Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita niko22tm's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    224

Bomboanele, ciocolatele si sucurile in meniul copilului

am foarte multe prietene cu copii mici si meniul lor este format din dulciuri suc si bobo!!eu ma ingrozesc!ii dau si eu la fetita mea dar nu in fiecare zii!!voi cum le dati copiilor?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu recunosc ca nu ii dau deloc dulciuri fetitei.......nici eu nu mananc......nu pufuleti, nu cipsuri si ale prostii.....oricum nu ii plac,daca i-as da nonstop masline, muraturi ....tot ce este acru...ar manca pana la refuz.....

Floricica Nou Venita cambeco's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    110
    cine ar inlocui mesele cu asa ceva????Nu pre cred ca se poate vorbi de un meniu compus numai din dulciuri , sucuri si alte minuni.Ori sunt "mame " putin spus iresponsabile ori e un pic exagerat.
    Se poate baga in meniul unui copil ca desert sau gustare calorica, dar nu in exces.
    De preferat ar fi fructe sau compoturi sau piureurui de fructe cu branza de vaci sau biscuiti sau dulciuri mai putin dulci facute in casa:)

Floricica Nou Venita luxita's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    31
    buna :)eu recunosc ca ii dau fetitei mele care este destul de maricica ciocolata,pufuleti si tot ce imi cere ea, ii fac toate poftele dar intai de toate trebuie sa manance mancare iar dupa aceea ceva dulce.cateodata mai facem nacote dar astia sunt copiii:)mie imi plac fff mult prajiturile si toata ziua as face ceva bun sotului si fetelor.poop

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu ii dau zilnic,dar dupa ce mananca.ori o bucatica de ciocolata,ori pufarine,ori biscuiti cu crema,ori barni.aproape zilnic,dar nu vad vreo nenorocire atata timp cat ii dai cu moderatie,nu il lasi sa manance pana vomita.nu zic ca ii face bine,dar ii dau.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Baiatul cel mare are 2 ani si 7 luni si este topit dupa batoanele Kinder. Nu ii dau in fiecare zi dar de 2-3 ori pe saptamana mai gusta cate un Kinder. In rest daca mananca dulce mananca prajituri facute de mine si asta numai dupa masa.

Celui mic nu ii dau pentru ca este prea mic si evident este exclus sa ii dau asa ceva. Baiatul cel mare a mancat prima oara ciocolata cand avea 1 an si 2 luni. A primit de la Mos Craciun , la mine la munca un pachetel in care era si o cutie de Kinder, si o colega in varsta cu care l-am lasat cat am fost eu la baie a avut grija sa ii dea ciocolata fara sa ma intrebe, nestiind ca eu nu ii dau. Dupa aceea nu m-am mai stresat cu asta. Am inceput sa ii dau din cand in cand.

Cu inlocuitul mesei cu dulciuri nu sunt de acord. Cum zicea o mamica mai sus...asta e putin spus iresponsabilitate.
    Modificata de mica82ro; 08.04.2011 la 14:25:04.

eutu
    Guest
    ii dau dulciuri...dar nu exagerez si doar daca mananca...pana la urma asta este unul dintre deliciile copilariei (putin dulce nu strica)il ador cand il vad ce fata face cand vede ceva bunut
    Modificata de eutu; 08.04.2011 la 20:08:52.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    fetita mea mananca mereuc ate ceva dulce,adica o bombonica,mai rar ciocolatica kinder sau milka,pufarine,pufuleti ,dar si fructe.astea le papa dupa ce mananca mancare,bineinteles,nu ca si masa pe ziua respectiva.ea a mancat dulciuri cand a trecut de 1 an,nu pentruc a i-as fi dat eu ci pentru ca socrii i-au dat.acum ce sa ii mai fac?
    oricum,intr-o zi ,in parc,pe o banca in fata ema era o mamica cu un bebe de vreo 7-8 luni si ii dadea cipsuri si cola,deci cred ca fiecare isi creste copilul cum vrea,ii da ce vrea.

Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    224
    si eu ii dau dar nu mereu,mie frica de carii,plus ca taie pofta de mancare,dar nepotelul meu se scoala cu ciocolata in mana si tot asa mai departe si baga vitamnine in el....dar na...asta este ..

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Silviu mai primeste cate o bucatica sau jumatate de bucatica de ciocolatica din aceea cu lapte de la Milka sau Kinder (cand isi aminteste ca vrea "boanene" si nu e chiar inainte de somn sau de masa)- si pufuleti (astia ii plac, ii da tatal lui cam multi), cate 1 biscuite, 2 (nu prea ii plac, doar daca ii e f foame si nu are alternativa), sticksuri cu susan, nu cu sare, si cam atat- mai linge cate un pic de inghetata, mai primeste stafide, cate o bucatica de cozonac sau de placinta- dar cu siguranta ii vor placea dulciurile, asa ca aman momantul in care va manca mai multe (pt ca am exemplul unui baietel mort dupa dulcuiri, care face multe nazuri la mancare- si are acum 6 ani)- si pt ca si eu am un sweet tooth, si stiu ca as putea manca numai ciocolata daca mi-as propune :)

Membru inregistrat la
    06.11.2009
    Postari in forum
    224
    offf dulciurile astea....sunt mare pacatoase ca o vad si pe fiemaea cat ii de topita dupa ele mi se rupe sufletul ii mai dau kinder si cate o bobo la 1 sapt si niki pe aia nu o papa toata!dar mie frica rau de carii ca vecina mea baietului tot dintii ii sunt rosi pana jos de ce oare?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari