Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Ma intreb daca fiecare mami merge cu bebe la controale periodice.La noi trebuie dusi la cateva zile dupa ce au iesit din spital, la 2 sapt la 2 luni la 4 luni ,6 luni si un an. Se face un cntrol medical si se dau vaccinurile.La voi cum e?De cate ori se fac controalele?Vi se par utile?

mischa2000
    Guest
    in mod normal in fiecare luna ...
    vaccinurile la fel ca la voi.
    Controalele mi se par extrem de utile, mi se pare normal ca tanara mama sa urmeze niste sfaturi de la o persoana avizata(chiar daca uneori mai si greseste) decat dupa ureche ....

silvia_l
    Guest
    La noi sunt controale obligatorii si gratuite pana la 7 ani. In primul an controalele se fac : in prima luna doua controale unul la 8 zile de la nastere si altul inainte de a implini o luna iar dupa aceea cate un control pe luna pana la 6 luni inclusiv iar apoi mai e un control intre 8 si 10 luni si altul la 1 an. Pe celelalte nu le stiu exact pt ca inca nu am primit ghidul(se trimite anual).
    Fiecare vizita e notata in carnetul de sanatate; se urmareste evolutia din toate punctele de vedere, curba de inaltime, curba de greutate, iar dupa un an si curba de masa corporala.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Interesant subiect,la noi la cateva zile de la nastere si i-a luat sange din calcai apoi la 8 sapt cand este vazut de un pediatru , dupa in fiecare luna de catre o asistenta pediatra.Urmeaza acum controlul de 8 luni .
    Vaccinurile le-am facut la 2,3,4 si urmeaza la 1 an.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    noi ne pregatim de controllul pt 6 luni .o sa ii faca si vaccinuri.au au,
    o vor cantari si masura si o mai consulta doctorita la inima si plamani plus s euita la cap si imi raspunde la intrebari daca am nelamuriri.sper sa dau de ea ca si ea a nascut in martie bebe nr 4

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Noi am fost la dr dupa 2 zile de la iesirea din spital, apoi la 2 sapt, 2,4 6 si 9 luni. La 6 luni i-a facut si un control la ochi, iar la 9 luni i-au luat sange pentru a vede valorile la hemoglobina. Prima data i-au luat sange din deget, sa faca analizele pe loc si a iesit putin scazuta. Din cauza asta i-au luat apoi sange din mana pentru analize mai amanuntite. Totul a fost bine pana la urma, in limite normale. Acum la 1 an, mergem in Romania si vom face vaccinele acolo.

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    din pacate mi-am nimerit cel mai prost pediatru de pe pamant...daca nu ii spun sa ii cantareasca,nu o face...daca nu ii aminteam sa ii consulte-de rosu in gat si la plamani-inainte de vaccinari,nu ar fi facut-o....vaccinurile le-au facut tot asa la 2,4,6 luni si ar fi trebuit sa mai faca la 8 luni cel ptr. hepatita B,dar l-am amanat-nu au avut in toata tara cand am nascut eu-asta e ro. noastra...
    copilasii mei nu au fost ascultati nici macar o data la inimioara, de el...iar acasa mi-a venit numai in ziua cand am ajuns cu ei de la maternitate..atunci s-a uitat sa vada daca au afta si cum stau cu buricutul..
    sa nu credeti ca stau cu copii ne consultati...merg cu ei la particular cam la 1 luna-1 luna jumate...
    in sfarsit mi-am gasit o doctorita foarte buna la care ne vom muta,iar ea m-a sfatuit sa imi scriu o lista ptr. fiecare bobic in parte, cu nelamuriri..si dupa aceea sa ne intalnim..sau daca e urgent sa o sun la orice ora.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    La noi, dupa o saptamana a venit pediatrul acasa pentru primul control.
    Apoi m-am dus eu la o luna, la doua.... etc. Il consulta peste tot, greutate, inaltime...
    Acum am fost la vaccinurile de 1 an si de 1 an si o luna si a spus ca ne mai vedem pentru vaccinul de la 2 ani si jumatate. Bineinteles, ca o sa ne mai vedem pana atunci, o sa ma duc eu la un control pe la 1 an si jumatate, chiar daca nu ma cheama.

Floricica Nou Venita ppaula79's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2008
    Postari in forum
    299
    buna fetelor.si la noi e diferit putin.am fost la control la 2 saptamani,la 2 luni,la 4 luni,se mai face la 6 luni dupa aceea la 1 an,mai tarziu nu stiu.vaccinurile se fac unul la nastere,atunci se ia si singe din calcai,unul la 2 luni,la 4 luni,la 6 luni,la 15 luni,la 3 ani,la 6 ani,la 12 ani si la 14 ani.se mai face unul care nu e obligatoriu in 2 etape pana la 1 an,pe ala il cumparam noi.la fiecare control ne asculta inimioara,se uita la cap,in gurita,in urechi,la puta,ne masoara perimetrul cranian,verifica piciorele...cantar si lungime.

ianis nicolas(20 decembrie 2007)

Floricica Nou Venita nicosia32's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    35
    La noi, de cand am venit acasa si pana acum n-a venit nimeni niciodata (nici asistenta nici doctorita).Am mers noi la ele de fiecare data cand a fost nevoie si la fiecare vaccin 2,4,6,12 luni si acum mergem la cel de 13 luni, sapt viitoare.Oricum nu stiu ce se intampla cu doctorii din ziua de azi pt ca eu chiar trebuie sa-i pun 1000 de intrebari cand ajung la ea pt ca altfel examinarea este destul de expeditiva.Dar imi da trimiteri peste tot unde ii cer, si-l consult pe unde cred ca ar fi o problema.Recunosc ca ma oboseste uneori aceasta alergatura si nu-mi place ca sunt asa de panicoasa, dar......asta sunt, nu stiu sa fiu altfel.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    nu se face hepatita b la 8 luni...la 2 si 6 luni se face..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari