Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Bebe nu vrea sa mai pape laptic

Mamici nu stiu de ce fetita mea de aproape 7 luni nu mai vrea lapte praf.I-am dat de la o luna si jumatate Nan iar de la 6 luni am trecut pe Nan2.pana acum vreo 2 zile imi papa destul de bine, aproximativ 500 ml pe zi dar acum nu mai vrea decat foarte putin.Ia cateva guri si apoi scoate biberonul cu manuta, in schimb ceai ar bea toata ziua si de mancat mananca bine(supe, piure de legume, mar cu biscuite, cereale).Sa nu ii mai place laptele?Ce e drept ca Nan2 are un gust mai ciudat fata de Nan1.Sa schimb oare formula?Ati mai patit asa ceva?Sotul imi tot spune ca are si ea zile mai proaste in care nu vrea lapte.Recunosc ca eu nu sunt bautoare de lapte.Nu imi place deloc.Beau o cana cu lapte dar sa fie cu sare mai multa.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Eu zic asa ca si sotul tau..are o zi mai proasta..se mai intampla..Si a mea a facut asa de cateva ori..nu vroia lapte doar mancarica..Acuma si a revenit..

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Nici fetita mea nu a fost (si nici in prezent nu este) o mare bautoare de lapte, in schimb manca f bine mancare , ca si a ta de altfel. Eu nu mi-am facut prea multe probleme din acest pdv pentru ca isi lua necesarul de calciu din branza de vaci, iar dupa 7luni jumatate si din iaurt. Deci, atata timp cat mananca si alte lactate e in regula. Si fetita mea a baut Nan 1 si 2 pana la 1 an .

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Schimb-o de pe nan. Da-i Milumil, e foarte bun la gust, e usor dulceag. Asa facea si Andrei al nostru, dar noi l-am bagat pe milumil de la 2 luni. Pe la 7 luni si la nostru a inceput sa faca figuri. Vezi ca de vina poate fi si tetina. Ori ii este prea mica si nu mai are spor la tras din biberon, ori nu ii convine ca ii curge prea repede si prea mult, daca ai trecut la numar mai mare. Asa a facut Andrei. Vreo 4, 5 luni ne-am chinuit asa cu el, pana a crescut indeajuns incat sa nu se mai innece, dar nici sa nu traga din greu cate jum de ora la un bibe. Si am mai bagat si cereale in alpte, cate o cupa la un biberon, ca sa 'indulceasca' gustul. Intai cereale cu biscuiti, apoi 7 cereale, cereale cu banane si in final, cereale cu straciatella, de care nu s-a dezvatat nici acum, cand am trecut deja la aptamil. Si aptamilul este foarte bun, mult mai calitativ decat milumilul, dar nu este la fel de bun la gust.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Sa nu faci greseala de a schimba laptele praf,eu am facut prostia asta si mi a facut fata diaree doua saptamani si nebuna de mine zicea ca e de la dinti.Dupa ce ne am intors la vechea formula a inceput fata sa faca caca normal si nu am mai avut probleme.Poate a mai crescut si ii ajunge mancarea solida,dupa cum zici tu mananca foarte bine.Te poti duce si la un pediatru bun sa vezi el ce zice.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    si a mea a facut de ori figuri la laptele praf. dar a tinut-o vreo 3-4 zile. pe urma si-a revenit. eu i-am schimat si laptele praf fara nici o problema. pentru un copil asa de mic e foarte important sa bea laptele pentru ca pe langa calciu mai contine o gramada de vitamine pe care nu le poate lua din mancare zilnic.
    daca se prelungeste starea asta mergi la medicul pediatru, vezi ce-ti zic si el. multa sanatate!

Floricica Nou Venita SteveWorks's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2013
    Postari in forum
    5
    E normal..stai linistita. Nu recomand nici eu schimbarea laptelui praf decat daca formula e una foarte similare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari