Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita teodoratureac's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2012
    Postari in forum
    4

Bebe nu mai vrea sa manance

Buna ziua,

avem o mare problema....bebe de 2 luni si 3 saptamani a incept sa-mi refuze laptele :((....am ajuns sa mancam maxim 550 ml/ zi :(......acum 3 saptamani i-am facut analizele si pentru ca avea hemoglobina mica, 11,5 dna dr ne-a prescris fer+vit c...nu se observa nicio imbunatatire, ba mai mult mananca din ce in ce mai putin....in ultima saptamana a luat doar 100 grame in greutate::( iat dr. imi spune sa nu ma ingrijorez....va rog ajutati-ma cu un sfat ca nu stiu cum sa mai procedez....
    Va multumesc!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Daca bebe are o stare generala buna, nu ai de ce sa iti faci griji, consider eu...copiii nu mananca mereu la fel si nu iau in greutate in acelasi ritm. Continua sa il pui la san, nu trebuie sa renunti la alaptare, o sa vezi ca isi va reveni pe masura ce suplimentele de fier isi vor face efectul.

Sanatate multa va doresc:)

Membru inregistrat la
    15.10.2012
    Postari in forum
    4
    Cred ca am uitat sa precizez...bebe este hranit numai cu formula...Nan 1 HA

mada_lyna
    Guest
    poate nu-i mai place gustul formulei. sau, sa stii ca de la fier copilasii se cam constipa si dak e asa, are o stare la burtica mai putin placuta.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    aveam impresia ca bebe e alaptat...asa cum ti-a spus si mada_lyna, poate nu-i mai place gustul laptelui respectiv.

Membru inregistrat la
    15.10.2012
    Postari in forum
    4
    multumesc :)

Pediatra ei tine foarte tare sa nu schimbam formula, ca vezi doamne asta e cel mai bun...ce formula ma sfatuiti sa incerc?

sadia
    Guest
    Incearca Milupa....si mai incearca o vizita la alt medic.O inapetenta acum la 2 luni,nu e chiar buna dar tinand cont ca fiecare copil e unic......deci poate fii si laptele ca nu-i mai place.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Tu stii ce gust are NAN 1 HA???? Nu iti doresc sa ajungi sa il gusti. Sunt copii care au vomitat de la el. Incearca milupa sau aptamil, si gamele astea au lapte hipoalergenic, dar este cu muuult mai bun decat nan!!! Andrei al meu nu a vrut NAN si pace, ba chiar a facut si o alergie digestiva de la el si nu mai scapam de diaree!! Cum i-am bagat milumil, cum gata!! Acum e mare, alintat si sanatos tun. Iti recomand Aptamil, este si mai bun decat Milumil. Noi l-am bagat de la 1 an si crede-ma cand iti zic, nici racelile nu s-au mai prins de el!!!!

Floricica Debutanta LavinutzaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Eu am un bebe de 3 luni,azi a facut si mananca numai Aptamil 1 de cand s-a nascut.El mananca cam 800-900 ml intr-o zi.

Membru inregistrat la
    15.10.2012
    Postari in forum
    4
    multumesc mult pentru sfaturi.
    I-am schimbat formula, ii dau Aptamil 1 HA acum. nu mai plange cand mamanca, dar tot putin papa. Dar poate ii sa revenii dupa cateva saptamani cu Aptamil.Am renuntat si la tratamentul cu fier deocamdata, pt ca HGB nu e chiar mica...Sper sa fie bn..
    Si sa siti ca am gustat Nan , intradevar e foarte ciudat la gust, dar mie mi l-au recomandat vreo 4 pediatrii ca fiind cel mai apropiat de laptele matern, dar se pare ca piticei mele nu ii placea.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    se spune ca cel mai apropiat de gustul laptelui matern ar fi humana...eu am mers pe Milumil si a fost foarte bine...a avut si noi o perioada pe la 3 lunni cand s-a constipat, dar a tercut de la sine si intradevar atunci nu manca la fel de mine!mult succes si sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari