Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kitty321jo's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1
    am o fetita de 8 luni si mi se pare ca este cam slabuta, adevarul e ca nu se prea da in vand dupa mancare. daca ar fi dupa ea ar bea laptic de la mami la toate mesele....din pacate nu mai am asa de mult si prin urmare printesa mea are la 8 luni doar 7,300. nu stiu cum sa o fac sa pape mai mult . mentionez ca are o masa de fructe si una de legume cu carnita, dar nu vrea mai mult de 150 ml la fiecare.in rest e sanatoasa si vioaie, nu sta o clipa linistita..........dar totusi, greutatea ma ingrijoreaza.

Floricica Novice lorykyka's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2009
    Postari in forum
    515
    medicul ce zice?e bine?daca medicul spune ca e ok nu ai de ce sati faci griji...si eu eram tot la fel..tot timpul credeam ca fetita mea e slabuta sa dr mia zis ca e ff bine...si acum parca am imprasia ca e slabuta..dar mia zis ca de la 10 luni pana acum a luat ff bine in greutate..si alte mamici mai zic ca e bine..nici prea grasut nu e bine.ea mananca cat trebuie..poate nu mananca de la calura..sau i iasa vreun dintisor...are ea ceva dar cand io fi foame o manca...eu cand vad ca nu mananca cand i dau o mai las o ora si atunci sa vezi cum mananca..fetita mea are 1an si 2sapt si are 98oo.cand am fost la control eu mam asteptat sa aibe peste 1o kg..dar...socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ..a luat 400g pe luna.daca e vioaie si vesela nuti fa griji.fiecare bebelus se dezvolta in felul lui.pune poze cu printesa.

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.233
    cite kg a avut la nastere?de ce nu ii dai praf formula in completare daca al tau nu mai e suficient?e cazul sa mai introduci o masa de solide,doar 2 is putinemai ales ca nu ai lapte suficient.daca iti ia intre 250-400 gr pe luna fi linistita ca nu are nimic.fiind dinamica e si normal sa nu asimileze.nu mai fi stresta de gr la fiecare masa.dai sa manince cit vrea.si la prinz mai dai si altceva in afara de legume.

Floricica Nou Venita stanca emanuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2008
    Postari in forum
    2
    e o frumusica fetita ta...si imi place tare mult poza pe care ai pus-o cu acel ursulet, as ac aam sa te intreb daca ai realizat-o tu cu vreun program sau altcineva...
    va pupam, eu si printesa mea de 9 luni!

Floricica Novice lorykyka's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2009
    Postari in forum
    515
    ti-am trimis mp

Floricica Nou Venita topidana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2009
    Postari in forum
    1
    Da si eu am un baietel de doi ani si patru luni si nu i a placut sa manance nici o data nimic nu are o mancare preferata ,ca sa zic asa .Daca ar fi dupa el nu ar manca deloc ,atat lapte mananca o suta cincizeci de ml de doua ori pe zii .Daca ma puteti ajuta cu un sfat ,ce sa zic il mai pacalesc cu zeama de la ciorba cand am bafta ,dar cand vine ora mesei incepe sa planga nu i place .Are unsprezece kg.e chinuitor ,aare si reflux abdominal nu stiu daca are legatura .si nu stiu daca eu sunt d vina ca nu stiu sa l fac sa manance ,ajutatima cu un sfat ,o idee va multumesc si va pup pe toate mamicutele si sanatate la bebei ..

Floricica Nou Venita olariupetro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2009
    Postari in forum
    2
    buna kitty ,eu am o fetita de 1 an si 7 luni ,vreau sa_ti spun ca este o mincacioasa ,la nastere a avut 3,800 kg iar acum are 12,500 ,am inteles cai dai piept ,incearca si tu cu lapte praf si cu cereale nu tia recomandat dr. tau pediatru? putine cereale nu strica ,dar daca ea este vioaie si sanatoasa nu trebuie sati faci griji este mai rau cind e moale si nu are vlaga ,poate nu pune tot ce maninca pe ea , intreaba _ti medicul pediatru cu cerealele ....bafta

Floricica Nou Venita verapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    12
    Si eu am o fetita de 8 luni, o alaptez inca dar are si 4 mese pe zi: cereale, fructe, legume + carne(ficatel de pui). San ii dau inainte de culcare sau daca se trezeste noaptea (lapticul o calmeaza si adoarme repede si linistita). N-am fost niciodata exagerata cu controlul greutatii pentru ca o vad ca se dezvolta frumos si e vesela si vioaie.

bb1
    bb1 este offline.
    Floricica Nou Venita bb1's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2009
    Postari in forum
    40
    sa va traiasca bebeii
    si eu am un baietel de 3 luni si mi se pare ca nu prea a mai luat in greutate
    cred ca-l voi pune pe cantar pana ajung la doctor sa vad cat a luat intr-o luna
    la doua luni avea 5.400 g si a venit pe lume cu 3.100 g

Floricica Nou Venita anca&cami's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2009
    Postari in forum
    5
    buna, eu sunt anca si la fel si eu am o obsesie cu controlul greutatii da mai mult ma streseaza medicu pediatru. Pana la 6 luni dadea bine la cantar si nu zicea nimic medicu decat ca ii bine si sanatoasa iar acum la 8 luni avea 7700gr si o zis ca ar fi mai mica cu un kg decat normalul pedic de la 6 luni pana la 8 luni o pus 800 de gr adica 400 de gr pe luna si eu zic ca ii ok avand in vedere ca ea ii foarte energica si nu sta un pic intr-un loc si plus ca s-a nascut cu doar 2700 gr.Cu mancatu si ea la fel are toane cand mananca foarte prost si cand mananca bine numa problema ii ca toanele cand mancanca prost o tin mai mult decat alea cand mancanca bine si ii un chin, m-as bucura enorm sa am un bebe mancacios.

Floricica Nou Venita meryberry's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2009
    Postari in forum
    12
    Buna ,eu am o fetita de 10 luni,ca si greutate, e bine ,dar de mancat nu prea! Ce aud la alte mamici ca mananca copii lor ma si sperii, a mea nu mananca nici pe sfert, dar eu sunt multumita de cum creste, probabil ca asimileaza tot.Cand am inceput diversificarea nu vroia nimic, dar usor, usor , a inceput sa manance din fiecare cate putin,ce-i drept tot lapte-i mai bun. Eu am luat de la ziare o carticica cu retete pt copii, de acolo am invatat cum sa-i fac piureurile. M-a ajutat f mult

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari