Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268

Zambitor Tot ceea ce ii trebuie unui nou-nascut :)

Buna mamici!
    Desi mai am 4 luni si ceva pana nasc,vreau sa stiu cam cu ce trebuie sa fiu pregatita pentru un nou nascut.m-am mai interesat eu de pe net,dar voi sunteti mamici si mi-ar placea sa stiu de la voi cam ce v-a trebuit pentru nou-nascutul vostru
    Sau orice alte informatii pe care puteti sa mi le dati :) Va multumesc !
    Sinziana

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Pai iti trebuie o graza de lucrui ca sa zic asa: Creme, lotiuni, sampone, balsam, pudra pentru bebei...prosoape de baie, eu am folosit 3 la baie , acum doar 2...:)))).....biberoane, sterilizator, tetine pentru diverse lichide....hainute muuuulte ca trebuie schimbat des....mai ale ca la schimbat in primele saptamani facepsi des si va uda si bady de pe el.....cadica de baie..scutece de schimbat pe ele....pampers bineinteles....pfffnu atrecut decat 3 luni si 3 saptamani de cand l-am vazut prima data soi deja am inceput sa uit dn ele...:))))), manusi, sosetele, caiulite si mai multe ca transpira....si sunt bune cele cu urechiuse....ca sa ii stea urechiusele mereu acoperite...acum este si mai frig dar depinde de caldura care o ai in casa, paturici....lenjerii pentru patut.....c-am astea imi vin acum in minte, dar vor mai spune si fetele altceva probabil!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Poi cele mai importante sunt caruciorul si patutul.Noi nu am luat patutz din lemn k stiam de la nasa ca ala mic cand a mai crescut s a lovit de barele alea de lemn,desi sunt mult mai frumoase cele din lemn.Pentru mine de mare ajutor a fost steriizatorul,am unul de la Avent.Sticlutele de lapte sa fie neaparat de sticla,noi folosim de la Nuk,suzeta daca ii cumperi sa fie ortodontica,noi folosim de la Avent.Sampon noi folosim de la Klorane,e 60lei sticluta are 500ml si ne tine 6luni,folosim din cel care e bun si pt par si pt corp,un termometru.Hainute eu zic sa nu te omori cu cumparatul pt ca o sa primesti ft multe,ii cumperi vreo 3schimburi asa si daca e ii mai cumperi dupa.Creme noi nu am folosit,am uns fata cu ulei de masline,il fierbi la baine marine si il pui intr o sticluta si o ungi dupa fiecare baitza,nu mi s a oparit fata nici macar 1data si are acum 1an de zile,si nasa a folosit ulei de masline si prietenele mele.O sa iti mai trebuiasca tie ft multe lucruri pt cand te internezi,cum ar fi:halat,papuci,vata(ft multa vata)si nu tampoane,o sa te deranjeze tampoanele,chilotei cu talia ft inalta(daca nasti prin cezariana iti trebuie cu talia inalta sa nu te deranjeze la operatie),exista in comert niste camasi de noapte cu gauri in dreptul sanilor,pt a putea scoate sanul pe acolo,mie nu mi au fost de folos ca aveam sanii imensi si nu incapeau pe gaura:)).Iti va trebui cu siguranta o pompita de muls,sfatul meu e ca la inceput sa nu cumperi una performanta,sunt la Catena unele la 10lei,si daca nu o sa suga bebele la san si o sa fii nevoita sa te mulgi atunci sa cumperi una de calitate de la Avent sau Nuk.Antonia mea de ex a fost lenesa si nu a vrut sa traga si a trebuit sa ma mulg pana a facut 5luni(atunci am pierdut laptele).

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Multumesc pentru raspunsuri fetelor :)
    In legatura cu biberonul de care trebuie sa fie?si ce fel de tetina?ca am auzit ca exista mai multe tipuri :)

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu am de la babynova, nu sunt scumpe si sunt foarte bune. dar orice din sticla sa iei, dar stai sa vezi daca ai lapte. o sa vorbesti la plecare din maternitate cu un neonatolog si o sa-ti spuna exact ce ai nevoie.

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    eu am de la babynova, nu sunt scumpe si sunt foarte bune. dar orice din sticla sa iei, dar stai sa vezi daca ai lapte. o sa vorbesti la plecare din maternitate cu un neonatolog si o sa-ti spuna exact ce ai nevoie.
    Multumesc Simo :) Ai nascut de curand?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    vezi cu ce il inveti ca asa il ai,in sensul ca daca ii dai o anume tetina numai pe aia o sa o accepte,daka ii dai un anumit tip de suzeta,la fel cu aia se invata,scutece la fel se invata cu ce ii pui..eu cand am nascut nu am avut decat hainute,prosoape,paturika.apoi au venit invitati si iau adus,si apoi a venit doctora acasa si mia zis sa ii iau baneocin pudra pt buric,panasamente sterile,ser fiziologic pentru nasuc si okisori,betisoare de urechi,un ibalgin sa il am in casa,sau supozitoare cu paracetamol si cam atata mai imi aucd aminte.in rest nu mam complicat,biberon,suzeta,pampersi,un unguent pt fund bepanten,un sampon nivea,un sapun tot nivea,un ulei de corp tot nivea ci cam atata.patutul lam luat dinainte si carutul lam luat la botez din motive de bani

mada_lyna
    Guest
    poate nu vei avea ndvoie de biberoane. poate vei avea lapte. maine promit ca fac o lista completa si ti-o trimit.cand doarme Robert ,adica la prinz.

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    poate nu vei avea ndvoie de biberoane. poate vei avea lapte. maine promit ca fac o lista completa si ti-o trimit.cand doarme Robert ,adica la prinz.
    Multumesc mult Madasabi :*
    Astept cu nerabdare lista ta Madalina :) Multumesc mult :*:**::*

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Iata toata lista, pe categorii:

- Hainute: body-uri, salopete, costumase cu pantalonasi si bluzite, caciulite, sosetele, botosei, ceva rosu impotriva deochiului, salopeta groasa pentru iesit afara pe vremea de iarna de acum, manusi si caciuli groase din lanica, tot pt afara, costumase groase din lana sau vatuite pt afara
    - scutecele pt infasat in prima luna si fase, prosoape cu coltisor pentru cap, paturici, minim 2 lenjerii patut
    - patut cu saltea speciala, carucior cu landou obligatoriu, cosulet, paturica de activitati si jucarii zornaitoare (de la 1 luna incolo)
    - infacol, bonnisan, espumisan, baby gripe water pentru colici, vigantol, panadol baby (preventiv)
    - pampers (minim 2 pachete XXL pe luna), sampon bebe, ulei de corp bebe, servetele umede, servetele uscate la cutie, crema pentru fundulet, asternut special pentru schimbat bebeii, trusa de manichiura/pedichiura pt unghiute (eventual dupa botez), aspirator nazal (noi folosim vibrocil), spray nazal (nazomer la noi) sau ser fiziologic, spirt, vata, betisoare ecu opritor pt ureche
    - biberoane (si de 125 ml si de 250 ml), si din plastic si din sticla (daca va trebui sa temulgi, neaparat sa pui laptele muls in biberoane DE PLASTIC, nu de sticla, pentru ca anticorpii din lapte adera la sticla si ii pierzi), pompa de muls, tetine pentru 0-3 luni (de lapte si de ceai, sunt de tipuri diferite, cu gauri diferite, asa ca ai grija), suzete (tetinele si suzetele sa aiba aceeasi forma, acelasi material (fie silicon (recomandat), fie latex, nu combinat si nu unele ortodontice si unele clasice), mameloane de silicon (pt cand vrei sa formezi sfarcul si nu vrei inca sa te mulgi)
    - sterilizator biberoane (eu folosesc banala oala cu apa fierbinte), obligatoriu apa plata fiarta si racita pentru ceaiuri, lapte praf, etc, nu apa de la chiuveta, detregent special pentru bebelusi, balsam pt bebelusi, igienizant pentru spalare rufe bebelusi, cadita cu suport pentru bebelusi, baldachin pentru patut (pt vara), aparat cu aerosoli, portbebe (de la 3 luni incolo).
    Daca am uitat ceva, revin.

P.S. Am revenit : Noi folosim pentru ingrijire corp gama WELEDA BABY. EXCEPTIONALE PRODUSELE si ultra naturale, fara conservanti, chimicale si alte alea. Mai scumpe, dar zau ca merita. Si pampers doar de la PAMPERS, sa nu incerci alta firma.
    Modificata de dalicris; 20.12.2011 la 22:10:06.

miki00
    Guest
    Eu te sfatuiesc ce sa NU faci: sa nu cumperi multe hainute, sigur vei primi si pe deasupra bebelusii cresc repede la inceput. Nu te apuca sa cumperi vreun medicament fara sfatul pediatrului (iti va spune sigur ce medicamente va trebui sa ai in casa in caz de urgente), fiecare are schema lui de tratament. Nu-ti cumpara pompa de san dinainte , asteapta sa vezi cum va sta problema cu lactatia (mie la prima fetita mi-a trebuit, la a doua nu prea) ;tetinele (de acelasi tip, silicon sau latex) le poti folosi si pentru lapte si pentru ceai (stiu ce spun, vb din experienta proprie) , nu cumpara cosulet (il vei folosi doar pentru scurt timp- curand nu va mai avea loc acolo sau daca va avea reflux gastro esofagian nu-ti va fi de folos).
    Nu-ti trebuiesc prea multe cosmetice pentru bebe. Iti ajung: un sampon 2 in 1 (par si corp) bun, ulei de baie ,lotiune, crema pentru fundulet.Nu-ti trebuie pudra in primele saptamani, nu-ti trebuie trusa de manichiura, nu-ti trebuie aspirator nazal(o pompita de la farmacie si ser fiziologic sunt de ajuns).

Eu am spalat lucrurile fetelor separat si de mana in primele 6 luni, nu am folosit vreun detergent special, doar balsam/ dezinfectant pe care il foloseam/ folosesc la clatire.

Ai putea face multa economie daca iti iei strictul necesar si restul vei vedea pe parcurs.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari