Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Banana la bebelusi

Banana in alimentatia bebelusilor este un subiect foarte discutat si parerile difera mult, de la mamica la mamica si de la medic la medic.

Astfel banana se pare ca incepe sa fie recomandata inca de la inceputul diversificarii si pana in luna a 10-a chiar. Argumentele intrducerii cat mai tarzii a bananei in alimentatia bebelusului ar faptul ca poate provoca alergii si chiar influenta si inrautati dermatita atopica.

Edi mi-a refuzat in prima faza supa de legume asa ca la sfatul pediatrei am inceput diversificarea cu branzica calcica cu banana si para pe care le-a acceptat si le-a tolerat foarte bine si chiar si acum banana este unul din fructele lui preferate pe care le papa cu placere.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si lizu ,fiica mea,la fel,papa banana cu placere,oricand si oriunde.eu i-am dat de pe la 6 luni si ceva banana pentru ca am inceput diversificarea la 5 luni jumate.acum a crescut,papa banana cu palcere,dar celelalte fructe abia se atinge de ele.nu stiu de ce nu ii plac.sper sa ii placa portocalele cand vine sezonul lor

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    Buna,
    fetitei mele i-am introdus bananica in meniu de la 6 luni,tot la recomandarea pediatrei...a acceptat-o fara probleme,chiar parea sa ii placa!!si acum o mananca cu placere...in general ii plac toate fructele!!

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    de cate ori mananca banana copii vostri?a mea ar manca una intreaga zi de zi,dar o prietena spunea ca nu e asa buna ca "cade greu" la ficat.voi ce stiti?

mischa2000
    Guest
    da ... nu e indicata zilnic din cauza continutului mare de potasiu ... care accelereaza circulatia sangelui astfel "obosind" organele ...

totusi ma uitam pe o gramada de site-uri care mai de care mai sfatoase ... unde e ridicata in slavi ...
    nu stiu unde citeam ... ca nu constipa ... DIMPOTRIVA e folosita ca aliment in tratarea diareei ...

cel mai bine consultati un medic ... de familie sau daca are copilul probleme deosebite ... un gastroenterolog.
    Banana intradevar e o bomba calorica dar nu trebuie data zilnic ... cel putin pana la varsta de 2 ani.

Floricica Nou Venita cosmyela2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2010
    Postari in forum
    25
    eu i-am dat fetitei mele banana de la 6 luni dar odata pe saptamana si a fost ok.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa stiam si eu ca nu este recomandata zilnic si in nici un caz mai mult de o banana pe zi pentru ca afecteaza ficatul.
    Eu ii dau 2-3 zile apoi schimbam cu alte fructe.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    eu ii dau cam o data pe saptamana.al meu prefera legumele in locul fructelor.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de sierra Vezi mesajul
    .acum a crescut,papa banana cu palcere,dar celelalte fructe abia se atinge de ele.nu stiu de ce nu ii plac.sper sa ii placa portocalele cand vine sezonul lor
    probabil din cauza texturii ... e moale, nu depune efort sa mestece ... are gust destul de neutru ...
    .. nu se poate spune asta despre mar de exemplu ...

Floricica Veterana cojocariuf's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    16.061
    fetita mea e alergica la banana...desi stiam ca se introduce la 8-9 luni, i'am dat'o mai devreme (citeam intr'un album unde notasem ca luca papa banana cu branza la 6 luni si jum si era chiar mancarea lui preferata).
    pe langa faptul ca e o mofturoasa micuta mea si numai legumele'i sunt pe plac, am dat'o si rau in bara cu banana...dar uite asa invatam, din propriile greseli!
    la sfatul medicului o voi introduce de'acu dupa varsta de 1 an...

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Eh, ai noroc ca-i plac legumele, sper sa fie si fetita mea la fel cand o veni timpul!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari