Ultimele discutii din forum
    iti
    iti este offline.
    Floricica Nou Venita iti's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    3
    Buna,

Am si eu o intrebare poate cineva ma poate ajuta. Am o bebelusa de 1 luna, iar doctorul meu m-a sfatuit ca trebuie sa o dezvat sa se mai trezeasca noaptea sa mai pape, adica atunci cand se trezeste sa-i dau ceai. Intrebarea mea este daca este bine sa o dezvat de acum si daca da care este cea mai buna metoda.

Va multumesc, Cris

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    Eu zic sa-i mai dai sa pape noaptea, e prea mica sa o lasi fara papa peste noapte.

lynda31
    Guest
    Si eu sunt de aceeasi parere. E mult prea mica sa nu manance noaptea. Bebelusii ar trebui sa manance cam la 3 ore si abia dupa ce incepi diversificarea sa mai raresti mesele. Eu am un baietel de 2 ani care si acum se mai trezeste uneori si mai bea lapte noaptea.

flo
    flo este offline.
    Floricica Avansata flo's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2009
    Postari in forum
    2.258
    Buna, pana la 6 luni un bebelus TREBUIE sa pape noaptea pt ca stomacul lor este prea mic si ce papa seara la ultima masa nu le ajunge pana dimineata.
    Nu cred ca e foarte ok pediatrul tau daca iti da stfel de sfaturi...
    Sa cresteti mari.

Floricica Nou Venita iulyaalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    16
    Cine te-a sfatuit sa renunti la masa de noapte? Medicul de familie sau pediatrul? Bebelusul se alimenteaza la cerere atat ziua, cat si noaptea. In nici un caz la un bebelus asa de mic nu se face educatia meselor. Intre 4 si 6 saptamani sugarul trebuie sa aiba intre 6 si 8 mese pe zi, deoarece durata de evacuare a stomacului variaza intre 1 si 4 ore! Sfatul meu este sa-ti alaptezi bebelusul de cate ori are el nevoie (inclusiv noaptea)!

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    Eu, sincer, iti recomand sa schimbi medicul. Asemenea aberatie nu am auzit in viata mea ....

iti
    iti este offline.
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    3
    Multumesc pentru raspuns. Medicul de familie m-a sfatuit. Am vorbit si cu pediatrul care bineinteles mi-a spus ca trebuie sa-i dau sa pape. Acum avem o alta problema. Nu am suficient lapte la san. Doctorul mi-a recomandat Nan 1. in prima zi sa-i dau 30 ml la o masa si pentru ca nu se va satura sa completez cu laptele meu sau ceai, apoi din a doua zi 60 ml si tot asa. Eu cred ca ma cam complic si am procedat cum am crezut eu. Adica: Beba mea, la 1 luna, mananca la biberon laptele meu cam 100ml la o masa si pentru ca nu am lapte suficient ii dau in felul urmator: O masa NAN 90 ml cum e pe cutie, eventual apoi ceai, daca nu se satura, apoi la masa urmatoare adica dupa 3 -4 ore laptele meu 100ml. (asa am timp sa colectez lapte suficient si nici nu mai ma complic cu 30ml nan, 60 ml.....). Ce crezi, e bine? Iar cand nu mai am lapte matern deloc, la ce intervale de timp ii dau laptele praf? 4 ore? Multumesc, Cris

iti
    iti este offline.
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    3
    Multumesc pentru raspuns. Medicul de familie m-a sfatuit. Am vorbit si cu pediatrul care bineinteles mi-a spus ca trebuie sa-i dau sa pape.
    Acum avem o alta problema. Nu am suficient lapte la san. Doctorul mi-a recomandat Nan 1.
    in prima zi sa-i dau 30 ml la o masa si pentru ca nu se va satura sa completez cu laptele meu sau ceai, apoi din a doua zi 60 ml si tot asa.
    Eu cred ca ma cam complic si am procedat cum am crezut eu. Adica: Beba mea, la 1 luna, mananca la biberon laptele meu cam 100ml la o masa si pentru ca nu am lapte suficient ii dau in felul urmator: O masa NAN 90 ml cum e pe cutie, eventual apoi ceai, daca nu se satura, apoi la masa urmatoare adica dupa 3 -4 ore laptele meu 100ml. (asa am timp sa colectez lapte suficient si nici nu mai ma complic cu 30ml nan, 60 ml.....). Ce crezi, e bine?

Iar cand nu mai am lapte matern deloc, la ce intervale de timp ii dau laptele praf? 4 ore?

Multumesc,
    cris

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    Nici eu nu am avut lapte suficient, asa incat ma mulgeam la 3 ore zi si noapte si ii dadeam cu biberonul + completare conform varstei (eu i-am dat Humana) iar in jur de 3,5 luni nu am mai avut lapte deloc si atunci i-am dat numai Humana la 3-3,5 ore doar noaptea ii dadeam la 4 h si incet incet cu diversificarea care am inceput-o la 4 luni am ajuns sa-i dau in timpul zilei la 4 h iar noaptea i-am marit intervalul si ii dadeam la ora 10 inainte de somnic la ora 3,5-3 noaptea si dimineata pe la 7 si tot asa am marit intervalul, incat pe la 7-8 luni a ramas doar cu lapticul de culcare si cel de la 6 dimineata.

Floricica Nou Venita iulyaalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    16
    Intervalul de timp si-l stabileste bebelusul. Al meu, de o saptamana a inceput sa pape la 4 ore, pana acuma papa la 3 ore. Cand ii va fi foame te anunta el.

Floricica Nou Venita angygirl24's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    1
    cunostinte minime de medicina v-ar face sa ii dati dreptate pediatrului care a sfatuit-o pe mamica sa renunte pe parcursul noptii la hranirea bebelusului.....daca tot nu aveti competente necesare, d c va dati oare cu parerea?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari