Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Nelamurit Sa ascult de pediatra mea sau sa fac cum cred eu ca e mai bine?

Alexandra are acum 4 luni si cateva zile cam pe cand a implinit trei luni nu se mai satura de laptele meu si atunci am inceput sai dau laptic de vaca cu ceai pana am diminuat ceaiul de tot din lapte iar acum bea laptele curat fara ceai fetita reactioneaza bine la lapte nu are probleme ...pe langa lapte ii mai dau si o masa pe zi de milupa milumil simplu sau piscot cu mar odata la 3 zile . dar pediatra tot insista sa ii dau san desi laptele mi-a slabit de tot...voi ce parere aveti am facut bine sau nu??? Alexandra are acum 7 kg la nastere a avut 2kg 900

cristina elena
    Guest
    'Milupa milumil simplu' adica lapte praf?
    Pai la 4 luni o chinui cu 3 feluri de lapte?! san, lapte de vaca si lapte praf + masa solida (marul ala)
    Eu zic sa asculti pediatra!!!
    Sau macar daca crezi ca nu se satura cu sanul da-i completare DAR DOAR UN FEL DE LAPTE (de preferinta ala praf)

Floricica Nou Venita iulia_adonia's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    24
    Pediatra stie ea ce spune, ar trebui sa o asculti, dar daca totusi consideri ca e nevoie de supliment eu cred ca laptele praf e de preferat celui de vaca. Laptele de vaca e destul de periculos pentru copiii pana la 1 an, poate sa le provoace o intoleranta tranzitorie sau permanenta la lactoza, sa fie infectat cu diferite bacterii, care se distrug sau nu prin fierbere.....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    asa e.asculta pediatrul.daca era mai mare era altceva.ca si fata mea a baut milumil pana la 2 ani,si cand ii faceam orez cu lapte sau paste ii faceam cu orice lapte care gaseam,si erau 2 tipuri de lapte,dar e mai mare

mother
    Guest
    ah.. copilul tau e pui de om, nu pui de vaca, deci ideal pt ea e laptele de om, de la mama ei, adica tu :)

intrebarea ar fi cat ii mai dai san? printre atata lapte de vaca si praf? cate mese de san are?

nici nu se pune problema sa te indoiesti..laptele tau e cel mai bun pt ea..laptele nu slabeste, nu se strica....i-ai facut analize din ochi sau doar banuiesti ca a slabit de tot?

pune fata la san la cerere.. chiar daca cere la o ora... incearca sa scazi completarea de laptic cu 10 ml pe zi.... o sa reusesti sa restabilesti lactatia.. daca o pui la san..
    nu tre sa renunti deodata la completare.

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    laptele de vaca e interzis pana la 1 an.fetele au dreptate.san la cerere,chiar din ora in ora,nu conteaza.papa prea multe pt un copil de varsta ei

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    ah.. copilul tau e pui de om, nu pui de vaca, deci ideal pt ea e laptele de om, de la mama ei, adica tu :)

intrebarea ar fi cat ii mai dai san? printre atata lapte de vaca si praf? cate mese de san are?

nici nu se pune problema sa te indoiesti..laptele tau e cel mai bun pt ea..laptele nu slabeste, nu se strica....i-ai facut analize din ochi sau doar banuiesti ca a slabit de tot?

pune fata la san la cerere.. chiar daca cere la o ora... incearca sa scazi completarea de laptic cu 10 ml pe zi.... o sa reusesti sa restabilesti lactatia.. daca o pui la san..
    nu tre sa renunti deodata la completare.
    Bine ai spus Andreea! Ai vazut si tu emisiunea aia in care un dr. spunea: laptele de vaca e pt vitel, cel de oaie pt miel si cel de mama pt copil?!
    Am mai auzit oameni care au dat lapte de vaca de la 6 luni (dar nu de la 4) si mai demult, cand nu erau atatea formule pe piata.
    Ghiocelule,trebuie sa insisti cu sanul, nu mai combina atatea feluri de "mancare", ca e prea mica.

cristina elena
    Guest
    Sa mai zic si eu ceva, legat de titlul topicului 'sa fac cum cred eu ca e mai bine'
    Mai bine pentru cine?!
    Am mai intalnit aici pe forum mamici care procedau cum credeau ele ca e mai bine, din pacate acel 'bine' nu era deloc bun pentru copil
    Oare de ce zic cartile/doctorii ca daca sanul nu e suficient sa se vina in completare cu lapte praf?! Doar vorbesc ca sa se afle in treaba? De ce 'preferinta' asta pentru laptele de vaca la doar cateva luni?!
    Ok, or fi copii ce-l tolereaza dar asta nu inseamna ca e bine pentru ei, urmarile se vad in timp.
    Deci binele asta ar trebui sa fie pentru copil, nu pentru mama.
    Si ordinea ar trebui sa fie: lapte de mama, lapte praf si ultimul pe lista laptele de vaca.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    fetelor mai e o problema pe care o poate avea mamica...poate nu are destui bani sa-si permita numai lapte praf.
    incearca cu san mai des si in completare lapte praf....oricum lapte de vaca dupa 1an...chiar daca e mai accesibil

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    E rau rau rau ca i-ai dat lapte de vaca.
    Tin minte ca postai cat de bine papa la san copilul tau si ce mult a luat in greutate. Acum vad ca foarte repede ai renuntat la alaptare. Probabil nu ai avut informatii suficiente.
    Laptele de mama se adapteaza nevoilor copilului si nu scade sau slabeste. Lactatia se diminueaza doar daca nu alaptezi copilul la cerere, asta poate insemna in anumite momente, pentru cateva zile chiar si aproape continuu. Si mai sunt motive cum ar fi o sarcina, anticonceptionale, deci chestii hormonale.
    Copilul ar trebui sa isi dubleze greutatea de la nastere la 4 luni, deci ar fi trebuit sa ajungeti la 5.8 kg nu la 7. Si era ok si mai putin.
    Mi se pare asa de pacat cand alaptarea a inceput bine din lipsa de informatii sa continue prost.
    Nu e prea tarziu nici acum sa mai "repari".
    Din pacate mentalitatea asta obsesiva cu greutatea copilului si cu un program de masa, de somn, de la varste asa de mici ne duce de multe ori la decizii proaste.

Acum sa iti zic si ce as face in locul tau. As renunta la laptele de vaca clar. In primul rand m-as asigura ca bebe suge corect. (ia o mare parte din areola mamara in gura, cand suge are la inceput un ritm mai rapid, apoi ritmul scade si se vede o pauza clara la barbie dupa ce deschide... deschide - pauza - inchide). As alapta copilul cat mai des, as petrece cat mai mult timp in contact cu copilul, preferabil piele pe piele, as sta si toata ziua in pat cu el si as incerca sa alaptez in pozitia culcat ... asa copii au mai multa rabdare si golesc mai bine sanul. As folosi masajul sanului si compresii ca sa ma asigur ca bebe goleste bine de tot sanul. Iar dupa alaptare daca nu e satul, adica plange, se agita si nu il poti linisti, i-as da si completare, dar putin, adica nu un biberon cu 120 ml de lapte o data. Copii au nevoie cam de 30 ml pe ora ... deci daca ii dai mult o sa i se faca foame mai tarziu si nu va fi dornic sa suga des ca sa creasca lactatia. Deci cu alte cuvinte as reduce cantitatea de lapte praf pe 24 de ore si i-as oferi mai putin si mai des.
    Daca faci toate astea o sa creasca lactatia destul de rapid, in cateva zile o sa vezi diferente considerabile.
    Iar intre timp as urmari semnele ca bebe mananca suficient:
    4-5 scutece ude (un scutec ud se considera la 60-90 ml de lichid, pui de proba intr-un scutec 4-6 linguri de apa)
    bebele este alert, are energie, este rezonabil de multumit, sanii se simt mai moi dupa alaptare.

Mult succes iti doresc, sper sa alegi sa alaptezi in continuare si exclusiv, adica fara alte suplimentari, pentru ca laptele tau este cel mai bun pentru copilul tau.
    Si citeste si articolele de la cum se produce laptele ca sa intelegi un pic mai bine ce se intampla. Uite aici link https://www.copilul.ro/forum/bebelus...ern-33727.html

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    saracutul bebe cate feluri de lapte mananca la varsta lui.....asculta pediatra ca ea stie ce spune si nu mai face tot dupa vorbe sau capul tau ca imbolnavesti copilul....lapte de vaca la 4 luni...eu nu-i dau nici la 1 an si 7 luni....dar sa stii ca faci bine ca vii si intrebi aici mamicile....

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari