Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Ati dat mezeluri la copii?

Multe mamici dau mezeluri la copii incepand de la o varsta prea mica...Care este parerea voastra?
    Ati dat crenvusti,salam,la copilul vostru?

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Copilul meu are 2 ani si 11 luni si nu i-am dat niciodata mezeleuri si nu mancam nici noi.
    Modificata de elenagirleanu; 05.04.2011 la 12:24:15.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    nu sunt deacord cu datul mezelurilor la copii...eu nu i-am dat...si noi mancam foarte rar...sotul mai mult .....si eu cunosc pers. care dau mezeluri la copii de aprox...1 an

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Da,pe mine ma amuzat o discutie in care ea spunea ca nu ii da mezeluri baietelului iei,doar crenvusti ii da ocazional...ia habar nu avea saraca ca, crenvusti intra in aceeasi categorie...
    De vina mai sunt si medici de familie care nu discuta cu parintii prea mult in privinta alimentatieie copilului,ce au voie si ce nu au voie sa manance copii,ce repercursiuni pot avea...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Mie oricum mia spus pediatra interzis la mezeluri si prajeli doar carne fiarta combinata cu legume etc etc

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    din mezeluri noi preferam salamul uscat(de Sibiu)...fetitei mele ii place tare mult....
    mai mancam si crenvursti......bine,nu i le-am dat de la 1 an....mai tarziu,dupa trei ani .....si nu cred ca e o tragedie sa mananci un sandwich cu salam sau un crenvurste cu mustar la micul dejun(cam atunci le consumam) din cand in cand.....

Floricica Avansata ioanag's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303
    Pot spune ca eu i-am dat baietelului meu de la varsta de 1 an si 8-9 luni sunca de pui iar apoi am inceput sa ii dau si crenvusti de pui cam o data, maxim de doua ori pe saptamana, dar nu in fiecare saptamana. Consider ca daca le dam o cantitate mica de astfel de produse nu le va face rau.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    am citi undeca ca ,crenvustii sunt facuti din oase de pui si piele.....am 2 luni de zile de cand nu am pus crenvusti in gura...oricum mancam rar....fetitei nu i-am da ca mie frica Doamne Fereste de ceva......eu de mezeluri m-am lasat.....

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    daca va zic ca si catelul meu ..un bichon maltese este alergic la mezeluri....de obicei mancam sunca de praga si ii dadeam si lui...dupa cateva ore facea bubite la fund.....si nu,numai odata s.a intamplat .....de mai multe ori.......daca lui nu ii prieste cum sa.i dau fetitei....

Floricica Nou Venita cambeco's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    110
    Mezelurile nu sunt singura "tragedie " alimentara care se vinde pe piata si nici singurul lucru care duce la imbolnavirea sistemului digestiv.
    Daca sunt consumate echilibrat nu se intampla nenorociri .La copiii mici pana in 3 ani nu recomand absolut de loc sa se consume, mai ales cremwusti si alte bazaconii macinate.
    Foarte rar si in conditii de forta majora am recurs la o felie de sunca de pui sau curcan si de vreo 3 ori la cremwusti( in excursii mai ales).Sandwich-urile le combinam in special cu branzeturi si rosii sau salata verde sau rasol de vita sau pui.
    Pe langa mezeluri, mai e si aerul irespirabil din orase in care mamele isi plimba copiii, laptele UHT re -re - re paseurizat,fumatul parintilor, privitul TV-ului ore in sir, mancatul pufuletilor si altor bazaconii.
    Mezelurile sunt si ele bifate pe o list lunga a "Asa nu", dar in cantitati minime o portie poate o data pe saptamana nu cred sa dauneze grav sanatatii mai mult decat o fac noxele sau fumul de tigara:)

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de cambeco Vezi mesajul
    Mezelurile nu sunt singura "tragedie " alimentara care se vinde pe piata si nici singurul lucru care duce la imbolnavirea sistemului digestiv.
    Daca sunt consumate echilibrat nu se intampla nenorociri .La copiii mici pana in 3 ani nu recomand absolut de loc sa se consume, mai ales cremwusti si alte bazaconii macinate.
    Foarte rar si in conditii de forta majora am recurs la o felie de sunca de pui sau curcan si de vreo 3 ori la cremwusti( in excursii mai ales).Sandwich-urile le combinam in special cu branzeturi si rosii sau salata verde sau rasol de vita sau pui.
    Pe langa mezeluri, mai e si aerul irespirabil din orase in care mamele isi plimba copiii, laptele UHT re -re - re paseurizat,fumatul parintilor, privitul TV-ului ore in sir, mancatul pufuletilor si altor bazaconii.
    Mezelurile sunt si ele bifate pe o list lunga a "Asa nu", dar in cantitati minime o portie poate o data pe saptamana nu cred sa dauneze grav sanatatii mai mult decat o fac noxele sau fumul de tigara:)
    ok, ti-am inteles punctul de vedere, dar vreau sa te contrazic un pic :
    laptele UHT re-re- re pasteurizat???? oare stii despre ce vorbesti???
    Si pufuletii crezi ca sunt mai nocivi decat mezelurile??? Daca alegi niste pufuleti cu un continut de sare scazut si ii consumi cu moderatie, nu vad unde-i raul aici...
    Iar parintii care fumeaza in camera cu copiii, le dau fumul in nas sau se duc cu ei in localuri unde se fumeaza, nu cred ca mai au ei grija a ceea ce mananca...
    Si cred ca n-ati fost inca intr-o fabrica de mezeluri, sa vedeti in ce conditii se lucreaza..... ca va spun sigur ca n-ati mai manca in veci si nici copiilor nu le-ati mai da...
    Si da, se poate spune ca mezelurile consumate rar nu sunt asa nocive, dar v-ati gandit ce alergii sau intoxicatii pot da, sau mai stiu eu ce....
    Si daca de aerul poluat nu ne putem feri pt ca n-avem cum, de mezeluri insa da!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari