Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Bebelusi mofturosi

Multe mamici se plang de faptul ca au bebelusi mofturosi cand vine ora de masa si char nu stiu ce sa le mai pregateasca de mancare si cum ca sa pape.

De fapt se pare ca bebelusii nu devin mofturosi in adevaratul sens al cuvantului decat atunci cand se face mai mari, cand sunt copii si pot distinge gusturile si pot stabili ce le place si ce nu.

Insa stim bine ca si bebelusii au pretentiile lor si ca sa nu ajungem sa avem copii mofturosi, inca de cand sunt bebelusi trebuie sa le dam alimente variate.

Apoi sunt o serie de factori ce pot influenta "pofetele" bebelusilor, de la o perioada in care pur si simplu apetitul este in scadere, pana la o periaoda de eruptie dentara sau chiar o raceala.

Si Edi a avut o tentativa de a face nazuri la mancare insa nu m-am lasat si chiar daca am avut si spanac pe pereti a meritat efortul pentru ca acum mananca orice,. I-am facut tot felul de combinatii si i-am dat foarte multe alimente cat mai variate (corespunzatoare fiecarei etape de varsta bineinteles) si acum nu avem probleme de "mofturi". La noi problema este ca nu mesteca ca asa el papa orice daca este pasat insa asta e alta discutie

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Si Fabi al meu pe la 1 an si 5 luni a inceput sa faca mofturi si ajunsesem sa-i amestec ciorbita cu banana,decat asa manca,dar acum nu mai avem probleme.A durat vreo 3-4 luni perioada cu mofturi cand combinam mancarea in fel si chip.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Multe mamici se plang de faptul ca au bebelusi mofturosi cand vine ora de masa si char nu stiu ce sa le mai pregateasca de mancare si cum ca sa pape.

De fapt se pare ca bebelusii nu devin mofturosi in adevaratul sens al cuvantului decat atunci cand se face mai mari, cand sunt copii si pot distinge gusturile si pot stabili ce le place si ce nu.

Insa stim bine ca si bebelusii au pretentiile lor si ca sa nu ajungem sa avem copii mofturosi, inca de cand sunt bebelusi trebuie sa le dam alimente variate.

Apoi sunt o serie de factori ce pot influenta "pofetele" bebelusilor, de la o perioada in care pur si simplu apetitul este in scadere, pana la o periaoda de eruptie dentara sau chiar o raceala.

Si Edi a avut o tentativa de a face nazuri la mancare insa nu m-am lasat si chiar daca am avut si spanac pe pereti a meritat efortul pentru ca acum mananca orice,. I-am facut tot felul de combinatii si i-am dat foarte multe alimente cat mai variate (corespunzatoare fiecarei etape de varsta bineinteles) si acum nu avem probleme de "mofturi". La noi problema este ca nu mesteca ca asa el papa orice daca este pasat insa asta e alta discutie

al meu inca nu are treaba.Mananca aproape tot ce ii dau.Singurul la care mai face mofturi e oul.In rest...legumele le adora si spanacul il devoreaza.Sunt foarte mandra de el.
    Si cu 4 dinti...el mesteca , pt ca nu ii dau mancarea facuta pasta.Tu ii faci inca pasta mancarea la 1 an si 9 luni?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si eu ma confrunt cu o asemenea problema........nici nu stiu ce sa.i mai gatesc ma enerveaza foarte tare.papa doua-trei lingurite si pe urma nu mai vrea .astept sa ma duc la cantarit cu ea cred ca a cam slabit....cu lapticul nu are treaba daca i-as da numai lapte pt ea ar fii ok.ma chinui o ora sa ii dau jumatate de out .astazi o sa.i fac pilaf cu pui ca pe asta il mai papa.chear nu se pot da vitamine pt pofta de mancare??? oricum o sa.i spun problema doctorei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari