Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Idee Apa plata din PET-uri TOXICA!

Cati dintre noi folosesc apa plata din pet-uri pt.prepararea laptelui...???Atentie...se retrag dupa piata multe din marcile cunoscute de apa pt.faptul ca au fost gasite infestate cu materii fecale si streptococi...prietena mea a fost saptaman trecuta cu apa la control,a luat o doza din apa de la robinet,o doza din apa plata(BUCOVINA) si o doza apa din put(facut recent) si rezultatul a fost asa cea mai infectata a iesit apa plata ,dupa care cea de la robinet si cea mai curata cea din put,verisoara iei medic veterinar ii tot spunea sa nu ii mai dea apa plata,copilului...sa ii dea doar apa fiarta si racita si ia explicat si de ce.in primul rand apa dupa 6 zile pusa intr-un pet devine toxica, apa imbuteliata in ambalaje de plastic PET contine mai mult antimoniu decat apa imbuteliata in sticle din polipropilena,apa din sticlele de plastic contine de 30 de ori mai mult antimoniu decat apa din pahare de sticla.
    Antimoniul este o substanta toxica care nu se gaseste in apa in stare naturala.Ceea ce este mai ingrijorator este faptul ca apa devine mai toxica pe masura ce este tinuta mai mult timp in sticlele de plastic
    Modificata de denyy10; 29.03.2011 la 15:06:04.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi folosim doar Dorna. izvorul alb...si sper ca nu este si asta pe lista de scos....ca i.am dat fetitei de la nastere...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Devine toxica orice apa imbuteliata in sticle de plastic...Dorna chiar a fost cu probleme acum cativa ani a fost gasita infestata
    Cele infestate acum sunt cele care provin din izvoarele din BRASOV...Nu sa dezvaluit ce marci de apa sunt infestate...
    Modificata de denyy10; 29.03.2011 la 14:44:21.

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    iti vine sa ti dai in cap cu ceva...nici n mai stim ce i bn si cei rau...pan la urma ce apa e mai buna de folosit?

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    adevarul e ca eu cumparam in general BUCOVINA la 5 l sau BORSEC la 2 l.....ma sperie ce zici tu acolo!!!
    ...sincer,nici aia de la robinet nu ma incanta...doar la mancare o folosesc....de BORSEC ai auzit ceva???
    la faza cu pet-ul....asta e de cand se comercializeaza bauturi in pet-uri si pana acum nu s-a mediatizat aceasta problema(sau poate am ratat eu stirea)..in schimb, faza cu infestarea cu materii fecale si alte cele....mi se intoarce stomacul de dos!!!!!!!si cand ma gandesc la fetita mea,ma iau nervii !!!!

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Da acesta este adevarul dureros...deocamdata nu sa dezvaluit ce apa este infestata
    Recomandat este sa fierbem apa ... apa o putem folosi pe cea de la robinet...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu pana la vreo 6 luni ai fetii fierbeam apa plata dupa care o foloseam in prepararea laptelui...Ce bine era daca continuam asa...

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    aiurea......
    nici nu mai stii ce e bine
    lanoi apa de la robinet e foarte calcararoasa....... nu vreti sa verde-ti cum se face oala in care fierba apa pentru laptele iuliei......
    eu asa ii dau si acum.. apa de la robinet fiarta si racita pentru lapte .. dar cand ii trebuie sa bea apa ii dau din cea plata.. borsec, dorna.. cam astea de regula....
    cine stie cate alte chestii urate bem si mancam impachetat frumos......... of lumea asta.. ce a ajuns............

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    poate fi adevarat si ce zici tu, insa se poate intampla cu orice apa, sa sa infesteze, fie ea si de put, din fantana, de izor, de la robinet, si nu avem de unde sa stim asta, doar daca ne punem pazinici la izvoare....
    Ideea cu apa plata ca devine toxica, e adevarata , dar doar daca e tinuta in conditii necorespunzatoare, adica la soare, temperaturi ridicate etc., pt ca peste o anumita temp se descompune acea substanta din pet si intra in apa pe care mai apoi o consumam.
    E la fel ca si la biberoane, ca doar de-aia a foat mare scandal si firmele au inceput sa produca biberoane BPA free, deoarece acestea se sterilizeaza des, sau unii parinti incalzesc laptele direct in biberon in cuptorul cu microunde.
    Eu una consum apa plata bucovina si copilul dorna.... si nici nu ma gandesc sa trec pe apa fiarta si racita de la robinet...pt ca sincer riscul mi se pare mai mareee!

Floricica Senior Cosmina Marina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2010
    Postari in forum
    4.337
    Buna fetelor...Cred eu k cea mai buna apa...e cea de la robinet...dk e fiarta bine....si racita in prealabil...parerea mea...akm parerire se diversifica....

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Apa Bucovina foloseam si eu dar aceasta este infestata,testata saptamana trecuta...
    Pt.a fi siguri ca apa pe care o dam copiilor nostri este buna trebuie fiarta si racita...fie ia plata sau de la robinet...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari