Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Somnul bebelusului peste zi

Ce faceti ca sa adormiti puiutii? Natalia dormea cam putin pt varsta ei mereu, peste zi, noaptea doarme cca 11-12 ore, cu pauzele de supt(e ok), insa ziua ... putin. Azi si ieri de exemplu a dormit 1h, cate 2 reprize de 30min. Nu mai stiu cum sa fac sa doarma mai mult. Da semne de somn, dar de adormit nu adoarme
    Modificata de paulici; 29.09.2012 la 08:11:28.

mada_lyna
    Guest
    scoate-o la plimbare seara,inainte de baita.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu o pacalesc pe Antonia ca vine vaca Milka si o cearta ca nu doarme,sau ca vine chitzul(soricelul)si ne papa daca nu dormim.Am sub pat o jucarie de plush cu un soricel si apas pe el si chitzaie:))

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    scoate-o la plimbare seara,inainte de baita.
    Noaptea doarme bine, rar se intampla sa adoarma greu si sa nu doarma
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Eu o pacalesc pe Antonia ca vine vaca Milka si o cearta ca nu doarme,sau ca vine chitzul(soricelul)si ne papa daca nu dormim.Am sub pat o jucarie de plush cu un soricel si apas pe el si chitzaie:))
    eu daca as face asa nici atat nu mi-ar mai dormi, i-as face si mai mare chef de joaca :-)

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Irini, pana pe la 6 luni avea 4 reprize de somn a cate 30-40 de minute. Pe la 7 luni a inceput sa doarma doar de 3 ori pe zi, cate 40 de minute. Abia la 12 luni a ramas la 2 reprize de somn, a cate o ora jumate fiecare.
    Paulici, eu zic sa nu iti faci griji... probabil ca asta e nevoia de somn a Nataliei. Acum nu mai tin minte exact, dar parca nevoia de somn unui bebelus la 6 luni e in jur de 14 ore pe zi. Daca natalia doarme 12 ore noaptea, inseamna ca trebuie sa mai doarma 2 ore in timpul zilei...

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Si Mario a avut o perioada pe la 6 luni de dormea cate 10-20 minute ma disperase , cu timpul si-a revenit singur toata faza a durat vre-o 2-3 saptamani

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de alinaflory Vezi mesajul
    Si Mario a avut o perioada pe la 6 luni de dormea cate 10-20 minute ma disperase , cu timpul si-a revenit singur toata faza a durat vre-o 2-3 saptamani
    Dar ma gandesc ca dormea cateva reprize pe zi?!?

Anna ea de micuta nu dormea cat scria la carte, dar sunt consstienta ca nu toti sunt la fel, un exemplu trebuie sa recunosc ca sunt eu, pana la maturitate nu imi placea deloc somnul, imi amintesc ca eram micuta asteptam sa adoarma toata lumea si ma ridicam din pat si mergeam si ma jucam sau faceam cine stie ce, chair si la gradinita, deci are pe cine semana, dar ma gandesc ca nu e chiar ok pt dezvoltarea ei :-(

Floricica Nou Venita adienutza81's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2012
    Postari in forum
    3

Nelamurit Bebe nu doarme deloc ziua

Buna, tuturor mamicilor! Bebe are 1 luna si 3 saptamani si de cateva zile ma confrunt cu o problemuta: nu doarme ziua, cu toate ca pana mai acum 2 zile dormea ziua foarte bine. Este foarte agitat, da din picioare, scapa suzeta ; cand reuseste sa atipeasca se trezeste brusc si iar se agita. Mentionez ca il alaptez la san si mananca de 5 ori pe zi. Noaptea in schimb doarme profund aprox 10 ore. Pentru varsta lui stiu ca nu este normal. Dati-mi un sfat ca sa reusesc sa il adorm ziua macar 5 ore chiar pe reprize . Exista vreun aliment care se transmite prin lapte care sa-i provoace somn? Poate fi de la colici? Nu se strange de burtica...si nu plange insistent. Va multumesc!

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    5 ore??!!! Wow... Irini nu a dormit niciodata atat de mult in timpul zilei; ea niciodata nu a dormit atat de mult cat scrie in carti... Cat a fost nou nascut, dormea maxim 4 ore adunate pe timpul zilei, iar noaptea, mai dormea adunat inca maxim 10-11 ore.

E posibil ca de atat somn sa aiba el nevoie.
    E posibil sa aiba ceva colici care nu ii dau pace; nu e nevoie sa planga foarte tare pentru asta...
    E posibil ca suzeta sa fie de vina. S-a obisnuit sa adoarma cu ea iar cand o pierde in somn sa simta asta si sa se trezeasca. Daca esti pe faza si ii bagi repede suzeta in gura, nu adoarme la loc? Daca da, e posibil ca asta sa fie motivul. Ai grija sa nu faceti abuz de ea... sunt copii care au 2 ani, si dorm cu o suzeta in gura, cu cate una in fiecare mana si cu alte cateva prin pat. Daca scapa una din mana se trezesc si nu se linistesc pana nu o gasesc. Cunosc personal cateva cazuri... e obositor atat pentru copil cat si pentru parinti.
    E ca si cu -copiii invatati sa adoarma leganati. Adorm relativ usor si repede, dar daca in timpul unei reprize de somn superficial simt ca nu mai sunt leganati, se trezesc.
    Bebelusii au si ei reprize de somn superficial si somn profund, care se succed. Atunci cand observi ca bebelusul tau are pleoapele putin intredeschise si globii oculari se misca, are o repriza de somn superficial (care poate sa dureze 30 de minute). In timpul asta el este mai receptiv la mediul inconjurator, aude anumite zgomote sau isi poate da seama ca, pur si simplu nu mai are suzeta. Incearca sa vezi daca se trezeste intr-un astfel de moment...
    Noi, cand Irini avea somnul superficial, nici nu indrazneam sa respiram pe langa ea:))) si o musca daca zbura prin camera, se trezea. In schimb, cand dormea profund, nu se trezea nici in zgomotul de bormasina sau aspirator (e probata treaba).

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Ana are dreptate... (:)) imi place faza cu bormasina probata! si la noi e valabila)
    Nu toti copiii sunt la fel, a mea a fost agitata intotdeauna, abia spre 1 an si-a reglat cat de cat programul de somn... La 1-2 luni nu dormea legat nici 3 ore. doar in reprize... Si cu plans de la colici... Noroc ca o plimba taica-sau prin casa pana o ametea bine si dupa aia aveam un pic de liniste, imi amintesc ca eram cu nervii la pamant si epuizata total... Dar a meritat...
    Esti o fericita ca iti doarme noaptea! Nici nu-ti imaginezi!

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Da, Snow... asa e: e mare lucru sa iti doarma bebelusul noaptea.
    Irini a fost cam asa: in primele 2 luni a avut program de somn fragmentat pe timpul noptii la fix 3 ore. De parca avea ceas desteptator la cap... La 2 luni si ceva a inceptu sa doarma legat de la ora 22 pana la 5 dimineata (era boierie taica), dupa care se mai trezea inca o data pana la desteptarea finala. Era bine asa, dar n-a tinut decat cateva saptamani. Prea putin. Dupa aceea, a inceput haosul... Se trezea cand avea ea chef... pe la 5 luni a inceput chinul cu eruptia dentara, si n-are rost sa descriu cum erau noptile mele... Abia la 16 luni s-a linistit, dupa ce i-a erupt prima tura de maselute si am si intarcat-o. (la a doua tura era deja mare si a reactional altfel la durere) Pfuaaa... ce bine a fost dupa aceea. Parca mi-era si frica sa ma bucur de faptul ca pot dormi si eu toata noaptea. Multe saptamani m-am tot trezit de nebuna doar ca sa o verific pe Irini...
    In fine... cine nu trece prin asa ceva nu poate aprecia cu adevarat o noapte dormita cap-coada.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari