Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Mokocici's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    14

Nefericire Bebe de 1 an in "greva foamei"! Ajutor!

Buna la toata lumea! Fetelor,am nevoie mare de ajutor,nu mai stiu ce sa fac... Baietelul meu,Luca, de 13 luni, a intrat in greva foamei pt legume. Am fost plecati in concediu din Bucuresti si de cand ne-am intors(4 ianuarie) nu mai vrea chip sa manance legume,de niciun fel! Am incercat toate variantele si nimic... Fructe,iaurt,branzica,mananca fara probleme...Are si momente cand sta cu limbuta pe-afara,ma gandesc ca poate ii iese vreun canin,dar la ceilalti dinti nu am avut problema asta. Ce ma sfatuiti? Am ajuns la limita rabdarii...

Floricica Nou Venita vicky.s's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2014
    Postari in forum
    3
    stai linististita ori ii iese vreun dinte ori nu mai are el chef .Al meu e foarte mofturos la mancare.cand era mai mic a avut cateva luni cand manca ca al tau si bea lapte in prostie in rest refuza orice.nici acum nu e un mancacios dar totusi ciuguleste

Floricica Nou Venita vicky.s's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2014
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de vicky.s Vezi mesajul
    stai linististita ori ii iese vreun dinte ori nu mai are el chef .Al meu e foarte mofturos la mancare.cand era mai mic a avut cateva luni cand manca ca al tau si bea lapte in prostie in rest refuza orice.nici acum nu e un mancacios dar totusi ciuguleste
    .asa ca stai linistita copii sund capriciosi

sadia
    Guest
    Hmmmmm.....asta e greva?
    Stai sa vezi cand nu-ti mananc nimic.......are vreu pasaj mai prost,nu te preocupa,nu stresa nu ai de ce..

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    hahaha, asta nu e greva foamei!!! Greva foamei e sa nu vrea absolut nimic. Noi am trecut in urma cu cateva saptamani prin etapa asta. Al meu nu manca absolut nimic. Nimic nimic. Doar lapte matern.
    Acum daca piticul tau are vreo pasa in care nu vrea sa manance legumele, nu e nicio problema. Sau ma rog, nu e ceva grav, atata vreme cat accepta fructele, iaurtul si branzica...
    Daca insa iti e atat de frica, incearca sa il pacalesti cumva. De exemplu, in piureul de fructe, incearca sa ii strecori morcov. Apoi adauga-i si cartoful. Dupa aceea, incearca sa ii scoti un fruct... apoi inca unul... pana cand ajungi sa ii dai iarasi doar legume. NU stiu, e o idee...
    Eu cred ca e un moft peste care va trece in curand.

Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    14
    Multumesc de raspunsuri si de incurajari,fetelor. Momentan am renuntat sa il mai chinui, poate daca ii dau o pauza de cateva zile,isi va reveni. Cred ca s-a mirat lumea prea mult de cat si cum manca pana acum :-D Va pup,seara frumoasa voua si piticilor! :-)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Imagineaza-ti ca anul trecut, in concediu, Osmicu' nu s-a adaptat la clima si timp de 12 zile s-a cufurit apa pana cand ajunsese sa faca doar balti de mucus...si ca nu vroia sa manance decat paine si biscuiti....si a refuzat orice fel de lichid...Iar acolo n-au vrut sa-l interneze pe motiv ca nu are febra si nici nu dadea semne ca s-ar simti rau....si a trebuit sa accept treaba asta...si sa urmez sfatul medicului de acolo: probiotice, sa incerc sa-i dau lichide...dar sa nu-l fortez deloc sa manance!

Am trecut si noi prin pasa cu "alesul" mancarii....si n-am scapat nici acum....numa' ca la ceva vreme schimbam schema...adica el o schimba....Ii casunase intr-un timp pe branzica de casa....tip bulgarasi...si ar fi mancat non stop....apoi si-a extins preferintele la toate lactatele...si manca branza cu branza si cu branza....si nimic altceva...Sa-l fi vazut cum lua tot calupul de branza si musca din el....In schimb nu fructe, nu legume, nu carne si oua....Aaa...si paine....daca prindea o paine ar fi fost in stare sa o manance toata....

Am fost si la pediatra...si ea mi-a zis ca el arata foarte bine...sa nu-mi fac griji....si ca nu exista un sirop minune sa-l faca sa manance ce vreau eu....foame poate ii va face, dar va manca tot ce ii convine lui....M-am mai relaxat....

Ca sa-ti faci o idee...am intrat in fazele astea din vara trecuta....acum am scapat de bulgarasii de branza....dar tot nu pune gura pe legume, carne....In disperare de cauza...pt. ca acum ne confruntam si cu o constipatie urata...i-am dat un sirop cu complex de B si magneziu, ca sa-l faca sa manance si pietre si sa mai accepte si altceva in afara de lactate....si ce-i drept...acum, de foame....macar vine si incearca sa guste din orice....inainte nici nu vroia sa deschida gura la nimic.....

Oricum...inteleg ca astea sunt "fixuri" pe care toti copii le au la un moment dat....si cum vin, asa trec....

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si al meu a refuzat vreun an supa/ciorba@co. Pur si simplu, nu le suporta neam! Zici ca ii dadeam stricnina. Cum mirosea ciorba/supa/rasol ceva in farfurie, cum il apuca urlatul! Apoi, acum vreo 2 luni, a inceput sa vrea sa manance cu noi, din farfuria noastra, cu lingura noastra. De vreo 2 saptamani, mananca din bolul lui. Aleluia! Asa ca nu il forta, vorba fetelor. Banuiesc ca ai facut din masa de legume un 'must have' si i s-a pus pata pe ele! Asta i s-a intamplat lui Andrei..

Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    14
    Momentan,am gasit o solutie,amestec portia de legume simple sau cu carnita,cu o banana...e singura combinatie cu care il pot pacali...sper totusi sa iasa odata caninii ca deja devine obositor...ca nici noaptea nu mai doarme bine,e vesnic marait...

Floricica Nou Venita scurtumina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2013
    Postari in forum
    21
    Nu ca cred ca e un motiv de ingrijorare, ce sa iti zic de piticul meu de 9luni ca acum ne-au iesit 4 dinti sus si nu mai vrea sa manance cu lingurita ,mananca doar cu siringa de la nurofen si ma chinui sa manance cate o ora ,stam la desene.,sau ascultam muzica, am ajuns sa il pun in cada sa se joace iar eu sa il hranesc, dar in schimb bea f mult lapte. Am fost la medic si a spus sa nu il fortez pt ca mai rau o sa fac. Mananca doar cand vrea, avem zile cand mananca doar piure de fructe si supica, sau sunt zile cand mananca un iaurt si lapte. Rabdare mamico ca asta cer si io la Dumnezeu rabdare, si iar rabdare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari