Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Daniela30NYC's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    34

Sarcina oprita din evolutie la 8 luni....

Buna fetelor...astazi de dimineata am aflat ca fetita de 8 luni a surioarei mele , a murit la ea in burtica , cu doar 3 saptamani pana la cezariana....nu pot descrie cat de mult am plans si parca simt cum totul in jurul meu se prabuseste....sunt la capatul celalalt al lumii...fara sa pot face nimic decat sa am grija de partea financiara si atat...imi iubesc sora mai mult ca pe propria viata si stiu cat de mult si-au dorit amandoi aceasta fetita , pe numele ei Maria , pe care tb sa o botez eu in cateva saptamani cand ajungeam acasa in Romania...durerea ce o simt atunci cand ma gandesc la suferinta ei ...imi mananca sufletul...nu stiu ce sa ii spun , cum sa o alin...ce exemple sa ii dau, cum ca nu e singura....ca s-au mai intamplat cazuri din acestea...nimeni nu stie ce s-a intamplat...astazi...chiar in aceste momente sora mea e pe masa de operatie pt cezariana...as vrea daca se poate sa imi spuneti si mie daca stiti si alte mamici care au trecut prin asa ceva , la un stadiu al sarcinii atat de avansate...nu stiu daca copilul tb inmormantat sau va ramane la spital...nu stiu ce se intampla...sunt innebunita de durere...la randul meu, si eu imi doresc cu sotul meu un bebe mic...incercam de mai multe luni si nimic pana acum...aceasta veste m-a afectat enorm si desi la telefon nu am plans in fata familiei si a Simonei , sora mea...si am incercat sa ii imbarbatez....de fapt adevarul e ca doar intr-o zi am ajuns ca o stafie...de grija ei...de neputinta care o simt...

Sa aiba Domnul grija de Maria , ingerasul surioarei mele....
    Modificata de Daniela30NYC; 21.02.2012 la 08:20:42.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    off,imi pare rau pt ea.nu ai cum sa o imbarbatezi in nici un fel.e tare greu,mai ales ca mai avea un pic si nastea.nu am auzit de sarcina asa aproape de termen sa se opreasca.pacat pt ca va face cezariana si nu are cum sa inlocuiasca bratele goale.dupa ce ca se chinuie cu operatia,mai e inka o durere in plus.nici eu nu stiu ce sa iti spun.

Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    34
    Multumesc frumos pentru randurile tale....sunt daramata psihic...imi este prea mila de ea....

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de Daniela30NYC Vezi mesajul
    Buna fetelor...astazi de dimineata am aflat ca fetita de 8 luni a surioarei mele , a murit la ea in burtica , cu doar 3 saptamani pana la cezariana....nu pot descrie cat de mult am plans si parca simt cum totul in jurul meu se prabuseste....sunt la capatul celalalt al lumii...fara sa pot face nimic decat sa am grija de partea financiara si atat...imi iubesc sora mai mult ca pe propria viata si stiu cat de mult si-au dorit amandoi aceasta fetita , pe numele ei Maria , pe care tb sa o botez eu in cateva saptamani cand ajungeam acasa in Romania...durerea ce o simt atunci cand ma gandesc la suferinta ei ...imi mananca sufletul...nu stiu ce sa ii spun , cum sa o alin...ce exemple sa ii dau, cum ca nu e singura....ca s-au mai intamplat cazuri din acestea...nimeni nu stie ce s-a intamplat...astazi...chiar in aceste momente sora mea e pe masa de operatie pt cezariana...as vrea daca se poate sa imi spuneti si mie daca stiti si alte mamici care au trecut prin asa ceva , la un stadiu al sarcinii atat de avansate...nu stiu daca copilul tb inmormantat sau va ramane la spital...nu stiu ce se intampla...sunt innebunita de durere...la randul meu, si eu imi doresc cu sotul meu un bebe mic...incercam de mai multe luni si nimic pana acum...aceasta veste m-a afectat enorm si desi la telefon nu am plans in fata familiei si a Simonei , sora mea...si am incercat sa ii imbarbatez....de fapt adevarul e ca doar intr-o zi am ajuns ca o stafie...de grija ei...de neputinta care o simt...

Sa aiba Domnul grija de Maria , ingerasul surioarei mele....
    Doamne, imi pare atat de rau!:(( Sincere condoleante! Cuvintele sunt prea sarace in astfel de situatii...Am auzit despre astfel de cazuri..unul dintre ele este cel al Biancai Brad! Ea a avut sarcina oprita in evolutie la 9 luni...Tot o fetita a pierdut si ea! In memoria fetitei ei, ea a infiintat o organizatie numita Emma, aici sper si cred ca va gasi sora ta un pic de alinare....Ma voi ruga pentru sora ta si pentru tine, sa va dea Dumnezeu putere si alinare...

Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    34
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Doamne, imi pare atat de rau!:(( Sincere condoleante! Cuvintele sunt prea sarace in astfel de situatii...Am auzit despre astfel de cazuri..unul dintre ele este cel al Biancai Brad! Ea a avut sarcina oprita in evolutie la 9 luni...Tot o fetita a pierdut si ea! In memoria fetitei ei, ea a infiintat o organizatie numita Emma, aici sper si cred ca va gasi sora ta un pic de alinare....Ma voi ruga pentru sora ta si pentru tine, sa va dea Dumnezeu putere si alinare...
    Multumesc din suflet pentru mesaj...am sa ma interesez de aceasta fundatie...in general sunt o persoana foarte puternica...dar acum parca simt cum ma prapadesc pe picioare de la auzul acestei vesti...vad cu ai un bebitz mic de 9 luni...sa iti traiasca si sa te bucuri de el/ea...esti o fericita...

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Daniela,ai un mesaj privat de la mine! Condoleante...

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Daniela am sa incep prin ati spune imi pare nespus de rau pentru micuta Maria ingerasa surorii tale. Cuvintele sunt de prisos.
    O astfel de veste este extrem de trista si nimic pe lumea asta nu o va schimba.
    Sunt multe mamici care traiesc asa ceva la o varsta sau alta a sarcinii. Am sa incep prin ati spune ca la mine se putea intampla asa ceva si la prima si la a doua sarcina daca medicul meu nu isi dadea seama ca am trombofilie si nu m-ar fi pus pe tratamentul potrivit. Asa ca am sa ii recomand surorii tale si tie sa va faceti analizele genetice de trombofilie.

acum am sa revin la a-ti raspunde intrebarilor puse de tine.
    Copilului i se va face certificat de nastere si de deces ... din pacate din cate stiu prenumele fetitei nu va fi din pacate tecut. Pe baza acestor acte daca preotul accepta va putea fi inmormantata, nu toti preotii accepta insa trebuie cautat un astfel de preot. sora ta are DREPTUL sa isi vada fetita, sa stea cu ea, sa aleaga daca o lasa in spital sau o iau acasa pentru a o inmormanta, pentru ca din punct de vedere psihologic, chiar daca poate acum pare ciudat, a-si vedea fetita ii va face bine ... pentru ca cele mai multe mame regreta ulterior ca nu si-au vazut copilul sau ca nu au un loc unde sa mearga la el ... de aceea ar fi bine sa o poata inmormanta.

Iti recomand ca sa o sfatuiesti sa ceara de la spital amprentele manutelor si picioruselor pe o coala de hartie, iar daca aveti posibilitatea cumparati-i lut DAS (se gaseste la Real costa cca 12 lei) pe care sa amprenteze manutele si piciorusele, eventual o suvita de par, bratarica de la manuta ... tot ce crede ca poate sa pastreze intr-o cutiuta si atunci cand are nevoie sa le poata vedea atinge. Nu stiu unde este sora ta ... insa in Bucuresti la spitalul Marie Curie prin intermediul Organizatiei EMMA se ofera Kituri de amintire E.M.M.A. care contine o brosura EMMA; un card EMMA de compasiune; un kit pentru luarea in mulaj a amprentelor talpitelor; un card pentru amprentele talpitelor, in tus; un plic pentru pastrarea suvitei de par; un aparat foto Kodak-de unica folosinta; 2 bratari negre de silicon, imprimate cu o inima franta; un ingeras din panus; un certificat de viata pentru copilasii nascuti fara viata/ un certificat de apreciere pentru micii luptatori si un ursulet de plus...pentru a umple bratele goale ale Parintilor de Ingeri.

Daca ea nu va naste acolo, inspirati-va din cele continute in acest kit si oferitii-le voi ... ii vor face foarte bine ... puteti in loc de ursulet de plus sa ii oferiti o pernita pe care sa fie imprimat numele Mariei ... inca din pacate organizatia EMMA nu detine sufieciente fonduri pentru a oferi asa ceva in toate spitalele dar este unul din obiectivele cele mai importante ale organizatiei. eventual daca aveti posibilitatea incercati sa fie asistata pe parcursul momentelor dinainte si de dupa nastere de un psiholog, preferabil specializat pe pierdere sau eventual de o mama de inger pentru a o ajuta si sustine. Legat de nastere in situatia daat de cele mai multe ori e mai bine ca nasterea sa fie declansata si sa se produca natural.

De asemenea daca simte nevoia sa vorbeasca cu cineva care ii poate intelege durerea indrum-o spre Prima pagină | Forumul EMMA iar voua celor din jurul lor va recomand sa cititi pe Pentru cei din jur | Organizatia EMMA unde veti citi atat ce sa le spuneti sau sa nu le spuneti pentru a nu ii ranii pe indureratii parinti cat si ritualul de despartire, extrem de important pentru fiecare zi a vietii care va urma.

Aceasta organizatie a luat fiinta datorta unei tragdii asemanatoase cu cea a surorii tale: fetita Biancai Brad a murit in burtica ei cu doar cateva zile inainte de a se naste ... povestea ei Povestea noastra - Emma Nicole | Organizatia EMMA

Poate ca multe din cele ce ti le-am spus ti se vor parea absurde, ciudate, insa eu chiar daca am petrecut cateva zile cu fetita mea inainte sa devina ingeras ... am regretul de a nu avea amprentele manutelor si picioruselor ei, de a nu fi putut sa o tin mai mult timp in brate, de a nu avea sansa de a o imbraca macar o data eu si de a nu fi putut sa facem poze in 3 adica eu sotul si fetita in afara de cele de la inmormantare. Pentru a intelege despre ce vorbesc intra pe youtube si cauta In memoria Avei sa asa ceva.

Inca o daat mi pare rau ... condoleante intregii familii.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Daniela imi dau seama ca aceasta veste v-a daramat pe toti ... dar acum trebuie sa fiti puternici, f puternici pentru sora ta si sotul ei ... pentru ca si el sufera chiar daca poate el nu o va arata.
    Este greu ... f greu fetele care ti-au scris Julay si Angel au trait si ele ceva asemanator cu sora ta ... Julay la o sarcina mai mica, Angel la o sarcina avansata ... a fi parinte de inger e tare greu ... dar cele mai grele momente sunt cele in care cei din jur te ranesc, voit sau nu ...
    Va doresc multa putere si te rog sa ne mai dai vesti despre sora ta ... Daca pot sa va ajut cu ceva sa nu eviti ... eventual daca sora ta vrea sa vorbeasca telefonic cu cineva sa imi spui ...

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de Daniela30NYC Vezi mesajul
    Multumesc din suflet pentru mesaj...am sa ma interesez de aceasta fundatie...in general sunt o persoana foarte puternica...dar acum parca simt cum ma prapadesc pe picioare de la auzul acestei vesti...vad cu ai un bebitz mic de 9 luni...sa iti traiasca si sa te bucuri de el/ea...esti o fericita...
    Daniela, te inteleg perfect! Si eu am o sora pe care o iubesc nespus...Si totusi, atunci cand am pierdut prima mea sarcina asteptata 3 ani...mi-a fost greu sa accept ajutor chiar si din partea ei! Atunci cand mi s-a intamplat nenorocirea...nu credeam ca vor veni si vremuri fericite ! Dar au venit! Da, am o fetita, este lumina ochilor mei, este viata mea, universul meu intreg! Stiu ca acum nimic nu te poate consola, pe sora ta doar Dumnezeu o poate ajuta in acest moment!!! Insa in timp ranile se vor inchide, speranta va reveni...Cu siguranta insa nu va uita niciodata acest copil...

Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    34
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Daniela, te inteleg perfect! Si eu am o sora pe care o iubesc nespus...Si totusi, atunci cand am pierdut prima mea sarcina asteptata 3 ani...mi-a fost greu sa accept ajutor chiar si din partea ei! Atunci cand mi s-a intamplat nenorocirea...nu credeam ca vor veni si vremuri fericite ! Dar au venit! Da, am o fetita, este lumina ochilor mei, este viata mea, universul meu intreg! Stiu ca acum nimic nu te poate consola, pe sora ta doar Dumnezeu o poate ajuta in acest moment!!! Insa in timp ranile se vor inchide, speranta va reveni...Cu siguranta insa nu va uita niciodata acest copil...
    Sper sa o ajute bunul Domnul...ca eu sunt absolut neputincioasa...

Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    34
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Daniela imi dau seama ca aceasta veste v-a daramat pe toti ... dar acum trebuie sa fiti puternici, f puternici pentru sora ta si sotul ei ... pentru ca si el sufera chiar daca poate el nu o va arata.
    Este greu ... f greu fetele care ti-au scris Julay si Angel au trait si ele ceva asemanator cu sora ta ... Julay la o sarcina mai mica, Angel la o sarcina avansata ... a fi parinte de inger e tare greu ... dar cele mai grele momente sunt cele in care cei din jur te ranesc, voit sau nu ...
    Va doresc multa putere si te rog sa ne mai dai vesti despre sora ta ... Daca pot sa va ajut cu ceva sa nu eviti ... eventual daca sora ta vrea sa vorbeasca telefonic cu cineva sa imi spui ...
    Multumesc....citesc toate randurile voastre si imi curg lacrimile pe obraz....am vorbit cu sora la tel cu cateva minute inainte sa intre in operatie si mi-a spus ca nu vrea sa isi vada copilasul, ca nu poate , ca va muri de durere...ca nu vrea sa o ia acasa...in timpul conversatiei a intrat doctora in salon si a luat-o... :((((((((....nu am mai avut timp nici macar sa ii spun ca o iubesc si sa o rog sa nu renunte la fetita ei , sa o ia acasa...sau macar sa o tina in brate cateva minute...am sunat acum cateva min pe sotul ei, care saracutul de el plange in hohote pe holul spitalului, in timp ce sora mea e in operatie...am incercat sa il imbarbatez...sa il conving pe el sa vb cu Simona , sa ia fetita...ca mai tarziu ii va durea aceasta decizie luata din teama si multa durere...nu stiu daca am reusit...ei ma iubesc la randul lor enorm si mereu au avut incredere in sfaturile mele...sper sa ia in considerare ce am incercat sa le spun...

Traiesc un cosmar...pe cine sun acasa , indiferent ca e mama, tata , unchi etc...toata lumea plange in hohote...ieri cumparam hainute pt botez si jucarii , azi...am trimis bani de inmormantare sau de autopsie...sau de incinerare...simt cum imi pierd mintile...cand auzeam la tv sau citeam pe net de astfel de cazuri , imi dadeau lacrimile si il rugam in gand pe Domnul sa aiba grija de mamica aceea si de ingerasul ei...nu am crezut niciodata ca sora mea va trece prin asa ceva....Vorbele voastre imi aduc alinare in suflet si ma imbarbateaza, in aceste momente cand astept sa vad ce face surioara mea, sufletul meu...

Multumesc tare mult....
    Modificata de Daniela30NYC; 21.02.2012 la 09:33:51.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari