Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita raluca191275's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2012
    Postari in forum
    2

Somnul de noapte

buna. baietelul meu care la 8 luni are deja 12 kg si 76 cm - mereu a fost mai maricel decat"standard" - desi la nastere a avut 3,74 kg si 52 cm, pana la 6-7 luni dormea fara pauza 9-10 ore noaptea, de la 22. De catva timp se trezeste invariabil in jur de 2-3, cand ii dau un pic de ceai, baby drink, apoi nu mai tarziu de ora 5. O fi de foame? Laptele de seara inseamna 240 ml nan. Ai vostri cum dorm la varsta asta? multumesc

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mami daca zici ca este mai dezvoltat intrebarea mea este..ii dai si mancarica? ca daca da incearca sa i dai ultima masa ceva consistent un orez cu lapte,un gris,cereale etc si apoi la jumate de ora -1 ora lapticul de seara si vei vedea ca e ok si daca tot se trezeste da i lapte in loc de ceai fetita mea se trezea de 3-4 ori pe noapte pana la 1 an si lapte i dadeam la greu....si a fost ok este mai fometos si nu trebuie sa te ingrijorezi cand va incepe sa mearga va da mult jos va slabii poop

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    La 8 luni doar 240 ml lapte seara mi se pare putin.Cat lapte bea intr-o zi intreaga?In ml? Al meu la varsta aceea manca 350 ml seara, stiu ca doctorita imi spusese ca poate bea cam 1 l de lapte pe zi plus mancare.Sau din cauza kilogramelor ti s-a spus sa-i dai mai putin?Asa cum a spus si cryssa, te sfatuiesc ori sa-i maresti doza de lapte seara, ori sa-i dai lapte cu cereale spre exemplu(din acelea praf, sunt la milupa cred) ori altceva mai consistent, mai gros.Se poate trezi si din alte motive, poate il deranjeaza dintisorii spre exemplu.Baiatul meu s-a tot trezit pana la 2 ani si 2 luni cand i-am scos biberonul. Pana atunci se trezea noapte de noapte doar ca sa bea ceva din biberon, nu conta ce era, vroia el sa simta biberonul.De atunci nu s-a mai trezit deloc.Bineinteles, la voi nu e cazul de scos, dar ti-am spus ca sa-ti faci o idee, se pot trezi pur si simplu fara motiv, sunt copii care stau si se uita pe pereti cateva ore pe noapte fara sa aiba vreun motiv anume, am auzit cazuri.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    la 8 luni mi se pare normal sa se trezeasca indiferent de cat papa seara.ai putea sa incerci cum au zis fetele,sai pui in bibe cu lapte si cereale,eventual putin gris,sau ca sa fie mai bine,sa nu ii bagi in bibe poti sai dai inainte cu o juma de ora sa adoarma mancare consistenta si apoi lapticul la culcare.250ml dintr-o data la o masa sunt suficienti,si fetita mea papa cam asa.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Nu cred ca iti doresti un copil obez. Eu zic ca procedezi bine cu ceaiul daca se trezeste noaptea. La 12kg cred ca mananca ziua suficient si nu mai e nevoie si noaptea. Nu cred ca e vreo problema daca se trezeste doar o data,iar daca ceaiul il linisteste atunci cu siguranta ca i-a fost sete. Poti sa ii dai chiar apa in loc de ceai. Al meu are un an si patru luni si s-a trezit in fiecare noapte pt diverse motive. Mai nou vroia la televizor:)))

Floricica Nou Venita Miha_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2011
    Postari in forum
    28
    Andrei dormea pana la 7 luni foarte bine noaptea,se trezea spre dimineata pe la 5 pentru laptic.La 7 luni au inceput sa iasa dintisorii si se trezea si de 3-4 ori pe noapte,dar daca se trezea pana in ora 4-5 ii dadeam apa.Bea unpic de fiecare data si se culca la loc si abia pe la 5 ii dadeam laptele.Mi-a fost frica sa ii dau lapte ca apoi se obisnuia asa si toata noaptea vroia lapte.A durat pana pe la 1 an cred.Apoi cum a inceput sa umble bine era obosit si nu se mai trezea decat odata,spre dimineata.

Floricica Nou Venita raluca191275's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2012
    Postari in forum
    2
    buna, merci de raspuns. m-am ferit si nu ii dau cereale deloc, ca e grasutz si dna dr mi-a spus la fel. curios este ca atunci cand isi respecta reprizele de somn din timpul zilei, doarme si noaptea cursiv, cand nu....nu. Si da, mancarica la greu, fructe, legume, iaurt. NU bea deloc apa, nu ii place, bea doar suc de fructe, Nu apa, nu supa. Nu stiu cum sa il hidratez mai bine.

Floricica Nou Venita lenuta11's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    buna. baietelu meu peste o saptamana face 7 luni, si se trezeste noaptea o data la 1 dau putina apa si ,ai doarme 10min, dupa care plange si imi dau seama ca este foame. maninca si se mai trezeste si la 5 dimineata tot laptic dau asa ca nu iti fa griji copii difera si faci foarte bine ca nui dai cereale eu am dat o singura data nu ia placut asta fara sa stie sotu pt ca el nu e de acord cu cerealele nu sunt sanatoase mai ales aici in londra copii mici sunt umflati si de aceea nu e de acord ,dar in schimb supite, legume pasate cu piept de pui un iaurtel dupa amiaza si seara la 6 o masa de fructe ca e usoara nu trebuier incarcat stomacelu, si la 20 baita , laptic si nananu ghiftui copilu cand e foame plange. bafta

Floricica Nou Venita lenuta11's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2012
    Postari in forum
    30
    buna. puiutu meu are 8luni si 2sapt, se trezeste pe la 2-3 dau putina apa si doarme la loc dar se trezeste la o ora dupa apa si se trezeste plangand si-i dau laptic si doarma pana la 7

Floricica Nou Venita antonia333's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2012
    Postari in forum
    13

bebe se trezeste noaptea in fiecare ora

nu stiu ce sa ma mai fac cu fetita mea. are 9 luni si de doua saptamani se trezeste noaptea in fiecare ora si plange. dimineata e foarte obosita, dar ziua nu doarme decat o data. am incercat sa-i dau lapte cu biberonul, dar plange numai cand il vede. dupa ce ii dau san se mai linisteste, dar nu adoarme tot timpul si dupa o ora o luam de la capat. nu stiu de ce se trezeste atat de des. inainte dormea foarte bine. se trezea numai de 2 ori noaptea si dupa ce manca, adormea.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    antonia, n-o fi de la dintisori? uita-te si vezi daca nu ii ies acum ceva dinti si poate asta o deranjeaza. durerea aia e asa, intermitenta, si ii trezeste des... eu imi aduc aminte cand i-au iesit primii dinti Mariei, avea 7 luni, si tot asa am patit. plus agitatie mare si febra... dar nu e obligatoriu sa fie toate simptomele la fel la toti copiii.
    o alta cauza poate fi balonarea sau constipatia... urmareste si acest aspect, ai grija la masa de seara sa fie usoara, nu-i da fructe...
    sau se poate, pur si simplu, sa aiba o perioada mai agitata, nu te speria, eventual intreaba si pediatrul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari