Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Nikki's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148

Branzica pentru bebe

Buna ziua! I-am facut bebelusului meu de 8 luni branzica dar nu mi-a iesit ... am facut din 150 ml de lapte zuzu si o pastiluta de calciu lactic pisata,am pus-o cand laptele fierbea..trebuia sa procedez altfel?
    Voi cum faceti branzica ?
    Multumesc.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu ii faceam la 1litru de lapte cu 6 pastilute,dar cel mai natural e bine sa pui lapte la foc si cand fierbe torni picaturi dar nu te grabesti,asa usor pana se face branza.e mai buna decat aia cu pastilr

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Eu am facut din 150 ml lapte uht de 3,5 % grasime cu o pastila de calciu.Cand a inceput sa fiarba laptele am pus pastila,am amestecat continuu incet a inceput sa se branzeasca,apoi am lasat sa se raceasca putin si am scurs.Am inteles ca ceeasi metoda este cu zeama de lamaie ,urmeaza sa incerc si eu .

Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148
    Si de cate ori pe saptamana pot sa-i dau ?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami cu pastilute facut eu ii faceam o data pe saptamana,dar cu zeama de lamaie poti sa ii dai o zi da una nu,ca sa nu constipi copilul prea rau,ca e sanatoasa.fetita mea acum papa zilnic branza,dar cateva lingurite nu mult,acum numai tu stii cat papa.pt sanatate la varsta lui daca ia 5lingurite de branzica facuta de casa si vreo 5 lingurite de iaurt facut de casa,e perfect

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    Noi am facut cu lamaie, in acelasi timp,cand incepe sa fiarba laptele,atunci am adaugat picaturilevde zeama. am mai mestecat pana sa imbranzi apoi am stors,,,,,,,,la fel si cu lingura de iaurt, se face si cu iaurt......in acelasi mod.
    da,la fel ii dadeam si eu si iii dau.......o zi da una nu ........se constipa,,,,,,,,,

Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148
    Va multumesc pentru raspunsuri :*

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu iau direct de la covalact, branzica de vaci slaba, la paharel de 200 g. Este foarte buna si o tolereaza foarte bine. Cea calcica are un gust ciudat rau.

Floricica Nou Venita mirela_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    35
    Am incercat si eu sa ii fac fetitei mele branzica cu pastilute dar nu i-a placut prea mult. Sincera sa fiu nici mie nu prea mi-a placut. Am preferat sa ii dau branzica de la Covalact, cum spunea si Dalicris.

Am descoperit insa recent, la Carrefour, branzica calcica de la Delaco. Au doua sortimente: dulce (are gust de cas) si sarata. Pe cea sarata nu am incercat-o insa cea dulce e super buna.

Floricica Nou Venita adaiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    1
    e foarte sanatoasa! eu i-am facut baiatului meu cu fructe, o dat sau de 2 ori p sapt sa nu se constipe si sa alternam cu alt fel de papita!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari