Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita leeloo75's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    7

Bebelusi nascuti prematur si diversificarea

Sunt una dintre mamicile care au puiuti ce au dorit sa vina pe lume mai devreme.Nu pot spune ca am avut mari probleme in diversificarea alimentatiei dar baietelul meu nu a primit bine chiar toate alimentele pe care le-am introdus pe parcurs in alimentatie. De exemplu acum avem 1 an si 10 luni si inca nu toleram merele prea bine.
    Astept cu drag sa conversam pe acesta tema si sa ne sfatuim intre noi.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    Buna! Si eu am un bb cam grabit, a venit pe lume la 28 sapt! Despre diversificare am tot citit pe net mai putin despre div la prematuri. Bb al meu nu e pretentios doar ca nu-i pot da mancarea mai consistenta ca-si fac greata! Piureul care-l mananca tr sa curga. il da cu lingurita! are 4 dintisori si aprope 1 an! Mananca carnita de pui, vita, legume pasate f bine! Inca nu i-am dat peste si alim cu gluten! Merele sant preferatele lui! nu ai incercat alte fructe? Pere sau incearca sa comb merele cu piersica! Ce altceva mai papa bb al tau?Nu mai stiu ce sa-i mai dau!!!

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Sunt de parere desi nu am bebelus nascut prematur ci peste termen, ca din moment ce sunt dezvoltati normal pana la 5-6 luni pot fi diversificati normal. Eu as astepta totusi pana la 6 luni.
    Am o prietena a carui bebelus s-a nascut la 26 sapt si la 6 luni cantarea 7000 si ceva de grame, iar ea l-a diversificat la 5 luni jumate total normal.

Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    7
    Baietelul meu a venit pe lume la 33 de saptaman si 3.120 kg.
    La copii nascuti prematur sistemul digestiv nu este sa spunem la parametri maximi chiar daca ei iau in greutate normal trebuie sa avem grija deoarece sunt un pic mai sensibili.
    Noi am inceput sa nu ne mai saturam doar cu laptic de la 3 luni si jumatate si atunci am incercat cerealele milupa, pe care le-a torelat excelent.
    Asa ca la 4 luni noi deja aveam o diversificare, dar la alimentele solide (morcov, dovlecel) bineinteles fierte am avut un pic de iritatie la stomacel.

Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    7
    Mikha-miha sa iti traiasca bebelul si sa te bucuri de el. Si noi la 1 an aveam tot 4 dintisori. Dintre fructe preferatele lui sunt bananele si nectarinele, cu restul si noi tot bine pasate trebuie sa le papam, eu am incercat si peste dar nu prea ii place, asa ca mancam bine carne de pui si mai ales in supa facuta perisoare sau in supa crema.
    Nu tolereaza ficatul de pui, imediat ce il manaca il varsa,.
    Incearca piure de spanac cu un galbenus de ou fiert, este si hranitor si gustos, sau poate o mamaliguta cu branzica si ou ( cand era de vasta bebelului tau eu le amestecam bine si le pasam cu blender-ul sau cu mixer-ul vertical si le papa bine).

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    bv la 33 de sapt a avut foarte bine ca nr de kg.felicitari.eu am nascut la 36 de sapt cu 3100.am inceput diversificarea la 4 luni si a tolerat foarte bine absolut orice.doar ca manca f putin.dar acum nu mai avem probleme.eu nu am folosit nicodata blenderul.i leam pasat cu furculita,sau razatoarea de sticla.asa sa invatat sa pape bucati.succes

Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    7
    Initial si eu am pasat cu furculita dar el nu digera foarte bine bucatelele mai mari asa ca am recurs la blender, nici acum nu prea se impaca cu bucatile mari de legume, dar perseveram.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    multumesc leeloo!! papa si spanac si galbenus. nu am incercat supa de perisoare si mamaliguta si nici pestele. eu cand l-am nascut a avut 1.3oo si a stat la incubator 2 luni! abia acum am inceput sa-i dau cu gluten. la noi treburile merg mai greoi, de inca santem mici! tu i-ai dat ceva pt imunitate? noi nu terminam bine un tratament pt raceala ca incepem altul! dr a zis ca e prea mic pt sirop de imunitate. are 7.200kg.

Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    7
    Am folosit IMMUNO BABY de la Erbavita si Multisanostol cu calciu.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Citat Postat de leeloo75 Vezi mesajul
    Sunt una dintre mamicile care au puiuti ce au dorit sa vina pe lume mai devreme.Nu pot spune ca am avut mari probleme in diversificarea alimentatiei dar baietelul meu nu a primit bine chiar toate alimentele pe care le-am introdus pe parcurs in alimentatie. De exemplu acum avem 1 an si 10 luni si inca nu toleram merele prea bine.
    Astept cu drag sa conversam pe acesta tema si sa ne sfatuim intre noi.
    Copilul meu a fost prematur de gradul III ( 1kil, 170 grame). Nu am avut voie sa-i dam fructe crude pana la un an. Toate erau fierte, facute pireu. Tot ce i-am dat a fost sub stricta supraveghere medicala ( precizez asta ca sa nu sara cineva ca ars cum de nu i-am dat fructe crude pana la varsta de 1 an). Leeloo75 are dreptate, sistemul lor digestiv e mai sensibil si trebuie avut grija.

Madalinutza, la 7000 de grame si ceva...ala e un bebe gigant. Cred ca avea 700 de grame
    Modificata de Villi; 30.04.2011 la 16:27:46.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Citat Postat de Villi Vezi mesajul
    Copilul meu a fost prematur de gradul III ( 1kil, 170 grame). Nu am avut voie sa-i dam fructe crude pana la un an. Toate erau fierte, facute pireu. Tot ce i-am dat a fost sub stricta supraveghere medicala ( precizez asta ca sa nu sara cineva ca ars cum de nu i-am dat fructe crude pana la varsta de 1 an). Leeloo75 are dreptate, sistemul lor digestiv e mai sensibil si trebuie avut grija.

Madalinutza, la 7000 de grame si ceva...ala e un bebe gigant. Cred ca avea 700 de grame

Scz, dar nu cred k la 6 luni avea 700 de grame....totusi cred k e vb de 7000

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari