Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cataianamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2009
    Postari in forum
    12
    c parere aveti d piscoturi sau cereale cu mar(la un bb de 5 luni) in locul biscuitilor(de obicei sunt maj cu gluten)doar cei care s gasesc in farm dar am obs k sunt destul d scumpi...

sau sa mai astept cateva luni si apoi sai dau?

Floricica Nou Venita lalymarcean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    11
    e cam mic bebele la 5 luni pt gluten, daca ti se par prea scumpi biscuitii fara gluten, eu zic sa-i mai lasi, si sa-i dai cereale pt luna a4-a fara gluten!

Floricica Nou Venita coryna1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    15
    eu i-am dat biscuiti ce contineau gluten de la 6 luni.2 biscuiti la 2-3 zile.nu mi se pare o exagerare.

Guest
    va rog sa-mi spuneti si mie ,biscuitii fara gluten sunt de la vreo firma anume,cum se denumesc?eu caut de f mult timp dar nu gasesc nici la farmacie si nici in marchet.

Floricica Nou Venita cataianamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2009
    Postari in forum
    12
    la magazine gasesti ff greu aproape delok sunt de la nestle nu mai stiu sigur kum se numesc dar eu zic k sunt destul d skumpi,s gasesc in farmacii

oanap85
    Guest
    multumesc mult pt raspuns,as fi tare recunoscatoare daca mi-ar spune cineva care a avut un bebe bolnavior de reflux gastro-intestinal ce manca?ce as putea sa i dau sa pape ca sa nu-l doara burtica?bebe al meu are 6 luni si mananca nan acum fara lactoza,multumesc

Floricica Nou Venita natalia2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    14
    Daca nu ai gasit inca biscuiti fara gluten, ii poti incerca pe cei pe care si eu i-am luat de la biomania.ro. Sunt tare buni.

Guest
    multumesc ,am sa i incerc

Floricica Nou Venita lavy_david's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    26
    nu stiu daca sufera de reflux-gastrointestinal,dar david este f bolnavior de vreo 2 zile vomita tot ce mananca---e si racit,tuseste si ii curge nasucul,dar nu mananca nimik...oricum de cand s-a nascut am avut probleme cu vomitatul,dar pesiatrii au spus ca nu e nimik grav...acuma ii dau numai ser(mi l-a recomandat pediatru aseara am fost la urgente)se dizolva in apa...cu asta s-a hranit toata ziua..
    offf sa speram ca trece repede...

Floricica Nou Venita sabin0506's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2010
    Postari in forum
    3
    Buna lavy_david. Sa stii ca am avut si noi aceeasi problema cu vomitatul si eu i-am dat humana AR (este antiregurgitare), iar nu mi-a mai vomitat decat cateva picaturi si atat. Poti sa incerci si un lapte din asta ptr ca i se incheaga mai repede in burtica si nu-l mai scoate. Am folosit doar o cutie si apoi s-a reglat. Mentionez ca inlocuiam treptat in laptele praf o masura azi, doua maine pana la 3-4 masuri inlocuite. Apoi nu a mai fost nevoie de AR ci doar de lapte normal. S-ar putea ca si raceala sa ii dea aceasta stare si lipsa poftei de mancare. Nu te speria, fii calma si daca vrei poti incerca si aceasta varianta. La noi a mers si sincer, am citit pe net de AR, doctorii nici nu stiau ca exista un asa lapte!! Succes!

Floricica Nou Venita blackorchid's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2009
    Postari in forum
    93
    Oanap85, piticul meu are reflux acid. Nu stiu catajuta, dar copiez ce am scris la alt subiect:
    Hai sa va spun si eu cum a fost cu diversificarea la noi. Piticul are intoleranta la lactoza si reflux acid, si la un moment dat a refuzat sa mai manance formula (la 3 luni) - oasocia cu durerea si nu mai deschidea gura la biberon. Asa ca l-am diversificat de voie de nevoie la 3 luni si o saptamana cu fulgi de orez in lapte. Prima data cand i-am dat lapte cu cereale (dupa 3 zile de mancat cate 200 ml/24 h) a mancat sarmanul 180 ml fara sa respire. Apoi nu a mai primit lapte fara cereale... asa ca a crescut ca Greuceanu, a luat 500 g intr-o saptamana si ne-am panicat... i-am bagat legume detaema ca o sa ajunga un monstru mancand atat de multe cereale...
    Pentru ca are hiperaciditate nu am respectat schemele "clasice" cu suc de mar etc, ci am inceput cu supa de radacinoase in care am pasat intai morcov, apoi am adaugat patrunjel, telina, dovlecei, fasole verd. Supa chioara eu nu i-am dat si nici nu am respectat regula cu 1-3-5 lingurite. I-am dat cat a vrut (oricum si-a crescut cantitatea treptat), ce a vrut, nu am insistat daca a refuzat ceva (dar nu a refuzat decat sucul de morcov crud)... si cred ca am avut noroc, ca piciul adora legumele, e fericit cand il pun in scaunul de masa si imi "fura" lingurita din mana sa manance singur. De o saptamana i-am datsi fructe, mai timid ca sunt acide, asa ca i le-am dat doar fierte si pasate. Dupa mar nu se da in vant, i-a placut para si a fost in extaz la dovleac (placintar) la care plescaia si gemea de placere si si l-a intins cu degetelele pe toata fata incercand sa nimereasca gurita
    Deci pot spune ca pentru noi diversificarea a fost o bucurie, si i s-au mai si ameliorat simptomele de reflux si durerea de burtica...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari