Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Accesorii utile pentru diversificare

Momentul diversificarii este unul foarte important atat in viata bebelusului cat si in viata mamicii pentru ca uneori diversificarea este o mare provocare.

Am discutat mult despre diversificare, cu ce se incepe, cand, cu ce cantitati etc, insa n-am discutat niciodata despre accesoriile utile pentru diversificare. Ce avem cu adevart nevoie cand incepe diversificarea si pe tot parcursul ei.

Eu am folosit asa:
    • canstronel si lingutita - una mica de silicon si una mai maricia dintr-un fel de plastic
    • bavetele multe sau 2-3 lavabile
    • o craticioara mica - pe care am folosit-o doar pentru Edi
    • blender - sau paleta pentru mixat de la mixer
    • aparat de gatit cu aburi - se poate improviza si o cratita cu apa in care se pune o sita si se gatesc legumele in sita la aburi
    • scaun de masa - noi am folosit leaganul in prima faza, dar se poate folosi la fel de bine si scaunul de masina
    • si cel mai important un bebe pofticios si mancacios
    Voi ce ati folosit pentru diversificare?

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    In mare parte ai cuprins tot,in special sfarsitul..:))
    Si eu am tot cautat craticioare..si am gasit atat de frumoase,de-ti venea sa mananci toata ziua din ele,set de 3 cu capace din sticla...micute si dragute:)
    Blender...hmm NICI SA NU MAI AUD DE EL!!!!M-am saturat deoarece lui PAul doar dupa 10 luni jumate i-au iesit dintii...asa ca am avut treaba...nu-i gluma!!
    La fel si noi am folosit scoica o perioada, apoi dupa 6 luni i-am cumparat scaunul special!
    Aparat cu aburi..nu am avut din pacate,insa am improvizat asa cum ai spus tu:)

Multa sanatate si pofta mareee

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am la fata 10 castronele de cand am nascuto,4 lingurite,o furculita,un ibric pt ceai,bavetele cred ca 7.le folosesc pe aceleasi de aporape 2 anisori,ca fata are 2 ani si o luna.iar pt afara am avut un termos pt biberon.atat.nu am avut bani sa dau pe scaunel,sau blendar.am avut o razatoare de sticla.sa nu credeti ca nu miar fi placut dar am considerat ca mai bine ma folosesc de ce am.asta e.eu sunt multumita.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    nici eu nu am avut blender, le treceam prin sita cand era mic, apoi am inceput sa i le pasez cu ustensila manuala de facut piure, asa a invatat sa si mestece si acu nu avem probleme cum am vazut ca apar la copiii carora li se da mancare facuta la blender. ce am luat si e foarte util storcator de fructe, am renuntat la sucurile din comert, a facut fie-mea o diaree de la FIGO, care e pt copii, asa ca feriti-va de sucurile cu toate porcariile in ele, chiar si TEDI, mai bine le faceti in casa.
    razatoare de sticla, apoi am inceput sa-i dau marul taiat feliute subtiri si adora sa pape asa singurel, scaun special nu, sta pe scaun normal, si-i place.
    cat despre castronele, lingurite, aveam deja de la fata, le fierb pentru el si e ok.
    nu spun ca tot ce a aparut acum nu e util, dar cat va sta si la masuta speciala pt ei?? mi se pare o investitie fara rost, fiu-miu adora sa stea la masa cu noi si eventual sa mai verse cate ceva:))
    bevetele trebuie si la cresa, acasa am renuntat la ele, nu le suporta.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Pentru pireuri am folosit o lingurita de silicon de la primii pasi care e flexibila si mi-a placut foarte mult. Pireuri am facut doar de cateva ori... de doua ori am facut transe mai mari :)) Am citit la americani ca e ok sa faci cantitate mai mare si apoi o pui in pungi sau in cuburi de gheata la congelator si sunt valabile o luna fara nici un fel de problema... asa ca eu asa am procedat. Deci... pungi :)
    Am primit si scaun de masa cu toate dichisurile... dar ma deranjeaza ca ocupa foarte mult spatiu. Il folosesc zilnic, ca pe masuta aia ii pun bucatelele de mancare... acum nu mai mananca aproape deloc pireuri, mananca doar ea cu manuta alimente taiate cuburi, dar cred ca m-as putea descurca si fara scaun. Boluri si alte chestii n-am cumparat pentru ca folosesc ce folosesc si la noi.
    Am mai luat o chestie... nici nu stiu cum sa ii spun... baby feeder, e ca o husa din tifon in care ii bagi banana sau morcov fiert, etc si copilul suge continutul... ii placea sa manance din ea pana nu a invatat sa prinda mai bine cu degetele mancarea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari