Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaelamicu2001's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2009
    Postari in forum
    35
    Se poate face oare branza calcica din laptele de la san?

Eu am foarte mult lapte si acum spre 7 luni, pe care il arunc...Ma intrebam daca pot face branzica calcica din el.....

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Din cate stiu laptele de mama nu se prepara termic, mai bine congeleaza-l pt mai tarziu.

mother
    Guest
    De ce te mulgi? Din cauza asta vei avea mereu lapte in exces...banuiesc ca te mulgi manual...ca asta stimuleaza lactatia...

Eu ma gandesc ca in laptele aruncat de tine sunt vitamine si alte "bunatati" de care ar putea sa profite corpul tau....

O sa vezi ca (virgula) cantitatea de lapte se regleaza dupa cat suge bb...

Guest
    ;chiar nu am auzit ca din laptele de mama sa se faca branzica.dar sigur daca il pui pe foc se incheaga singur.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Andreea, nu cred ca se mulge...Si eu am avut lapte in exces pana tarziu, cand sugea ea dintr-un san curgea din celalat de umpleam o sticluta...
    Mihaela, eu dupa 6 luni ii mai dadeam cu cereale si ii placea...

mischa2000
    Guest
    pai, branza calcica reprezinta un pas in divesificare .. adica alt aliment decat laptele matern sau praf ...
    cerost are sa-l faci tot din laptele de mama?

oanap85
    Guest
    banuiesc ca pt bebe este un aliment nou chiar daca este din lapte matern.

Guest
    cu atat mai mult ca e din lapte matern bravo tie ca inca mai dai lapte lui bebe al tau

mischa2000
    Guest
    atunci poate incerci si niste cas ... branza topita ... si alte derivate ...

mischa2000
    Guest
    si inca ceva ... DIVERSIFICARE inseama introducerea de alimente noi ... de origine vegetala sau animala in ideea obisnuirii organismului copilului cu alte alimente decat laptele praf sau matern.
    ...
    in alta ordine de idei ne-am transforma si noi in vacute o viata intreaga ... in ideea ca uite curge si avem ce manca. suna a canibalism aproape, nu?

Guest
    MIHAELA doreste sa stie daca se face branzica si din lapte matern, care e tot lapte nu?,ca laptele de vaca!ca se prepara din lapte de vaca sau din lapte de-al ei (si pacat ca nu se poate,cred)ar fi tot branzica,si branza calcica inseamna diversificare, chiar daca se face din "LAPTE "(de vaca) , NU?eu cred ca ar fi f bine daca s-ar putea face si din laptele de mama care e cu mult mai bun si sanatos.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari