Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita camutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2008
    Postari in forum
    69
    apa plata??se fierbe sau nu pt lapticul bebelusului?

Floricica Nou Venita ioana221's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    12
    Buna, eu i-am dat de mic apa plata fiarta dar am auzit ca nu este chiar buna ca nu mai contine nimic asa k i-am fiert apa de la chiuveta si nu sa intamplat nimic.

Floricica Nou Venita coryna1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    15
    ce-ar trebui sa contina???

Floricica Nou Venita coryna1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    15
    si eu i-am fiert apa de la robinet pana in jurul varstei de 5-6 luni.am avut probleme cu apa rece intr-o zi(curgea numai rugina)si am fost nevoita sa cumpar apa plata pe care am fiert-o.am observat ca este o mare diferenta.apa plata fiarta nu lasa pe ibric(tin sa precizez ca am un ibric cu interior alb si se vede orice)urme dupa fiert. in schimb dupa ce fierbeam apa de la robinet trebuia sa spal ibricul cu tix. si mancarea tot cu apa plata i-o fac.consider ca am facut o alegere buna si o sustin.

Floricica Nou Venita iuliana burlacu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2009
    Postari in forum
    68
    Buna.
    nu stiu cum sa iti spun,dar pe toate posturile de tv s-a spus ca apa de la robinet in zonele Bucuresti-ilfov-ialomita-arges nu este potabila.si asta pt ca panza freatica este puternic contaminata de folosirea excesiva a substantelor chimice, atat in agricultura cat si in uzul casnic.n-are rost sa intram in detalii, dar stiu sigur ca substantele chimice din apa nu se distrug prin fierbere. sunt convinsa ca , daca o sa dai o cautare pe google, o sa te convingi de ce ti-am spus.
    asadar, mare grija.poate ca pe moment nu pateste nimic copilul, dar in timp, efectele pot fi destul de serioase.
    sanatate multa .

alinutza82
    Guest
    Si noi folosim apa plata pentru laptele praf, dar nu o fierb deloc. Se fierbe cand sursa nu este sigura, gen apa de fantana, dar cand este din sticla ambalata... ce sens are. Si laptele praf e tot ambalat si pe ala nu-l fierbi.

Floricica Nou Venita emmahln's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    59
    Eu folosesc Dorna si nu o fierb doar o incalzesc

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    si noi folosim apa plata de la inceput, dar nu am fiert-o niciodata. nu este nevoie.

Floricica Nou Venita sara78's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    22
    Buna , la inceput si mie mi-a fost frica sa-i dau laptele praf cu apa plata nefiarta. Insa prin fierbere de distrug mineralele si sarurile si ce mai contin , de aceea eu fac laptele doar cu apa plata nefiarta acum.

Floricica Nou Venita ingmarina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2010
    Postari in forum
    1
    Si eu i-am dat apa de la robinet fiarta. . . Folosim o cana de filtrat brita si apa apoi o firbeam. Cateodata ii fac laptele si cu apa plata, numai ca atunci cand o fierb, apa plata lasa nste depuneri de minerale cam ciudate. . . Asta nu se intampla si daca o incalzesc. Asa ca. . Ori apa plata incalzit ori apa de la robinet, filtrata si fiarta.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    Buna fetele
    eu am un ibric de culoarea aluminiului si se vede pe el tot
    daca fierba apa plata de la dorne se depune urme de calcar
    eu sunt de parere ca toate tipurile de apa trebuie fierbe pt bebei pana la 1an

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari