Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Scaun la bebe de 15 zile

buna ziua, am o noua problema, scap de una dau de alta, s-au mai calmat durerile de stomacel ale piticutei mele, cel putin asa cred, fiindca mananca mai bine si se si odihneste mai bine, dar acum vad ca nu prea mai are asa scaun, pana acum aveam scaun dupa fiecare masa, de culoarea mustarului, acum de azi-noapte observ ca nu a mai facut decat mult pipi, iar scaun la fiecare schimbat de pampers, adica cam la 2-3 ore cam cat un bob de mazare, tot asa la culoare ! e bine doar atat ? sau acum s-a constipat ? parca nu mai are nci gaze chiar asa ... cat scaun trebuie sa aibe normal un bebe alaptat la san in perioada asta ?va multumesc din nou !

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    este tare ca bobul de mazare? o alaptezi?

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    daca este tare mergi maine cu ea la pediatru. cu cat cresc si scaunele se raresc.
    Modificata de Reea_m; 02.02.2013 la 17:38:52.

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    scaunul nu e tare, are aceeasi consistenta ca si pana acum, de culoarea mustarului, cantitativ e cat un bobulet de mazare, adica numai un pic, in schimb face maiu mult pipi ... va multumesc.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu e problema, scaunul variaza si nu mai e atat de des ca la inceput. daca nu isi schimba culoarea si consistenta nu te alarma. ai grija la alimentatia ta, sa contina multa fibra, ca sa eviti constipatia ei (mananca cereale, legume, fructe, bea multe lichide).

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Consultand mai multi pediatrii, nu doar unul, mi s-au comunicat urmatoarele lucruri:
    - copilul alimentat la san dezvolta foarte rar constipatie
    - unii sugari alaptati exclusiv la san au scaun o data pe spatamana sau chiar mai rar si mi s-a subliniat ca acest lucru nu inseamna ca sunt constipati
    - poate fi vorba despre constipatie atunci cand scaunul este tare si se sfarama
    Culoarea scaunului normal variaza foarte mult, el poate sa fie galben, portocaliu, maro Ónchis sau deschis, verde, etc.
    Modificata de alynutza79; 03.02.2013 la 10:19:49.

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    va multumesc pentru raspunsuri

Floricica Nou Venita deyuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2008
    Postari in forum
    21
    Iar eu as mai adauga si faptul ca.....( DIN PROPRIA MEA EXPERIENTA)copilul chiar si alaptat la san are nevoie de lichide de apa de exemplu...Mie-mi ziceau toti ca, alaptand la san copilul nu are nevoie de nmic altceva lucru pe care-l contesc cu vehementa deoarece am patit-o pe propria mea piele...Fetita mea de 1 luna s-a constipat...nu bea ceai..nici acum nu bea...am inceput de la apoi cu probiotice,apoi debridat sa sfatul medicului si mai apoi sucuri de fucte...a mers pana cand nu i-am mai dat...Am vazut apoi ca fetitei mele ii era sete...Sete pur si simplu..Bea apa si san...pana la 5 luni,cand am inceput diversificarea..Mentionez ca., de cand i-am dat apa(2 luni jumate.)...nu am mai avut probleme privind acest aspect...deci in concluzie,mamici..faceti cum va spune inima...ca dupa medici....

Floricica Nou Venita SorelRobertaValentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2013
    Postari in forum
    8
    Buna Ioana problema asta am avut-o si eu cu fetita mea,acum in varsta de 9 luni in primele 2 saptamani de viata facea scaune dupa fiecare masa dar dupa cele 2 saptamani facea si la 2-3 zile uneori si la 5 zile,doctorita de familie ma tot intreba daca are scaune dupa fiecare masa si i-am raspuns ca nu,dar..desi avea ascaune foarte rar nu plangea si nu era nici agitata din contra era linistita,manca si dormea normal chiar si acum are scaune la 2 zile la 3 uneori chiar si la 4 dar nu avem nici o problema.Parerea mea este ca fetita ta nu are nici o problema daca nu are scaune dupa fiecare masa sau in fiecare zi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari