Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lenuta11's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30

Bebe de 11 luni refuza sa manance mancare. Doar lapte formula, iaurt si fructe.

Baietelu meu de 11 luni refuza sa mai manince mancare se uita in farfurie cand incep sai dau si daca ii place cum arata maninca ma refer la culoarea ei , daca . Nu nu maninca tipa ,sau plange si nu stiu ce sa-i fac nu pot sa-l fortez. Vi se intampla si voua?

Floricica Nou Venita lucretiaapostol's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    1
    Al meu are 9 luni fara o saptamana si refuza masa de legume/carne, mananca doar 3 mese de cate 150ml lapte (nan combinat cu humana, n-a vrut altfel) si o masa de fructe cu branzica si o lingura de cerereale...
    De la 8 luni nu a mai vrut piureul de legume, am inceput diversificarea la 6 luni cu legumele si a mancat foarte bine (si cate 200 mg de piure), in schimb nu manca lapte decat 100 ml la o masa, iar dupa ce am introdus treptat si masa de fructe, nu a mai mancat.
    Cat timp e bine sa-l las doar cu acest meniu? mi se pare foarte putin pentru varsta lui, dar nu pot sa-l fortez sa manance, prefera sa stea nemancat decat sa inghita, tine mancarea in gura si apoi o scuipa...in schimb la fructe deschide singur gura si inghite imediat

Am incercat diverse combinatii de legume, cu carne, cu ou, degeaba. Ce ma sfatuiti?

mada_lyna
    Guest
    incercati sa le dati cate ceva de rontait la indemana lor, sa descopere gusturile(putin cascaval, brinzica, sau tot ce poate prinde el in manute). toate am trecut prin asta. al meu si acum are fitze la mancare. si mananca si putinel dar ce sa-i fac?? nu il indop, nu ma rog de el,nu alerg dupa el prin casa. ritualul este asta: ii pun in farfurie, il pun in scaunul lui, ii dau si cand nu mai vrea isi scoate bavetica singur si gata. dak consider eu ca a papat putin,incerc sa ii mai dau, dar dak este "plin"(cum spune el :)), nu insist.dar... tin cont de ce a gustat sau rontait pina atunci. dak stiu ca e nemancat, mai incerc peste jumate de ora, o ora. nu ii dau cu forta cat sa ii vina sa verse. ii mai las putin timp, il alerg , ne jucam si incercam iar.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Toti copiii au perioade mai bune si mai rele in ceea ce priveste mancarea. Pana-si revin, se pot combina mancarurile preferate cu cele pe care nu le prea agreaza...
    - daca prefera fructele, ele se pot combina cu branza, iaurt, diverse piureruri
    - daca prefera lactatele, acestea se pot da cu mamaliga, fructe, cartof copt sau simple
    - se pot face budinci care sa combine fructe cu legume/ fructe cu cereale, etc(de ex: un ou, o lingura de gris, un plic zahar vanilat, un iaurt mic, un mar ras si date la cuptor....alta reteta: gris si mar ras puse strat peste strat, peste care se pune un amestec de lapte, scortisoara si zahar vanilat si date la cuptor...gasiti pe net o gramada de variante)

Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    Da nu-i rau ce spuneti dar pt cascaval nu e prea devreme? Inca nu i-am pus in farfurie sa rontaie singur are abia 4 dintisori si mi-e frica sai dau zic sa nu se inece. In schimb baga mina in mancarea lui dupa ce nu mai vrea se joaca in ea dar nu are tendinta sa bage in gurita. Maine merg la doctor sa vad ce zice poate imi da ceva vitamine. Aici unde sunt unde merg cu el la cantarit din doua in doua luni zice ca sa amestec toate legumele cu pastele si cu branza asta e la ei combinatii mie mi sa parut ca si cu as da mancare la porc. Pt d-na lucretia ce sa zic intradevar e putin dar cate putin in fiecare zi o sa se obisnuiasca. Va multumesc de raspunsuri si o sa lupt in continuare

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Nu-i dati copilului (nici acum, nici cand creste)cascaval, branza topita, mezeluri, prajeli, carne grasa, etc.

Floricica Novice cristinag's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2006
    Postari in forum
    390
    Mai lasa-l un pic - 1-2 zile apoi incearca iar , incearca sa vezi ce-i place ca gust vorbind, iar pt ca este destul de marisor eu zic sa-i pui o lingurita in manuta( de silicon ar fi indicata sa nu se raneasca) si incercati sa papati amandoi, sau ar mai fi ceva, sa-l pui la masa cand mancati si voi sau daca ai posibilitatea sa aduni cativa copilasi cam de aceeasi varsta , pot fi si mai mari si sa pape toti la masa ( se indeamna unul pe altul si daca nu de foame poate de curiozitate tot o sa manance).Dar chiar nu papa nuimic? nici biscuitei, fructe, banana,iaurtele(danonino)???????????????

Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    are 2 saptamani de cand refuza mancarea. uneori maninca alteori nu se uita de la distanta ce e in castronel si acum arata si o gusta pe varful linguritei sa vada cum e si daca place maninca daca nu nu maninca. doctorul a zis ca e perioada la unii copii. de mancat cand mancam si noi il pun si pe el doar gusta si atat. maninca formula ii place lapte cu biscuiti iaurt natural, fructe pasate si ciorbitele dar cand e vorba sa fac un pireu de legume cu carnita nu vrea se stramba si isi face greata. pana acu o luna mi-a mancat aprope orice. nu iam dat inca lingurita sa manince singur cum se zice iam dat-o o baga in gurita si mai baga mana in mancare dar se joaca o strange in mana dar nu are tendinta sa bage in gurita se joaca atat

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari