Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ssymona's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2008
    Postari in forum
    31

Pierderea lui bebe, mortalitatea infantila

Topicul este raspuns la articolul Pierderea lui bebe, mortalitatea infantila

si eu am pierdut o sarcina la 12 sapt si in urma autopsiei medicul a zis ca rezultatele au fost bune eu am rh negativ si nu mi sa facut vacciul imunoglobuline dupa avort ce sanse mai am sa raman insarcinata acum ? motivul ar fi fost uter slabit zice medicul va multumesc

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga ssymona,

Imi pare rau ca si tu a trebuit sa treci prin asemenea momente si nu pot spune ca stiu ce simit ci doar ca incerc sa imi imaginez.
    Una dintre mamicile noastre de ingerasi a deshis un topic special Mamici de ingerasi unde cu siguranta vei gasi suportul necesar pentru ca, asa cum am mai spui, doar cine trece prin asa ceva poate intelege cu adevarat.

Avem si un articol care poate te va ajuta, poate iti va raspunde la unele dintre intrebarile pe care cu siguranta ti le pui. Se numeste Uter slab si reprezinta raspunsul unui medic la intrebarea unei viitoare mamici ingrijorate.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu am pierdut consecutiv doua sarcini la 8 sapt. cam la un an diferentza una de alta. si eu am rh negativ si sotul pozitiv (adica incompatibilitate de rh ca doar aici e problema) si nu mi-au facut vaccinul nici dupa primul avort, nici dupa al doilea. acum am un baietel sanatos. s-a nascut la termen, am avut o sarcina super usoara. concluzia este ca nu trebuie sa disperi. cu rabdare se poate orice. succes!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cris imi pare rau ca a trebuit sa treci si tu prin experienta pierderii de sarcina, insa ma bucur ca acum ai un bb sanatos si voinic si au reusit sa depasesti acest obstacol.

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    si mama mea acum 30 de ani a nascut 2 copii sanatosi, ea find cu rh negativ si tata cu pozitiv. si pe vremea aia nu era nici un vaccin nimic. au trcut atatia ani si nu avem nimic nici eu nici sora mea.
    multa sanatate

Floricica Nou Venita demeny's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2008
    Postari in forum
    54
    Of Doamne sensibil subiect eu am pierdut un bb la 9 luni, de fapt l-am nascut mort, cred ca e cel mai groaznic sentiment pe care il poate trai o mamica.Ce m-a intarit pe mine a fost Denisa care avea atunci 4 ani altfel nu stiu cum as fi trecut peste.Acum multumesc lui D-zeu il avem si pe Raul altfel cred ca nu as fi fost implinita toata viata

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Fetelor, imi pare foarte rau ca ati trecut prin asememena momente dificile insa citesc cu bucurie ca ati gasit taria de a merge mai departe.
    Nici macar nu imi pot imagina ce a fost in sufletul vostru atunci insa va admir pentru curajul vostru.

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    buna!si eu am rh negativ iar sotul pozitiv si nu a fost nici o problema(nici avort nu am facut deoarece mi-a fost frica,dar ne-a pazit si D-zeu iar bebele a venit cand ne-am dorit).am avut o sarcina usoara fara probleme,am nascut acum5luni si bebele e sanatos(s-a nascut de4,360kg) dar in skimb pe timpul sarcinii la 28sapt. am facut o injectieRHOFILAC penrtu bebe sa iasa cu rh pozitiv si asa a fost iar dupa nastere am mai facut una prt.al doilea copil.iar voua mamicilor care ati pierdut un bebe sa aveti curajul sa mergati mai departe si va admir prt.curaj voatru.la multi bebei frumosi si sanatosi

Floricica Nou Venita geta_barna's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2008
    Postari in forum
    1
    Buna.Am un baietel de 5 ani si nu am facut acel vaccin dupa nastere si acum sunt din nou insarcinata cu al doilea copil,nu am facut avort intre...,am facut titrarile si au iesit abseti anticorpi(am 25 desaptamanai)dr mi-a spus ca nu e nevoie de vaccin sa astept sa nasc pe la 38 de sapatamani.Voi face ca si prima data cezariana.Sunt debusolata,oare daca nu faca cel vaccin in saptamana 28,va avea copilul meu probleme?In afara faptului ca va face icter,a facut si primul.(rh pozitiv el).Sper sa-mi raspundeti ca nu stiu ce sa fac.

Floricica Nou Venita felycia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2009
    Postari in forum
    3
    si mie mi-a murit bebelul la 2 zile de la nastere dar eu tot nu am fost lamurita dupa autopsie care a fost totusi motivul pentru care sa ajuns la deces mai ales ca medici i-au dat toate sansele.pe scurt am nascut cu cezariana in 21 11 2008 ora 23:15 un fat de sex masc de 5370kg si 60 cm,in acea noapte i sa pus perfuziea doua zi l-au trimis la Cluj eu sunt din Blaj lucrez ca asistenta medicala,in Cluj medici au spus ca bebe are lichid in plamani dar ca o sa fie ok numai ca nu afost sambata noaptea a facut un stop respirator duminica dimineata al doilea sambata noaptea l-au intubat dar dupa al doilea stop dumineca dimineata Antonio a murit din raportul medico-legal a rezultat hemoragie cerebrala cauza decesului dar cauza care a dus la hemoragie cerebrala nimeni nu a stiut ce sa ne zica deci ma intreb si eu ce medici sunt in spitalele noastre care au pierdut un copil cu zile practic,din moment ce dansi i-au dat toate sansele dar.......unde sa ajuns

Floricica Nou Venita mirelageo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    1
    of..si al meu a pierit,chinuit si amarat.Baietel de 3.700kg,54cm,cu hidrocefalie congenitala,urmarea unei hemoragii intraventriculare.La varsta de o luna a fost operat ,operatia a fost o reusita.A ras ,a plans in bratele mele dar suferinta si durerea lui,m-au facut sa renut la el.La trei luni a facut din nou presiune la cap,a fost groaznic,a pierit in chinuri cumplite...,sub ochii asistentelor ,al medicilor ,si ai mei,si nimeni nu la putut ajuta cu nimic,pt. ca a lipsit tocmai neurochirurgul,principalul medic.In urma presiunii ,fiul meu a facut stop-respirator respectiv coma.Si asa a dormit alte trei luni,pana cand Domnul s-a decis si la luat la el.
    Si asa sa ales praful de viata unui bebelus dulce,frumos si cuminte.Copilul care odata a avut toate sansele din lume ca sa fie fericit.
    Amintirea ingerasilor nostri intodeauna ne vor umple ochii de lacrimi si inimile de tristete.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari