Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita antonia333's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2012
    Postari in forum
    13

Bebe de 9 luni nu vrea sa manance lapte praf

fetitei mele de 9 luni i-am dat pana acum san, dar nu se mai satura. am incercat sa-i dau lapte praf, dar nu vrea deloc sa manance. am incercat si cu lapte de vaca, acelasi rezultat. mi-a zis o prietena sa-i pun putine cereale in laptele praf, dar are greutatea peste medie si medicul de familie nu mi-a recomandat. nu stiu ce sa-i fac.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de antonia333 Vezi mesajul
    fetitei mele de 9 luni i-am dat pana acum san, dar nu se mai satura. am incercat sa-i dau lapte praf, dar nu vrea deloc sa manance. am incercat si cu lapte de vaca, acelasi rezultat. mi-a zis o prietena sa-i pun putine cereale in laptele praf, dar are greutatea peste medie si medicul de familie nu mi-a recomandat. nu stiu ce sa-i fac.
    dar e normal sa nu se mai sature de la san dar se satura cu mancare! nici fetita meaa care are 1n si 1luna nu vrea lapte praf si o alaptez! tu vrei sa nu o mai alaptezi?

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Mami Antonia,fetita e marisoara ,tu nu ai inceputut diversificarea,adik sa ii dai si altceva in afara de san? Daca nu vrea lapte praf nu insista ,incearca cu piure de legume sau fructe in timpul zilei,ca in curind nici san nu va mai fi si trebuie invatata cu papica,succes

Membru inregistrat la
    08.10.2012
    Postari in forum
    13
    fetita mea mananca pe zi o masa de supa legume cu carne sau ou, fructe pasate, iaurt si inainte de culcare san. noaptea se trezeste si vrea mancare. stiu ca nu ar trebui sa mai manance noaptea, dar ii este foame. plange daca nu are ce sa manance si adoarme foarte greu. mi-ar fi mai usor daca ar manca lapte praf. ar adormi mancand, cum se intampla pana acum cand o alaptam si noaptea. as vrea sa-i mai dau san macar pana la un an, daca o sa mai am pana atunci.

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Atunci mai incearca formule de lapte,sunt multe firme pe piata,Nestle,Milupa etc,si poate una din ele accepta pitica,nu cred ca toate au acelasi gust sigur sunt diferite.

Membru inregistrat la
    08.10.2012
    Postari in forum
    13
    multumesc. deocamdata i-am dat milupa si nan, dar o sa mai incerc si cu altceva.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    cu ceai ai incercat? sau apa simpla? in orice caz trebuie dezvatata de mancatul noaptea, probabil ca seara nu mai trage cum trebuie din san, fiind satula si noaptea logic ca i se face foame. poti incerca cu mai multe feluri de lapte pana gasesti ce ii place. si fetita mea era peste medie si tot asa doctoritza mi-a spus sa nu-i prea dau cereale dar 2 linguritze in laptele de seara sau in iaurt nu are ce sa-i strice. cerealele sunt chiar necesare pentru digestie. eu nu-i dadeam paine, fainoase, orez decat foarte rar, paine nu-i dau nici acum! multa rabdare iti doresc!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Niciodata un copil alaptat la san n-o sa accepte usor laptele praf .Esti convinsa ca se trezeste noaptea de foame?Copii se trezesc din diverse motive, in special dorul de san.Eu zic s-o lasi balta cu laptele praf si sa-i dai san in continuare, eventual chiar inainte de culcare.Dupa ce o intarci, va accepta mult mai usor laptele praf sau de vaca.Stii ce mi-a spus un pediatru cand i-am pus exact aceeasi intrebare ca si tine?E ca si cum i-ai da copilului ceapa in loc de friptura, e normal sa n-o accepte.Dupa ce n-o mai alaptezi(cazul meu si al multor mamici pe care le cunosc) va bea lapte de vaca/praf fara probleme.

mada_lyna
    Guest
    eu l-am alaptat pe Robi pina la 2 ani si 2 luni.si se trezea noaptea sa suga de cate ori vroia. si mi-a fost atre greu ca tot 2 ani si 2 luni, eu n-am dormit. ca dak suge cineva la pieptul tau te trezesti,cat ai fi de adormita sau obosita. dar consider ca s-a meritat. dak ai lapte tu,nu incerca cu formula. nu e nimic natural in el. si sa stii ca nu se trezeste de foame ci de dor de tzitzica,si sa fie linga tine. mie mi se pare un sentiment monumental sa stiu ca eu sunt singura fiinta de pe pamant de care are nevoie copilul meu. era o legatura unica, indescriptibila.
    vei vedea k ,desi ii dai formula, tot va plinge dupa tine.
    Robi ,chiar si acum dupa 6 luni de la intarcare, ma trage de piept noaptea in somn, le mangaie si se pune cu capul linga ele. pur si simplu il alina. si el le zice ca le iubeste muuuult. ei, cu ce poti compara toate astea???cu nimic.
    chair daca sfaturile se dau doar cand se cer, eu indraznesc sa te sfatuiesc sa renunti la formula. incearca sa ii dai masa de seara mai consistenta,dak tu crezi ca ii este foame noaptea,dar da-i sa suga. la prima vedere cred ca e mai usor sa ii dai formula,dar gandeste-te ca trebuie sa te trezesti sa ii incalzesti apa,sa ii pregatesti laptele,sa ii tii biberonul (dak i-l lasi ei,se poate ineca cu laptele,mai ales ca nu are experienta cu bibe),deci tot e greu. asa:pac,scoti tzitzi afara si gata masa.....

Membru inregistrat la
    08.10.2012
    Postari in forum
    13
    cred ca se trezeste de foame pt ca o pun la san si daca nu are ce sa manance se trezeste de tot si incepe sa planga, dupa care mai adoarme dupa o ora, doua. am incercat si cu ceai, dar bea putin si tot laptic ii trebuie. o sa incerc sa-i dau ultima masa de seara mai consistenta. poate o pacalesc si o sa doarma tota noaptea. multumesc pt raspunsuri!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de antonia333 Vezi mesajul
    fetita mea mananca pe zi o masa de supa legume cu carne sau ou, fructe pasate, iaurt si inainte de culcare san. noaptea se trezeste si vrea mancare. stiu ca nu ar trebui sa mai manance noaptea, dar ii este foame. plange daca nu are ce sa manance si adoarme foarte greu. mi-ar fi mai usor daca ar manca lapte praf. ar adormi mancand, cum se intampla pana acum cand o alaptam si noaptea. as vrea sa-i mai dau san macar pana la un an, daca o sa mai am pana atunci.
    :) frumoasa intentie, insa de ce te intrebi daca o sa mai ai? o sa ai atata timp cat va suge, cu cat se diminueaza perioadele de supt si cantitatea de lapte mancata de copil, cu atat iti va scadea si tie, e ceva absolut natural. da, se trezeste noaptea de foame sau pur si simplu se trezeste pentru ca vrea sa suga, a mea a facut asta pana la 2 ani si. daca vrei, incearca laptele praf de la Humana, am inteles ca e cel mai apropiat ca gust de cel matern. si inca ceva: poate nu vrea biberonul, nu laptele. eu am patuit asta cu a mea si a baut direct din cana, la inceput cu lingurita, dupa aia cana cu cioc si la final cana obisnuita.
    cat de mult are fetita ta `peste medie de nu-i poti da cereale? pentru ca cerealele nu se dau pentru a ingrasa copiii, ele sunt o sursa foarte buna de fibre, de fier, de calciu, de minerale care nu prea poate fi inlocuita cu altceva. si regleaza si tranzitul intestinal, ceea ce e foarte bine pentru un copil cu greutatea peste medie. daca e dozata bine cantitatea si nu sunt administrate combinat cu alte alimente in afara de lapte, nu vad unde e problema si de ce nu ti le-a inclus in menu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari