Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Remedii constipatie

mamici sunt asa suparata ca fetita mea este constipata.de cand am inceput diversificarea tot asa o tine.azi a facut cu chiu cu vai, a plans o gramada si era si sange pe cacuta.am fost la pediatru si mi-a dat debridat.a facut caca normal 2 zile si apoi tot asa.am incercat sa ii dau suc de pere si piure dar fara efect.nici nu stiu ce sa ii dau de papica.are 5 luni si suntem la piure de mar, branza cu mar copt, banana si supa de legume.papa lapte praf nan de la 2 luni.mai dati-mi idei de papica pt copii care s nu constipe.intre mese ii dau ceai de musetel.oare marul constipa?

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Si fetita mea are perioade de constipatie de la diversificare, la noi problema majora a fost morcovul fiert. Am remediat problema cu prune, la inceput, pe la 7 luni cu pruna fiarta si scoasa (nu ii dadeam pruna, doar o puneam la fiert cu legumele) apoi introducandu-i pruna ca fruct. Mi se pare mult prea devreme sa ii dai branzica, plus banana nu se da la un copil constipat. Nu o grabi, lasa-o mai moale cu diversificarea, probabil stomacelul nu e pregatit

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    asa mi-a recomandat pediatru sa ii dau branza calcica.i-am dat si eu compot neindulcit de prune dar fara efect

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    - branza, marul copt , morcovul fiert din supa si banana constipa, asa ca elimina-le o perioada din alimentatia ei
    - da-i pere, suc de morcov, compot de caise/piersici, ceai de musetel si in special creste ratia de lichide
    - branza calcica e recomandata de pediatrii pentru diversificare, dar e total contraindicata in constipatie
    O sa fie ok, nu-ti fa griji!!!

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    dar marul crud?sau sucul de mere?ce ziceti de suc de portocale?

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Sucurile de fructe sunt in regula(desi e prea devreme pt suc de portocale), marul crud, de asemenea.
    Modificata de alynutza79; 15.12.2012 la 18:53:10.

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Dragi mamici, poate unele dintre voi aveti mai multa experienta, eu nu m-am confruntat cu aceasta problema la fetita mea. Bebele meu (alaptat exclusiv la san) are de doua saptamani probleme cu scaunul. Pana pe 2 decembrie, inclusiv, a avut scaune zilnic, in ultima perioada chiar isi facuse un program, pe la ora 11 dimineata avea scaun. Din 3 decembrie - luni, marti, miercuri nu a avut scaun, miercuri seara i-am pus putin supozitor (am taiat dintr-un supozitor o fsie subtiere, cam cat o ata mai groasa, si lunga de un cm) - nu a facut tare ci de consistenta laptelui batut
    - de miercuri pana luni, saptamana asta, nu a avut scaun, i-am pus miercuri seara iar putin supozitor si a facut f mult, tot de consistenta laptelui batut
    - marti nu a facut si miercuri i-am pus iar putin supozitor pt ca mi s-a parut agitat
    - joi a facut singur
    - ieri si azi nu a facut
    Azi am fost la pediatru si mi-a spus sa-i dau zeama de portocala si mi-a dat sa-i dau 2ml de sirop Lactulose de 3-5 ori pe zi.
    Voi ce ma sfatuiti sa ii dau doar sirop fara sucul de portocala sau sa incep si cu sucul de portocala, sau doar suc si daca nu isi revine sa-i dau sirop?
    Bebele are 2 luni si 12 zile, din ce am citit pe acest forum daca incep sa-i dau suc va trebui sa incep diverisficarea mai devreme.

Astept sfaturile voastre!

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Consultand mai multi pediatrii, nu doar unul, mi s-au comunicat urmatoarele lucruri:
    - copilul alimentat la san dezvolta foarte rar constipatie
    - unii sugari alaptati exclusiv la san au scaun o data pe spatamana sau chiar mai rar si mi s-a subliniat ca acest lucru nu inseamna ca sunt constipati
    - poate fi vorba despre constipatie atunci cand scaunul este tare si se sfarama
    - citricele se recomanda dupa 10-12 luni, desi sunt medici care le recomanda si dupa 6 luni, dar in nici un caz la bebeii atat de mici
    Ca mama, tu faci ce crezi ca e mai bine pentru puiutul tau, dar eu nu i-as da absolut nimic(mi-am alaptat copilul exclusiv la san pana la 6 luni si dupa ce am consultat niste pediatrii extraordinari nu mi-am pus niciodata problema constipatiei, chiar daca in unele zile bebe nu avea scaun)
    Modificata de alynutza79; 06.01.2013 la 22:08:05.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de prussian_bleu Vezi mesajul
    Dragi mamici, poate unele dintre voi aveti mai multa experienta, eu nu m-am confruntat cu aceasta problema la fetita mea. Bebele meu (alaptat exclusiv la san) are de doua saptamani probleme cu scaunul. Pana pe 2 decembrie, inclusiv, a avut scaune zilnic, in ultima perioada chiar isi facuse un program, pe la ora 11 dimineata avea scaun. Din 3 decembrie - luni, marti, miercuri nu a avut scaun, miercuri seara i-am pus putin supozitor (am taiat dintr-un supozitor o fsie subtiere, cam cat o ata mai groasa, si lunga de un cm) - nu a facut tare ci de consistenta laptelui batut
    - de miercuri pana luni, saptamana asta, nu a avut scaun, i-am pus miercuri seara iar putin supozitor si a facut f mult, tot de consistenta laptelui batut
    - marti nu a facut si miercuri i-am pus iar putin supozitor pt ca mi s-a parut agitat
    - joi a facut singur
    - ieri si azi nu a facut
    Azi am fost la pediatru si mi-a spus sa-i dau zeama de portocala si mi-a dat sa-i dau 2ml de sirop Lactulose de 3-5 ori pe zi.
    Voi ce ma sfatuiti sa ii dau doar sirop fara sucul de portocala sau sa incep si cu sucul de portocala, sau doar suc si daca nu isi revine sa-i dau sirop?
    Bebele are 2 luni si 12 zile, din ce am citit pe acest forum daca incep sa-i dau suc va trebui sa incep diverisficarea mai devreme.

Astept sfaturile voastre!
    constipatia la un bebe alaptat exclusiv la san inseamna ca bebe atunci cand face scaunul are o consistenta mare. Fetita mea alaptata exclusiv nu a avut scaun chiar si 7-8 zile, dar nu interveneam, decat o data am intervenit ca vedeam ca o cam doare burtica. Sfatul meu este sa nu ii dai nimic, sa ii dai sa suga de cate ori vrea, sa il lasi sa faca singurel si daca face cel putin o data la 10 zile e ok daca consistenta e ok. Pt a corecta o posibila constipatie intervine tu in alimentatia ta, bea apa in care fierbi 2-3 prune uscate, mananca fructe, legume, bea ceai cu miere. La bebe daca intervii intervin-o cu gimnastica pt burtica bebelusului, punandu-l pe bebe pe spate indoaie-i picioarele spre burtica si apoi indreapta-i-le si masaj in sensul acelor de ceasornic la burtica. Rabdare si incredere in bebele tau. Eventual cauta cauza, tu nu esti constipata?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    sucul de portocala proaspat are efect in constipatie, si noi am avut probleme la inceputul diversificarii. a functionat si para si marul copt, dar nu combinat cu absolut nimic, efectiv un mar copt era o gustare. banana constipa, marul crud e astringent. eu nu i-as da ceai de musetel, mai degraba de anason...sau in amestec... de asemenea, foarte bine a fost dupa ce am introdus dovlecelul si celelalte legume verzi. morcoul constipa si el... pana la urma se regleaza, e mica inca...

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    constipatia la un bebe alaptat exclusiv la san inseamna ca bebe atunci cand face scaunul are o consistenta mare. Fetita mea alaptata exclusiv nu a avut scaun chiar si 7-8 zile, dar nu interveneam, decat o data am intervenit ca vedeam ca o cam doare burtica. Sfatul meu este sa nu ii dai nimic, sa ii dai sa suga de cate ori vrea, sa il lasi sa faca singurel si daca face cel putin o data la 10 zile e ok daca consistenta e ok. Pt a corecta o posibila constipatie intervine tu in alimentatia ta, bea apa in care fierbi 2-3 prune uscate, mananca fructe, legume, bea ceai cu miere. La bebe daca intervii intervin-o cu gimnastica pt burtica bebelusului, punandu-l pe bebe pe spate indoaie-i picioarele spre burtica si apoi indreapta-i-le si masaj in sensul acelor de ceasornic la burtica. Rabdare si incredere in bebele tau. Eventual cauta cauza, tu nu esti constipata?
    Ba da, eu am probleme cu constipatia de cand eram sugar . De anul trecut iau seminte de in si tarate de psyllium ca sa am scaun aproape zilnic.
    Multumesc pentru raspuns, o sa incerc sa am rabdare sa faca singur. Eu m-am speriat pt ca el facea zilnic si dintr-o data a aparut aceasta schimbare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari