Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

bebe abia adus de la spital

Fetelor, la noi a inceput numaratoarea inversa, bebeita si-a facut deja simtita dorinta de a cunoaste noua lume care o asteapta cu multa caldura si iubire. Ma gandeaz azi-nopate( insomnia dinaintea nasterii) imediat dupa ce o aduc de la spital, dat fiind faptul ca am cazut deacord cu tati sa-i punem patutul in alta camera( in camera mica, stam intr-un ap de 2 camere nedecomandat)ce voi fae imediat dupa ce o aduc de la spital. O pun in patut,dar mi-e teama tare de noapte. Va trebuie sa raman cateva nopti acolo langa ea? Mi-e teama ca nu va mai respira sau se va inneca cu ceva sau va regurgita sau mii si mii de alte motive. DEci risc sa-mi pun un scau langa patut si sa stau asa nopti si zile intregi. Asa ca va rog din suflet spuneti-mi voi cum ati procedat, daca v-ati lovit de aceste temeri si cum ati trecut peste ele. Eu cred ca pana va face bebe 3-4 luni voi ajunge la 30 de kg( asta in cazul cel bun). Va pupam mami si Timeea ce abia asteapta sa va cunoasca! O zi frumoasa

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Eu am culcat pana in prezent copilul cu mine in camera. Fiecare in patutul sau bineinteles. Ma trezeam noaptea frumos, ma asezam pe balansoar, il alaptam apoi inapoi in patut. Asta pana la 3 luni, cand, internata fiind cu el in spital 3 saptamani si cu perfuzii zilnice de cate 8 ore, l-am culcat langa mine de frica sa nu ii iasa perfuzia si asa, pana in prezent, Darius imi doarme in patul meu, baga nasucul intre sani, si daca Doamne fereste nu sunt langa el cand adoarme, e jale:))

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    intai si intai vreau sa te felicit pentru bebita ce o astepti.in al doilea rand,bebelusii foarte mici,e indicat sa doarma pe o parte tocmai pentru a nu se ineca daca regurgiteaza si,pentru ca ei nu se foiesc,nu isi schimba pozitia singuri,e nevoie sa fie mutati de mamica.oricum majoritatea bebelusilor se trezesc din 3 in 3 ore sa pape asa ca la o trezire o vei culca pe o parte,la cealalta,pe cealalta parte.in spatele bebelusului pui o paturica facuta sul,ca sa il sprijine,sa stea pe o parte,sau cumperi pernuta speciala ,se gaseste pe net Perna bebelus suport lateral - siguranta anti-rasucire : Bebelusi si nou nascuti

apoi e indicat sa ai un interfon pentru a-l putea auzi din cealalta camera.
    medicii spun ca riscurile ca bebe sa pateasca ceva sunt mai mici atunci cand acesta doarme in camera cu parintii ,in primele luni,dar cred ca asta e la latitudinea fiecarui parinte.
    felicitari pentru bebe si sper ca am putut sa iti fiu de ajutor.o nastere usoara iti doresc!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Noi am dormit cu ea la noi in pat pusa intr-un landou... ca ne era teama sa nu ne intoarcem peste ea. Mi se pare cel mai usor si comod si bine si pentru bebe sa doarma cu parintii. E foarte greu sa te tot scoli din pat sa te duci sa alaptezi sau sa linistesti copilul. Iar cand sunt atat de mici oricum nu realizeaza unde sunt ... deci nu e nici o chestie ca se invata cu tine in camera, in pat ,etc
    Noi am tinut-o cu noi in pat pana a inceput sa se trezeasca mai rar noaptea ... aici am avut noroc, ca deja pe la 1 luna si ceva se mai trezea doar o data. Apoi am trecut-o cu landoul in patut, apoi pe la 3 luni am scos landoul, apoi pe la 4 luni am mutat patutul in alta camera. Totul a mers f usor. Dar pe la 9 luni a fost si racita si si-a stricat somnul rau de tot. Se si ridica in picioare si nu mai vroia sa adoarma la loc si se trezea si de 10 ori pe noapte si noi eram tot intr-o naveta la ea... asa ca am cumparat o saltea dubla enorma si am pus-o direct pe jos si dormim cu ea, cand eu, cand sotul, cand amandoi. E o solutie chiar super pentru noi, toti ne odihnim mult mai bine asa si putem pleca oricand din camera pentru ca nu stam cu frica sa nu cada din pat, iar alaptatul in pat este mult mai comod si mai simplu decat sa stai pe un scaun... mai ales daca trebuie sa alaptezi de mai multe ori... mie sincer imi cam sarea somnul cand stateam pe scaun. Iar acum nu se mai prea trezeste peste noapte.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    felicitari pt bebelusha! nu te ingrijora, toate vin de la sine. orice mama are acel insinct care te scoate din orice incurcatura si-ti dicteaza cum sa procedezi mai bine. ai sa te miri si tu! bb al meu a fost prematur(28 sapt) si era foarte mic! si eu am dormit si inca mai dorm cu el(are 1 anisor). cred ca mai degraba m-am obisnuit eu cu el in pat! cum a spus si sierra ai grija sa-l culci pe-o parte si sa tot il intorci! o sa-ti fie mai usor si cu alaptatul! sanatate multa si asteptam s-o cunoastem pe printesica!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fetita mea a fost prematura,si eu amavut aceste temeri,dar noi am culcato in camera cu noi pana pe la 7 luni,in patut,apoi am luat-o cu noi in pat,si in ziua de azi doarme cu mine si cu tati.nu cred ca as putea sa las un bebe asa mic mai ales nou-nascut in alta camera,dar daca asa ati hotarat...griji o sa ai mereu .eu si acum ma scol sa vad daca respira,cu toate ca nu am avut probl cu ea,dar mama e mama.nastere usoara si bb sanatos

Floricica Nou Venita nadia84's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    283
    buna! Si eu am trecut prin aceste momente ca orice tanara mamica. Eu am nascut in grecia si acolo in 4 nopti am dormit legat cam 5 ore. Eu am dormit cu fetita mea intr-un pat la inceput cam 2 sapt. I: pentru ca vroiam sa o simt cit mai aproape si asa era si ea mai linistita si II: Mi-a fost frica ca sa nu regurgiteze si sa se inece, deoarece am trecut printr-un moment foarte traumatizant in maternitate (aproape s-a asfixiat cu propria voma din neatentia mamei). Asta ti-as recomanda si tie sau cel putin sa pui patutul ei foarte aproape de al vostru ca sa-i simti orice miscare asa si tu o sa te odihnesti si ea o sa fie mai in siguranta. Credema ca ODIHNA e foarte necesara dupa nastere. NASTERE USOARA!!!

Floricica Nou Venita nadia84's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    283
    in cazul cu asfixierea cu voma nu era vorba de fetita mea...... acum vad ca nu am specificat

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    draga mea, nu mai deschide, ai deschis deja inca 2 topice .....pe aceeasi problema

eutu
    Guest
    Din cate stiu este indicat ca si patul/salteluta pe care doarme bebe sa aiba o inclinatie de 10 gr astfel incat capul sa fie putin mai sus decat piciorusele, acest lucru ajuta in cazul in care vomita putin. Ca si celelelte mamici iti spun ca e bine sa il culci pe o parte dar de fiecare data pe partea opusa si uneori cand esti si tu in camera de preferat in timpul zilei sa il pui si fata in sus pe bebe pt ca si oasele capului sa se mentina intr-o forma frumoasa(deoarece oasele sunt f moi capsorul se poate turti daca doarme doar pe o singura parte asa ca e bine sa alternezi dupa fiecare alaptare pozitia copilului) Eu am preferat sa-i pun patul in camera mea pt ca mi-era frica sa-l tin intr-o alta camera asa mi-a fost si mai comod si puteam actiona f repede in cazul in care e ineca/tusea etc. Daca totusi vreti sa-l tineti in cealalta camera te sfatuiesc sa cumperi o statie de emisie receptie si sa o agati in patut sa poti auzi tot ce se intampla la bb. E o masura de siguranta buna :) :) o sa te descurci cu siguranta :) bafta

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari