Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita vali partene's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Fie ca e medic de familie, fie ca e pediatru, cred ca fiecare a fost, cel putin o data, nemultumita de deciziile pe care le-a luat in privinta ta sau a copilului tau.

Fiindca am deschis acest subiect o sa incep eu cu nemultumirile legate de raspunsurile asa-zise profesioniste ale medicului meu de familie, care asa cum stim trebuie sa te indrume si sa te sfatuiasca sau chiar sa te invete sa-ti cresti copilul cat mai bine posibil pentru a de putea dezvolta armonios. Iata cateva exemple, desi pe unele le-am prezentat si la alt subiect:

- nu a venit niciodata sa-mi consulte fetita

- cand fetita a inceput sa manance mai prost raspunsul lui a fost "ca o doare burta, de la colici"

- daca m-am dus sa-mi prescrie o reteta noua pentru Viganol mi-a spus ca nu poate sa-mi dea pentru ca flaconul ala trebuie sa ma tina vreo 6 luni

-nu a cantarit-o si masurat-o niciodata pe Ruxandra si acum la aproape 4 luni are mai putin cu 500 de grame (dar asta nu din cauza ca nu a cantarit-o el)

- cand i-au aparut Ruxandrei niste bubite pe fata, raspunsul lui a fost ca laptele meu e prea gras, ceea ce mi se pare o aberatie, plus ca mi-a zis sa o dau cu Nidoflor pe fata, care se da numai la copii peste doi ani

- vaccinul de doua luni l-a facut intr-o camera unde se fac tratamente bolnavilor si era acolo si un barbat caruia i se facea o injectie

- de la 2 luni m-a sfatuit sa-i dau sucuri de fructe, ceea ce nu am facut

-cand i-am spus ca am scos-o pe fetita afara de la 18 zile s-a mirat foarte tare si a zis ca el n-ar scoate-o cu epidemia asta de gripa s.a.md

Cam astea mi le amintesc pe moment dar mai sunt sunt si altele... Nici nu vreau sa ma gandesc ce tratamente i-ar da daca s-ar imbolnavi... Doamne-fereste

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Scuza-ma dar eu as schimba instant medicul.

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    daca vine vb de nemultumiri in ceea ce priveste medicul baietelului meu sa va spun si eu cateva:
    -cand sa simtit rau pe la vreo 3 luni si m-am dus cu el la doctor mi-a spus ca este anemic si timp de 1 an jumate i-am dat fier intruna si degeaba
    -cand baietelul era agitat si avea prea multa energie in loc sa imi faca o recomandare mi-a spus ca asta este educatia si ca nu are ca sa ii faca
    -cand a racit robert mi-a dat doua antibiotice in acelasi timp care i-au facut mai mult rau baietelului si care in nici un caz nu trebuiau administrate impreuna

Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Nu prea am optiuni.

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Biata de tine, draga Vali, chiar ca nu prea ai optiuni, asta este rau in orasele mici. Si nu stiu din ce motive asemenea incompetenti termina facultatea de medicina (in cazul medicului tau, l-a terminat facultatea pe el:() si ajung medici. Acum, ca este Ruxandra mai marisoara, poate ar fi mai bine sa cauti un pediatru la Bistrita si sa mergi cu ea sa-i faca macar control lunar si sa-i ceri un sfat la telefon, atunci cand e cazul.
    Si in caz ca nu ai aflat inca raspuns, sa sti ca bubitele pe fata apar intr-adevar de la lapte, dar e suficient sa stergi fata dupa ce suge cu un servetel umed (oricum, pana acum cred ca s-a rezolvat problema:))

Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Am fost pana acum cu ea de doua ori la Bistrita la un medic pediatru, insa, daca se intampla ceva trebuie sa apelez prima data la medicul de familie si apoi sa ma duc cu ea la Bistrita.
    Asta e daca stau intr-un oras uitat de lume...

Floricica Nou Venita nicolaev cornelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    3
    da e reala incompetenta medicilor de familie. si eu mamlovit de asaceva daca nu si mai rau...Slava Domnului baietelul meu nu a avut nevoie de el decat strict la vaccin!si noi am iesit la plimbare imediat dupa nastere ce e drept era in octombrie...dar fara sa se imbolnaveasca
    Azi avem 8 luni si 11 kg si 75 cm si 6 dinti...ce a fost greu a trecut si va uram si voua din toata inima sa va fie la fel de bine!
    pup

sof
    sof este offline.
    Floricica Novice sof's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2007
    Postari in forum
    443
    Cred ca marea greseala a medicilor de familie din generatie veche este ca nu mai citesc nimic. Au ramas in urma. Despre cei mai tineri... putini sunt cei care sunt intr`adevar dedicati.

Floricica Nou Venita yoanici's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2008
    Postari in forum
    62
    hai sa trec si eu la nemultumiri .la noi a venit dupa doua saptamani sa vada baiatul cand am vanit acasa,apoi nu ne-a mai chemat la control ci trimitea asistenta care era pe teren .normal ca eu m-am dus fara sa ne cheme ea,dar pe la o luna andrei plangea intruna si cand am mers la ea a zis ca nu are nimic,dar baiatul mi se perea mie ca este mai slabut decat era cand l-am nascut,in sfarsit dupa protestele mele l-a cantarit si a vazut si ea ca nu mai are nici greutatea de la nastere,l-am nascut cu 3,200 iar la o luna jumate avea 3,100.cand ii ziceam ca baiatul nu se satura si nici laptele nu este satios imi spunea ca nu exista sa nu ai laptele bun sau sa sa nu ai pe asta o tinea una si buna.pana la urma ne-a dat sa cumparam lapte praf sa ii dam in complectare,dar cu lingurita nu cu bibe. eu am incercat sa ii dau dar nu foarte mult timp pt. ca sae ineca si apoui cand terminam sa ii dau ii era din nou foame.asa ca am inceput cu bibe si a fost nemultumita a inceput sa tipe la mine ca sa ii dau sanul nu biberonul.cand am aflat ca se da lapte praf de la dinspesar normal ca m-am dus si eu si foarte calma mi-a raspuns ca ,cum am cumparat pana acum nu pot cumpara si de acum incolo?iar sotul a mers la dr.scutaru ca ea se ocupa de laptele praf si i-a explicat problema dr.scutaru a zis ca este un copil distrofic si prin urmare ii trebuie lapte praf ,si ne-a dat un biletel cu semnatura dansei sa mergem la dr.de la dinspensar.atat i-a trebuit ca nici nu a mai bagat baiatul in seama trebuia sa stam 2-3 ore sa intram la control cu toate ca avea afis ca gravidele si bb au prioritate.ce sa mai zi ca ar fii foarte multe de spus dar acum avem pe altcineva la care sa mergem.la retete ne elibereaza medicamente care nu se mai fabrica sau nu se mai dau pe retete.vigantolul am inceput sa il cumpar pt ca a zis ca nu mai are si nu se da reteta pt. el,iar ultima oara cand am fost la ea a vrut sa imi interneze baiatul ca fc diaree de la dintisori si cica sa il bage pe perfuzii sa il hraneasca.noroc cu dr.pavel de la spitalul judetean ca a zis sa vin sa il vada el nu una doua internare.oricum am de gand sa ii retrag fisa ca nu mai merge asa.si mai tot timpul ii modifica greutatea in fisa .de asta copilul meu are doar 8 kg la 9 luni jumate.recupereaza greu greutatea care ar fi trebuit sa o aiba .oricum multumesc lui d-nezeu ca este sanatos si vioi chiar daca este mai micut decat ceilalti bb de varsta lui.pupici nu va mai retin ca si asa am scris cam mult.

Floricica Senior istratililiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2008
    Postari in forum
    2.886
    doamne ca ma crucesc citind si noi am avut probleme cu pediatra si am reusit sa retragem fisele si sa mergem la alta.dar sa va spun ce am patit cu prima dr. fetita mea cea mare(5ani si 9luni) avea rahitism si nu am stiut pana acum 3ani cand nu am gasit dr la dispensar si am mers la policlinica la o dr sa-mi prescrie o reteta pentru ca era racita,atunci la control mi-a spus dr ca fetita mea nu are cutia toracica dezvoltata indeajuns si ca daca nu merg cu ea la mare si la inot si sa-i fac injectabil cu vitaminaA+D3 o sa ajung cu ea la chirurgie pentru ca oasele cutiei toracice o sa-i apese pe inimioara si nu va fi bine.eram disperata si nu puteam sa ma abtin din plans si in acelasi timp eram foarte furioasa pentru ca eu mergeam la dr luna de luna aveam fetita bolnavicioasa si cred ca daca era o dr buna avea sa-mi spuna ce are bebica mea pentru ca la mine era primul copilas si nu aveam experienta.acum am reusit sa fac rost de vitaminaA+D3 si de luni incepe tratamentul am mari emotii dar acum am una din cele mai bune dr din bacau si am mare incredere in ea.a si nu v-am spus ca atunci cand am nascut bebica cea mica a venit doar o data sa o vada si atunci ca am sunat-o eu.acum am bebelusele sub observatie de o pediatra care se implica foarte mult si o sun oricand am nevoie.aveti grija la ce dr mergeti cu bebelusii si daca vi se pare ca e ceva nu va lasati mergeti la un dr mai bun pentru ca bebelusii nostrii merita toata atentia.prima dr nu a reusit sa-mi scoata bebica din boala niciodata mereu ajungeam cu ea la urgenta dar acum gata am renuntat la ea si nu am sfatuit pe nimeni sa mearga acolo.pupik si sanatate maxima

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Am si eu probleme cu pediatra mea, chiar daca ve-ti zice ca sunt intr-o tara "mai avansata"...nu-i asa
    Am ajuns cu fata la varsta de 4 ani jumate s-o cresc cu cartea in mana caci nu prea are habar pediatra.
    A facut temperatura cam 39° si ceva si am chemat-o acasa si mi-a zis ca s-o duc la cabinet ca ea acasa vizite nu face.
    Era in februarie, e drept ca nu-i clima din Romania, dar nici sa scoti copilul afara nu se putea.
    Fata plangea si se inrosea mereu si dadea sa adoarma.....eram speriata.
    Am chemat salvarea si la spital i-au facut analize la sange si a reiesit ca avea o bronsita netratata.
    Si pediatra noastra ii dadea mereu siropuri ca sa-i treaca tusea.
    Am mai avut si alte probleme cu stari de voma si de fiecare data am ajuns in spital ca 'mneaei nu se deplaseaza.
    La cabinet stam ciurma la usa ei si ajunge cu cate o ora intarziere zicand ca a avut vizite de facut.....la cine, nu stiu, poate la rude, ca la copii bolnavi nu vine.
    Ar mai fi multe de spus.
    Nu pot nici sa o schimb pt ca nu sunt locuri la altii...
    Am fost la o pediatra romanca si am rugat-o sa ne inscrie la ea si s-a uitat asa de sus la noi si noi ne-am simtit atat de mici...ne-a zis ca ea nu poate sa-i faca asa o figura urata colegei ei.
    Am cateva volume de primul ajutor si o carte pe care mi-au dat-o cand am nascut despre cresterea copilului si cu astea o cresc.

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari