Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anna_marie's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2009
    Postari in forum
    2
    Buna mamicilor, am un baietel de 3 luni si o saptamana, pana acum nu i-am dat decat lapte si ceai, as vrea sa incep sa-i dau sucuri dar nu stiu cu ce sa incep, si cata cantitate sa-i dau. Am mai intrebat cateva mamici si mi-au spus sa incep cu suc de morcovi amestecat cu mar cate o lingurita ,si pe zi ce trece sa-i maresc doza cu cate o lingurita...voi ce sfaturi imi dati? sa mai astept...sau e bine sa-i dau de-acum? Va multumesc

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu zic sa mai astepti cu diversificarea.
    Daca bebe este alaptat diversificarea se incepe in jur de 6 luni, iar daca mananca lapte praf la 4 luni si jumatate.
    Eu am inceput diversificarea cu cereale, apoi cu legume si fructe preparate termic. Suc de fructe nu i-am dat, in schimb ii dau fructe pasate dimineata cu cereale.
    Mai multe despre diversificare gasesti aici

Floricica Nou Venita j_ulli_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2006
    Postari in forum
    152
    Eu i-am inceput diversificarea la 3 luni,si am inceput cu sucul de mocov si cel de mere.Cate 5 ml din fiecare cate 3-4 zile apoi mai adaugam cate un fruct.Poti sa ii dai suc,iar asta nu inseamana ca trebuie sa ii dai si fructe pasate.Ii poti da o perioada numai suc,pana mai creste.Acum depinde si cum este alaptat,la san sau biberon.Daca il hranesti la biberon ,poti incepe fara probleme diversificarea.

Floricica Nou Venita ramonachi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2010
    Postari in forum
    13
    Buna Anna Marie
    Sistemul digestiv al bebelusului nu e pregatit pentru alimente solide pana aproape de 6 luni. Recomandat este sa incepi cel mai devreme la 4 luni, la 3 e mult prea devreme pentru stomacelul bebelusului
    Uite aici informatii utile prezentate in grafice lunare de introducere a alimentelor si articole despre alimentele interzise copiilor intre 4 luni si 4 ani.

Bafta,
    Ramona

Floricica Nou Venita elimar's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2010
    Postari in forum
    3
    Buna mamicilor, am o fetita de 5 luni si am inceput diversificarea alimentatiei de acum o luna, dar am auzit de la un medic ca nu e bine sa le dam banane deoarece le poate provoca alegii dupa varsta de un an. Este oare adevarat? . . . Sa-i dau banana in continuare ca pana acum? Va multumesc pentru eventualele pareri.

Floricica Nou Venita ioanapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    19
    Buna!
    Poate sa-mi spuna cineva cate oua se pot da pe saptamana la un copil de 3 anisori?
    Va multumesc!

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    eu am inceput pe la 3 luni jumate cu suc de morcov, apoi de mar, apoi le-am amestecat. nu am avut probleme. am inceput asa devreme pt ca nu am putut sa o alaptez decat in prima luna de la nastere. acum papam carnita, ousor, legume multe si fructe. am avut si reactii mai putin bune la unele alimente, dar important e sa nu grabesti introducerea lor si sa nu renunti de la prima incercare. bafta multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari