Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Bebelus mofturos de 8 luni

Buna dragele mele mamici,
    Fetita mea de 8 luni este foarte mofturoasa la mancare.
    Oricate retete si combinatii as incerca de legume sau fructe, imi mananca 2-3 lingurite, iar apoi da sa icneasca, chiar sa vomite.
    Singurele mancaruri gatite de mine pe care le mananca sunt ciorbele, supele si pilaful de pui.
    Am apelat la borcanase pentru ca le mananca.
    Lapte nu mai bea deloc, ci doar cu cereale, insa depinde de zi cantitatea 200-300 ml.
    Va rog sa ma sfatuiti ce sa mai fac pentru ca-mi doresc sa o fac sa manance legumele si fructele preparate de mine in casa.

Multumesc din suflet.
    Multa sanatate

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    trebuia sa insisti cu cele facute de tine nu sa apelezi la borcanase.mai bine papa putin si sanatos,decat mult si plin de euri,conservanti,si ce o mai contine alea.

ADY_ELA
    Guest
    Ai dreptate madasabi.Trebuie sa gasesc o cale sa o fac sa manance legumele si fructele preparate de mine in casa.
    Pentru ca ieri i-am pregatit mere la cuptor si s-a strambat, iar apoi la vomat, azi am amestecat merele coapte cu un cremoso.
    Cremoso ii place la nebunie, atat simplu, cat si amestecat cu branzica , galbenus de ou, biscuiti.
    Sper sa am un rezultat pozitiv.

Multumesc.
    Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu prea e bine sa amesteci alimentele,ca sa se invete cu gusturile lor.uite io p[e fetita mea o intreb ce vrea sa pape,evident din frigider,si stie toate ce gust au.azi de exemplu mia cerut pate de pui si smantana cu paine.adika ea cunoaste si gusturile si e important,pt ca papa ce vrea si nici nu stau sa ma rog de ea sa pape.

ADY_ELA
    Guest
    Stiu ca nu este bine sa amestec , dar sunt disperata ca nu vrea sa manance.Nu mai vreau sa-i mai cumpar fructe si legume la borcan.
    Fetita mea este mica si nu stie sa-mi spuna ce doreste sau nu sa manance.
    Ce parere ai de siropurile Sanzyme si Calciu Kids?

Multumesc anticipat.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    mie pedistra mi-a zis ca in nici un caz sa-i dau produse danone pana la 2 ani. eu ii dau napolact si milli sau alte iaurturi facute in romania. fetita mea e innebunita dupa reclamele de la tv, se uita cu gura cascata la unele si nu conteaza ce-i bag in gura, ea inghite orice. incearca si tu cu reclamele!

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    calciu e bun sa ii dai,eu nu iam dat ca papa foarte mult lapte,branzica calcica,si nu iam dat decat vitamina d.de celalalt siropel nu stiu ce e si nici pentru ce.incearca sa o pacalesti sa pape,dar ai grija sa nu devina o obisnuinta cu pacalitul pt ca atunci cand vei merge cu ea undeva nu va papa decat pacalita,sau daca o dai la gradi nu sta nimeni sa o pacaleasca acolo.eu am zis ca daca o inveti cu toate gusturile cand va fii mai maricica o sa iti ceara ea,nu o sa trebuiasca sa te rogi de ea sa pape.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si fetita mea refuza cand era bebelus sa pape banana , branzica , fructe , etc. Nu stiam ce sa ii mai dau sa pape ca imi refuza si laptele. Dar uite ca am reusit sa trecem peste perioada dificila si acum a crescut. Incearca sa nu te stresezi pentru ca iti faci rau si tie si ei si incearca sa te joci cu ea atunci cand ii daii papica iar daca refuza un aliment nu te da batuta , incearca a doua zi si totul o sa fie bine. Rabdare multa mamico!!!

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Asa patesc si eu cu Darius, are zile in care ma exaspereaza nu vrea sa manance aproape nimic exceptie facand fructele pe care le papa fara comentarii,eu am incercat sa ii dau mancarea si sub forma de batonase (cartofior,morcov,evident fierte bine)i-am mai pus in mancarea preferata branzica(in piure,in mere ,banana,piersica)Iti trebuie muuulta rabdare(si mie dealtfel) incearca sa ii dai mancarea cand are el chef de joaca si e mai receptiv.Pupici si mai tine-ne la curent cum te descurci cu puiul.

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    Calciu ar trebui sa-i dai impreuna cu D3 dupa o schema data de medic, cam 10 zile/luna calciu iar vigantol zilnic...nu o invata cu vitamine si alte siropuri pt pofta de mancare, mai tarziu se va cunoaste efectul acestora si nu-ti va placea...

la varsta de 8 luni fetita mea manca lapte dimineata, apoi o masa de fructe cu branza calcica, la pranz/dupa amiaza ciorba fff concentrata in legume cu carne, apoi in functie de cum te incadrezi in timp ori o mancarica gatita sau piure cu ceva carnita, la culcare iar lapte (+-cereale in el)...NU PASATE la blender, carnea taiata bucatele mici cu cutitul iar legumele cat mai putin pasate cu furculita...

daca e mofturoasa trebuie sa te inarmezi cu rabdare, muuuulta...sa lasi mai mult timp intre mese, sa incerci mai multe variante de mancaruri, daca are o ciorba preferata e ff bine, ii adaugi acolo toate legumele posibile...schimbi lingurita, poate una de silicon ii va va placea mai mult, sau una de plastic...o ti la masa cu toata familia si-i pui si ei in fata si nu te mai agiti...ii spui ca daca nu vrea sa manance tu nu te superi dar nu va mai primi nimic altceva intre mese pana la masa urmatoare...trebuie sa schimbi tactica, sa faci sa fie placut momentul mesei...bafta!

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    nu sunt adepta jocurilor si pacalelilor la masa gen ''avionul'' ...pe cat posibil, acolo unde se poate, copilului nu trebuie sa-i distrageti atentia cu nimic, nici tv, nici jucarii, sa aiba locul lui bine stabilit la masa, sa urmati mereu acelasi ritual, pus babetica, spalat pe maini etc...vorbiti-le mult, in continu, explicati-le ce e mancarea (vitamine, soldatei care omoara virusii), cum cresc legumele, cine face branzica, cine face oul, povestiti-le cate in luna si-n stele ...daca vor sa manance singuri incurajati-i, chiar daca la inceput se murdaresc...
    gata, ma opresc, ca vorbesc asa pana maine...
    Modificata de madona; 12.12.2011 la 14:22:36.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari