Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233

Povestea unui inger: Bianca Berendei

Postez in locul mamicii Biancai, care nu mai are energie si pentru asta. Totusi povestea lor trebuie sa fie cunoscuta deoarece, in ciuda durerii care ii macina isi doresc sa contribuie cumva la "curatarea" sistemului medical din Romania:mizerabil si corupt si fara respect pentru viata.
    Bianca a fost diagnosticata cu craniostenoza la varsta de 5 luni si operata la 6 luni la spitalul Bagdasar din Bucuresti. Ceea ce a fost prezentat parintilor ca o operatie care nu ar trebui sa puna mari probleme, deoarece a mai fost efectuata cu succes in spitalul respectiv, s-a transformat in cosmarul vietii lor. Bianca s-a stins a doua zi dupa operatie din motive pe care parintii ei inca se zbat sa le afle.
    Mai jos am sa postez doar linkuri de pe siteuri in care parintii povestesc ce s-a intamplat.
    Reporter Virtual

Cum se moare în spitalele din România: Povestea dramatică a unei fetițe VIDEO | REALITATEA .NET

http://www.acasatv.ro/emisiuni/o-fet...pe-medici.html
    Modificata de iana10; 23.11.2010 la 17:57:09.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Am citit povestea Biancai...foarte trist....Dzeu sa le dea putere parintilor, mare pacat ca nu au stiut de clinica unde ai operat tu fetita (din cate stiam in Ungaria sau Austria)...acolo sigur scapa cu viatza.
    Sanatate multa si fetitei tale ... e foarte frumoasa...sunteti bine? Am citit mai demult povestea voastra.

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Oana, mama fetitei m-a sunat in luna august. Am vorbit mult la telefon si stiu ca familia s-a interesat de mai multe variante. Nu s-a "aruncat" cum s-ar spune. Sunt oameni inteligenti, nu au luat decizia la intamplare. S-au informat inainte. Au fost insa asigurati de medicul care a operat fetita ca nu sunt riscuri majore, ca el a mai operat craniostenoze, a aratat parintilor chiar si poze cu alti copii operati de dumnealui. Nu ma indoiesc ca acei copii traiesc, dar Bianca a avut ghinionul de a fi rapusa de mizeria din spital. Aceasta mizerie nu este prezentata parintilor atunci cand se discuta despre operatie si nici nu li se spune ca exista personal atat de incompetent incat e posibil ca in cazul in care copilul face stop respirator, sa nu fie cineva care sa stie sa faca resuscitarea. Si multe altele care nu pot fi explicate. Daca am lua pe fiecare "daca" si l-am despica in multe alte bucatele, tot nu am fi capabili sa intelegem de ce s-a putut intampla asa ceva. Nu are rost. Am deschis acest subiect pentru ca alti parinti care se hotarasc sa opereze copilul la Bagdasar sa stie care sunt riscurile. Apoi in speranta ca poate cineva ii ajuta pe parintii Biancai sa afle de ce le-a murit totusi copilul. Si apoi, cu naivitate, in speranta ca atatea tragedii vor sensibiliza pe cei responsabili de sanatatea sistemului sanitar de la noi.

M-a impresionat in mod special comentariul cuiva pe un blog
    Sistemul medical românesc: systemic failure

Floricica Veterana amelia_pitik's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2007
    Postari in forum
    14.272
    Dzeu sa le dea putere sa treaca peste aceasta palma..Am vazut reportajul si sincer am inceput sa plang..atata nepasare in spitale..

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Imi pare atat de rau pentru parintii Biancai, le sunt alaturi sufleteste, e o incercare cumplita prin care trebuie sa treaca cu multa tarie.

Dormi in pace suflet blad si vegheaza asupra parintilor mereu.

[off topic] Iana poate ar fi bine sa faci un topic despre aceasta problema, se pare ca tu o cunoscti si poti fi de ajutor altor parinti, de exemplu eu nu stiu nimic de ea. De asemenea poti sa pui eticheta la topicul tau si asa se poate gasi usor de pe google.

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Eu nu ma simt chiar in masura sa scriu asa mult in numele parintilor Biancai. Am cerut acordul mamicii ca sa postez aici, stiind ca unicul lor scop este sa previna astfel de tragedii. Cand se va simti pregatita, sigur va posta si aici. Eu sper doar sa se mai gaseasca parinti carora li s-au intamplat astfel de lucruri sa vorbeasca despre ele, mai ales daca sunt medici implicati. Cred ca daca Oana ar fi stiut cati copii au plecat cu infectii din acel spital, sau ca au mai murit si altii si nu s-a aflat nimic pentru ca parintii nu au avut putere sa vorbeasca, ar fi ales altfel pentru fetita lor. De aceea trebuie indemnati oamenii sa vorbeasca, sa scrie, sa reactioneze.

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    O alta mama vorbeste. Apoi daca cititi comentariile veti vedea cati oameni sufera in tacere in aceasta tara in care nu avem voie sa tragem medicii la raspundere ci doar sa le umplem buzunarele.

Reporter Virtual
    Modificata de iana10; 26.11.2010 la 23:05:41.

iubytzik22
    Guest
    ma uit la aceste imagini si nu ma pot opri din plans....e tragic ce se intampla mi se pare incredibil ce se petrece...parca nu iti mai vine sa te duci la spital...pacat Dumnezeu s-o odihneasca in pace si multa putere acelor parinti care sunt indurerati.....am citit tot reportajul si fii miu la fel facuse pneumonie interstitiala si zic cu mana pe inima ca asta se face in timp si nu in 24 de ore.....si acest lucru se putea verifica printr-o radiografie ...normal era sa faca analizele inainte de operatie....si probabil micuta fiind imbracata mai grosut , a transpirat si cu siguranta a racit...aici ma refer la conditiile mizerabile din spitale care sunt deplorabile....mai ales ca mamica Biancai a spus ca era foarte frig acolo
    Modificata de iubytzik22; 26.11.2010 la 23:40:28.

Floricica Novice gulina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2006
    Postari in forum
    404
    Doamne ce durere! nu am cuvinte ! de fapt nu mai am putere sa scriu! ce nenorociti!
    Sanantate si multa multa putere parintilor!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Ieri nu am simtit ca am puterea sa urmaresc video asa ca azi am intrat sa le vad, spre marea mea surpriza mi-am dat seama ca micuta lor s-a nascut cam de o data cu a mea, sigur se joaca acolo sus in cer impreuna.

Din pacate de multe ori medicii au o vina in astfel de decese.

Floricica Veterana amelia_pitik's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2007
    Postari in forum
    14.272
    Au o vina si nu si-o recunosc,si nici nu o vor face vreodata.
    Orice,oricine sunt vinovati numai ei nu...no comment.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari