Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita aty_arts1221's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2012
    Postari in forum
    2

Somnul bebelusului

bebelusul meu are 5 luni si nu poarme noaptea.Se trezeste de 4 ori pe noapte.....programul lui e cam asa il culc la 9 se trezeste la 12 mananca si adoarme imediat apoi se mai trezeste la 3 si la 6 si la 8.nu stiu ce sa ii mai fac in timpul zilei doare cam 3 ore dar numai cate 15 minute dupa fiecare masa.Are cineva o solutie ca numai stiu cum sa mai procedez?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Aty, cand spunem ca bebelusul nu doarme, inseamna ca sta treaz. Eu de la tine inteleg ca se trezeste, manaca si apoi isi continua somnul... Sau cum?
    La varsta asta multi bebelusi inca se mai trezesc pentru a fi hraniti. unii la 4 ore, altii la 5, la 6... iar altii dorm toata noaptea.
    Nu ne-ai spus si cum e elimentat copilasul tau? cu biberonul sau inca mai este alaptat? Daca inca il alaptezi e mai greu sa ii schimbi programul, mai ales ca el la sanul tau, in afara de lapte, primeste si alinare si tandrete...
    In ceea ce priveste somnul din timpul zilei, nu am inteles ce ai vrut sa spui: "doarme cam 3 ore dar numai cate 15 minute dupa fiecare masa" Fii mai explicita! Doarme 3 ore legate si in plus inca 15 minute dupa fiecare masa, sau cum?
    Daca vrei sa te ajutam, trebuie sa fii putin mai clara in exprimare...

In orice caz, la varsta asta nu stiu ce ai putea sa ii faci unui bebelus pentru a il determina sa doarma altfel. Sa il privezi de unele mese din timpul noptii pana isi schimba programul? Hmm... mi se pare cam barbar la o varsta atat de mica...
    Sa il obosesti mai mult in timpul zilei? Cam riscant, pentru ca poti avea rezultatul opus: din cauza oboselii bebelusul sa devina mai agitat si sa doarma si mai prost...

Eu zic asa: in timpul noptii, evita sa ii schimbi scutecul (daca nu a facut caca). Unge-l in prealabil cu o alifie protectoare, si daca a facut doar pipi, nu ii strica somnul schimbandu-l de scutec.
    Dupa ce a mancat, ai grija sa elimine aerul, pentru a nu avea vreun discomfort.
    Ai grija sa nu ii fie prea cald, prea frig si nici sa nu poarte hainute incomode.

Nu uita ca este inca bebe mic. Mai are pana sa isi regleze programul de somn.

Fetita mea, abia pe la 7 luni a inceput sa aiba in timpul zilei doar 3 reprize de somn. Pe la 1 an avea doar 2 (una de la 11 si alta dupa amiaza). La un an si 4 luni a ramas cu o singura repriza de somn si pana acum (are 3 ani si 2 luni) are acelasi program.
    De somnul de noapte nu vreau nici sa vorbesc. Ceea ce spui tu... treziri de 3-4 ori pe noapte, pentru noi era Paradis. In primele 2 luni de viata, Irini se trezea o data la 3-4 ore pentru a fi alaptata. De la 2 pana la 5 luni, o alaptam la ora 22-23, la 5 dimineata si apoi cand se trezea. De la 5-6 luni au inceput sa iasa dintisorii, asa ca si trezirile au inceput sa fie... fara numar... poate chiar si din jumate in jumate de ora. Asta pana la 1 an si 4 luni, cand i-a iesit si prima tura de maselute si am si intarcat-o. Intre timp, mai aveam, asa... perioade de respiro de 1-2...3 saptamani cand nu se trezea decat de 2-3 ori pe noapte, dar in general, pana au iesit dintii ne-am chinuit foarte mult cu trezirile. Ea practic nu se trezea, dar tragea de mine prin somn, ii dadeam sanul, sugea putin, se alina si adormea la loc. Peste juma de ora... la fel. Asa ca a fost vai si amar de somnul meu :)
    Ti-am spus cum a fost la noi, ca sa vezi ca se poate si mai rau...

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Din fericire pentru mine fetele mele au dormit toata noaptea de cand aveau 2 luni. Stiu multe mamici care se confruntau cu problema somnului insa nu cred ca exista o solutie. Fiecare bebelus e unic si are ritmul propriu de dezvoltare (program de masa si somn). Cred ca trebuie doar sa ai multa rabdare sa te straduiesti sa te odihnesti o data cu el si ziua si noaptea sa ii dai sa manance la cerere pentru ca este inca mic. Este o perioada solicitanta dar este numai o etapa peste care veti trece la un moment dat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari