Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Medici pediatri de care sa ne ferim

Sanatatea copilului nostru devine cea mai importanata pentru ca este copilul nostru si pentru ca ei sunt atat de mici si de fragili si sistemul lor imunitar nu este suficient dezolvolat. In baza acestei idei, alegerea medicului pediatru este cred eu dificila, mai ales cand stii ca trebuie sa ai incredere in medicul respectiv si sa ai certitudinea si increderea ca va asigura ingrijirea medicala si tratamentele corespunzatoare copilului.

Am facut mai demult o lista cu recomandari facute de mamici Mamicile recomanda medici pediatri si cred ca este , din pacate necesara si o lista cu medici pediatri de care sa ne ferim, asa ca astept aici "recomandarile" voastre.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu nu pot da nume, insa ma feresc in general de anumite aspecte care tin de conduita medicului. mi s-a intamplat aici sa merg la control cu Maria si medicul sa ma lase cu ea dezbracata, cu aerul conditionat pus si el sa vorbeascala telefon cu un prieten despre tot felul de chestii care nu aveau nimic atat de important in ele incat sa lasi un copil de 2 luni asa... apoi controlul a fost superficial, ceea ce m-a cam deranjat, in conditiile in care afara nu era vreo coada, ci doar 2 copii care asteptau tot pentru un control de rutina. am trecut atunci peste, insa capac a pus asistenta, care la o saptamana dupa s-a enervat ca m-am dus sa cantaresc fata (asa imi spusese medicul), probabil i-am deranjat partida de Solitaire de pe computer... asa ca m-am dus la centrul de sanatate si am cerut schimbarea medicului. concluzia e ca...padure fra uscaturi nu exista... :)
    ce astept eu de la un medic atunci cand ma duc cu copilul? in primul rand atentie, fara graba si fara superficialitate. in al doilea rand , sa imi explice ce am de facut daca e cazul sa ii acord eu ingrijiri. sa vorbeasca frumos. sa ma informeze asupra evolutiei bolii (nu a fost cazul, insa daca s-ar intampla as vrea sa stiu detalii, nu sa merg dupa principiul "no news good news"). sa respecte cat de cat orarul de programare ca sa nu astept foarte mult cu copilul intr-o sala de asteptare plina... cam asta...

oanap85
    Guest
    eu nu sunt de acord cu cei care dau antibiotic usor,la orice, fara sa se faca analize sau investigatii mai multe.nu ma intereseaza daca ma simpatizeaza sau daca vorbeste de sus ma intereseaza sa-mi trateze copilul corect

Floricica Nou Venita getax's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2009
    Postari in forum
    4
    buna fetelor,
    nici eu nu sunt multumita de doctorii care sunt superficiali,te trateaza de sus,nu iti explica ce si cum (doar e vorba de copilul tau si trebuie sa stii)si nici sa dea antibiotic pentru cea mai minora problema,fara o analiza ceva.
    exemplu concret la copilul meu:in decurs de doua saptamani a primit doua tipuri de antibiotic,toate prescrise fara investigatii amanuntite,pentru un "rosu in gat"(innebunesc cand aud expresia asta)iar eu am simtit ca mama ca nu este o problema grava ci era doar o eruptie dentara(un canin)care ii provoca febra si diaree pe care am tratat-o cu panadol si dentinox gel.
    acum este bine si nu am luat nici un antibiotic

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari