Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999

Mamici de ingerasi

Am deschis acest topic in memoria bebelusului meu scump si iubit pe care l-am pierdut in urma cu 3 luni,la trei luni si jumatate de sarcina...L-am iubit,l-am adorat si l-am dorit din tot sufletul,cum numai o mama poate simti asta fata de copilasul ei...Nu pot exprima in cuvinte fericirea pe care am simtit-o cand l-am vazut prima oara,cand mi se spunea ca totul decurge bine,cand i-am vazut si auzit de fiecare data inimioara lui mica batand,dar mai ales,cand l-am vazut pentru prima oara cum dadea din manutele lui si din piciorusele lui micute..of...iubitul lui mami...as fi dat orice sa nu te fi pierdut niciodata...iti multumesc si sunt mandra ca esti copilul meu si ca sunt mama ta!Vei fi in inima,sufletul si mintea mea pana cand voi inchide ochii...Am simtit cum imi crapa sufletul de durere,vestea ca te voi pierde a picat ca un trasnet...totul se prabusea in jurul meu si speram ca este doar un cosmar si ca tot ce se intampla nu este adevarat...nu concepeam sa nu te mai am si nici acum nu concep despartirea noastra fizica...caci sufleteste nu ne-am despartit si nici nu o vom face vreodata...De-atunci zilele mele sunt un chin si mi-e tare greu sa merg mai departe fara tine.Te iubesc mult si mi-e dor de tine,puiul meu!...Te saruta mama si te imbratiseaza...

Mi-as dori ca toate mamicile de ingeras care intra pe acest forum si simt nevoia sa-si exprime durerea pierderii sarcinii sau care vor sa-si povesteasca experienta si sa vorbeasca despre ingerasii lor,sa posteze aici...acesta sa fie un loc de intalnire al unor suflete indurerate si pline de dor de copilasii nostrii care acum sunt ingeri ai cerului...

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Imi pare foarte rau,zbor lin micut ingeras!

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    "Am pierdut un copil, mă aud spunând. Și persoana cu care vorbesc se întoarce și pleacă. De ce i-oi fi spus, nu înțeleg. Nu pentru milă sau pentru a primi ajutor. Voiam doar să știe că am pierdut ceva drag. ...Vreau să știe că puiul meu a fost aici. Copilul meu a lăsat în urmă ceva ce nimeni nu poate vedea. Copilul meu a transformat o persoană într-o familie. Așa că te-am supărat și îmi pare atât de rău. Iartă-mă, nu am putut rezista. Vreau doar să știi că puiul meu a existat."

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de criszoe Vezi mesajul
    "Am pierdut un copil, mă aud spunând. Și persoana cu care vorbesc se întoarce și pleacă. De ce i-oi fi spus, nu înțeleg. Nu pentru milă sau pentru a primi ajutor. Voiam doar să știe că am pierdut ceva drag. ...Vreau să știe că puiul meu a fost aici. Copilul meu a lăsat în urmă ceva ce nimeni nu poate vedea. Copilul meu a transformat o persoană într-o familie. Așa că te-am supărat și îmi pare atât de rău. Iartă-mă, nu am putut rezista. Vreau doar să știi că puiul meu a existat."
    ...am lacrimi in ochi dupa ce am citit aceste randuri,pentru ca exact asta simt de cate ori vorbesc cu cineva,vreau sa-i spun ce am trait,pentru ca vreau sa stie toata lumea despre puiul meu mic ca a existat inauntrul meu si ca va exista mereu in sufletul meu.

floloredana
    Guest
    Citat Postat de GeorgianaR Vezi mesajul
    ...am lacrimi in ochi dupa ce am citit aceste randuri,pentru ca exact asta simt de cate ori vorbesc cu cineva,vreau sa-i spun ce am trait,pentru ca vreau sa stie toata lumea despre puiul meu mic ca a existat inauntrul meu si ca va exista mereu in sufletul meu.
    Am intrat aici,am citit si am vrut sa ies de pe acest topic.Dar n-am putut..lacrimile au curs si nu s-au mai oprit.Si eu am pierdut o sarcina la 8 saptamani...si la fel ca si voi imi vine sa le spun tuturor povestea mea..dar ma abtin.Ma simt vonovata pentru asta...imi spun de ce nu pot pastra ptr mine?dar simt ca acel copil a existat si merita mentionat..l-am dorit,l-am iubit..de ce sa ma fac ca nu a existat?e mereu in mintea mea si il voi plange mereu chiar daca toti imi spun:bine ca era mica sarcina!..Pentru mine nu conteaza...era un bebe..nu conteaza cat de mic sau mare..era al meu..si imi doream sa fie bine mai mult decat orice.Au trecut vreo 3 luni de-atunci..e adevarat ca speranta si dorinta unui viitor bebe a inlocuit durerea,dar nu in totalitate.Sunt si acum seri in care plang cu gandul la el.Sunt sigura ca o mica durere va exista pt toata viata...

Floricica Debutanta indyra's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2011
    Postari in forum
    684
    Din pacate nu toata lumea ne intelege.De fapt cei care nu trec prin asta nici nu au cum sa ne inteleaga.Probabil ca nici eu nu as fi reusit pana de curand.Si asta pentru ca fiecare se comporta diferit dupa o pierdere.Eu una am vrut sa-l pastrez pentru totdeauna in viata mea, mi-e frica de uitare si am facut tot posibilul ca noi , parintii ingerasului Toni, sa nu-l uitam.De la ceilalti nu cer prea mult, pentru ca sunt constienta ca multi nu au cum sa stie ce simtim noi.De curand, o cunostinta mi-a spus ca ea nu ar fi putut sa faca asa cum am facut eu, sa ii pun fotografia peste tot, pe laptop, pe telefon, intr-o rama in fata careia incerc sa-i aprind zilnic cate o lumanarica, pentru ca la mormant nu pot ajunge asa des cum mi-as dori.Dar altii prefera ca atunci cand pierd pe cineva drag sa scoata din viata lor tot ce le aminteste de acea persoana, pentru ca asa considera ca uita mai usor si reusesc sa treaca mai repede peste suferinta.Eu am raspuns ca asa imi alin eu durerea.Pentru ca am invatat ca nu va trece niciodata, dar ca va trebui sa traiesc cu aceasta durere in suflet. doar ca va trebui sa o transform, sa imi amintesc cu drag de ingerasul meu , sa-mi amintesc de clipele frumoase inca de cand am aflat de sarcina, si sa las in urma amintirile dureroase.Este drept ca inca lucrez la asta, inca ma mai lupt cu mine uneori.Dar sper sa reusesc.

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de floloredana Vezi mesajul
    Am intrat aici,am citit si am vrut sa ies de pe acest topic.Dar n-am putut..lacrimile au curs si nu s-au mai oprit.Si eu am pierdut o sarcina la 8 saptamani...si la fel ca si voi imi vine sa le spun tuturor povestea mea..dar ma abtin.Ma simt vonovata pentru asta...imi spun de ce nu pot pastra ptr mine?dar simt ca acel copil a existat si merita mentionat..l-am dorit,l-am iubit..de ce sa ma fac ca nu a existat?e mereu in mintea mea si il voi plange mereu chiar daca toti imi spun:bine ca era mica sarcina!..Pentru mine nu conteaza...era un bebe..nu conteaza cat de mic sau mare..era al meu..si imi doream sa fie bine mai mult decat orice.Au trecut vreo 3 luni de-atunci..e adevarat ca speranta si dorinta unui viitor bebe a inlocuit durerea,dar nu in totalitate.Sunt si acum seri in care plang cu gandul la el.Sunt sigura ca o mica durere va exista pt toata viata...
    Nu pot sa spun "bine ai venit"...durerea si dorul de copilasii nostrii ne unesc aici...ei sunt acum ingerasi frumosi ai cerului si ne vegheaza...ei stiu cat ii iubim si ce dor ne e de ei...dar sunt sigura ca intr-o zi ne vom intalni cu ei,cu puiutii nostrii...

Membru inregistrat la
    21.11.2011
    Postari in forum
    684
    Buna dimineata.O duminica placuta va doresc si sper sa simtiti o sarutare dulce din partea ingerasilor.

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de indyra Vezi mesajul
    Buna dimineata.O duminica placuta va doresc si sper sa simtiti o sarutare dulce din partea ingerasilor.
    Buna fetelor!Ati participat sau veti participa in data de 15 octombrie la evenimentul dedicat ingerasilor nostri?Cel din tara noastra este initiat de Bianca Brad.
    O zi placuta va doresc!

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    E dureros cand cineva cunoscut isi exprima in fata ta fericirea de a fi parinte de nou-nascut,fara a realiza cat rau iti face.Oricat as vrea sa ma bucur si sa ma comport ca si pana acum cu acele persoane,nu pot...ma simt rau in prezenta lor,ma simt ca eu nu am fost in stare...imi face rau sa vad femei insarcinate...ce diferita este situatia acum...cand eram insarcinata zambeam de fiecare data cand vedeam femei cu burtici si ma bucuram si pentru ele si pentru mine.Poate timpul ma va ajuta sa nu ma mai simt asa in prezenta lor.

Membru inregistrat la
    21.11.2011
    Postari in forum
    684
    Citat Postat de GeorgianaR Vezi mesajul
    E dureros cand cineva cunoscut isi exprima in fata ta fericirea de a fi parinte de nou-nascut,fara a realiza cat rau iti face.Oricat as vrea sa ma bucur si sa ma comport ca si pana acum cu acele persoane,nu pot...ma simt rau in prezenta lor,ma simt ca eu nu am fost in stare...imi face rau sa vad femei insarcinate...ce diferita este situatia acum...cand eram insarcinata zambeam de fiecare data cand vedeam femei cu burtici si ma bucuram si pentru ele si pentru mine.Poate timpul ma va ajuta sa nu ma mai simt asa in prezenta lor.
    Eu zambesc atunci cand vad bebelusi mici, pentru ca imi plac enorm.Dar trebuie sa recunosc ca undeva acolo in suflet imi pare rau ca nu sunt si eu cu ingerasul meu.Ca sa nu ma doara atat de tare, ma gandesc ca ceea ce ingerasul meu poate sa faca, un copilas pe pamant nu va reusi niciodata.Si sunt mandra, de el, si sper ca si el este la fel de mandru de mine.Legat de eveniment, nu am participat niciodata, nu stiu daca aici se va organiza, dar mi-as dori sa se organizeze si sa pot sa ajung.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari