Ultimele discutii din forum
    cassey
    Guest

Produse pentru bebelusi de care nu ai nevoie

Topicul este raspuns la articolul Produse pentru bebelusi de care nu ai nevoie

Dacă ați ajuns să citiți aceste rânduri și vă stârnesc interesul, nu este o pură întâmplare; ci este posibil ca tocmai eu să fiu persoana care vă poate ajuta cu anumite răspunsuri referitoare la viața dumneavoastră, fără să îmi dezvăluiți detalii despre viața personală, ca apoi să presupuneți că m-am inspirat. Rămâne doar să vă convingeți! Dacă sunteți interesat/ă, lăsați un E-mail pe: cassey.cassey20@yahoo.com și vă voi contacta în cel mai scurt timp posibil. http://cassey-tarot.weebly.com/ O săptămână frumoasă, vă doresc!

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Voi ce produse ati cumparat pentru bebe si s-au dovedit apoi a fi de prisos?

Floricica Nou Venita malex's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    3
    Ma bucur sa vad ca cineva pune punctul pe "i"si arata ca majoritatea produselor moderne pt. ingrijirea bebeilor sunt inutile si mamicile le cumpara doar de moft!In afara de servetele umede(incalzitor pt. servetele...Doamne,ce aiureala) si de premergator(primit cadou si folosit mai mult ca jucarie)nu am nimic din toate chestiile de mai sus. Mie inventia suprema mi se pare scutecul de unica folosinta(pampersul,cum i s-a dus vestea).Asta e pentru mine ceva extraordinar de util.La restul produselor...n-ar fi o problema asa de mare daca n-as mai avea acces.
    Hainute de firma n-am cumparat tocmai din motivele semnalate in articol.Fetitele mele vin zilnic de la gradinita cu diverse pete pe haine.Mi-as trage palme daca as sti ca respectivele haine au costat milioane.Ca sa nu mai spun ca multe dintre hainute nu au fost purtate mai deloc,fetele nemaiincapand in ele chiar si dupa 2 saptamani de la ultima purtare.

Floricica Nou Venita olgalicious's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    8
    eu cu unele lucruri sunt de acord, cu altele nu. De exemplu, umidificatorul, ok, cind ai in casa un copil care inca nu face raiduri sau inspectie prin toate colturile, ai pune pe calorifer un borcan/cana/galeata cu apa, insa cind copilul e mai mare si in plus umiditatea aerului fiind de 21% cauzind dificultati de respiratie si uscarea secretiilor nazale ale copilului (si nu numai ale lui) un umidificator este indispensabil. De cind l-am cumparat si l-am pus desigur intr-un loc inaccesibil pentru bebe, aerul este mult mai proaspat iar copilul doarme mult mai bine ca inainte. Asa ca chestia cu umidificatorul chiar mi se pare ca e o alegere deloc mofturoasa dar necesara. Apoi, masuta de infasat. eu inteleg ca majoritatea mamelor cind au un copil mai mic de un an dorm cu copilul in camera, adica dormitorul mamei si a tatalui se transforma intr-o camera a copilului; inteleg de ce e util sa schimbi copilul pe patul tau, insa daca ai o camera pentru el, n-ai sa scoti copilul din camera lui pentru a-l duce la tine pe pat sa-l schimbi, nu? Eu nu am avut posibilitatea sa-i organizez un loc special pentru el si mi-a parut foarte rau. Nu am vrut deloc sa-mi transform dormitorul intr-o camera de copil, insa asa au fost imprejurarile la moment. Mi-as fi dorit sa am o masuta de infasat, pentru ca e mult mai comoda,toate lucrurile necesare sunt organizate intr-un singur loc, iar dormitorul se pastreaza curat, dar nu patat din greseala cu crema de fundulet sau altceva.Cind va creste copilul si va fi imposibil de tinut pe masuta, poti folosi respectiva masa ca un fel de comoda pentru lucrusoarele bebelui.

alinutza82
    Guest
    Si eu sunt si pro si contra.
    Umidificator - este mult mai eficient decat bolul cu apa, testat personal. In plus se vede diferenta intre cum respiri pe un aer uscat si pe un aer cu o umiditate normala. Evident ca este util doar daca umiditatea in casa e scazuta.
    Servetele umede - eu le folosesc doar in calatorii, in rest am niste servetele uscate pe care le umezesc cu apa de la chiuveta, fara nimic in ea.
    Masa de infasat - si mie mi se pare utila, iti organizezi lucrurile si in plus nu iti uda patul cand se intampla sa faca pisu exact dupa ce ai scos scutecul. Si depinde mult si de bebelus, fetita mea nu se misca deloc pe masa, cand e de schimpat scutecul sta cuminte.
    Suportul pentru cadita - mie mi s-a parut util, mai ales cand bebele e mare si cantareste mult. E greu sa stai aplecat peste cada si sa mai tii si copilul in brate.
    Sterilizator - nu am sterilizat decat o singura data, dupa cumparare, prin clasica fierbere, in rest spal doar cu apa si sapun.

Floricica Nou Venita deliabilescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    288
    Umidificatorul este dupa parerea mea un obiect foarte util. De cand l-am cumparat trecem mult mai usor peste problemele de respiratie provocate de secretiile nazale. Scaunul inalt imi este de folos chiar si acum cand Andrei are 2 ani. L-am folosit de cand a invatat sa stea in fundulet. De atunci el mananca cu noi la masa.

Floricica Nou Venita anaderol24's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    2
    Buna dragi mamici!
    Citind articolul respectiv, dar si opiniile de mai sus, pot spune ca sunt atat pro cat si contra referitor la diverse articole si produse pentru bebelusi si copii.
    Desi nu am cmparat un umidificator inca, cred ca voi face acest lucru cat de curant. Am primit cateva recomandari de la prietenele mele si in plus m-au incurajat si afirmatiile pro ale mamicilor care l-au achizitionat deja. Servetelele umede(pampers sensitive cu aloe si musetel) le folosesc din a doua sau a treia luna de viata a fiului meu, si nu pot decat sa ma declar foarte multumita.Nu a facut iritatii si nici un altfel de erupii de piele la fundulet. cat despre masa de infasat...numai laude. Bine inteles ca aici parerile pot fi impartite, si asta pentru ca acest produs se gaseste intr-o mare varietate. Noi avem un corp mobilier cu trei sertare, un raft iar deasupra masa de infasat care dupa ce nu va mai fi necesara se pliaza si devine un al doilea raft. O folosesc chiar si acum chiar daca Darius are un an si doua luni si mai bine de 14 kg.
    Sterilizatorul mi s-a parut util... chiar daca nu l-am folosit prea mult. Scaunul inalt....aceeasi poveste ca si la masa de infasat, depinde de ce tip este. Eu am optat pentru o varianta foarte simpla si practica (de la IKEA), se spala foarte usor, se demonteaza si copilul poate manca cu noi la masa sau la masuta lui.
    Hainele de firma...depinde la ce se refera fiacare cand spune "de firma". si aici parereile pot fi impartite. Daca cumperi hainute din magazinele de specialitate (ex.mothercar) sunt haine de firma??? Eu nu cred acest lucru. Cu siguranta ca nu ii cumpar hainute Dolce&Gabana, Diesel, Timberland, Guci, etc...dar nici de pe tarabele cu produse turcesti si chinezesti din piata nu ii cumpar. La acest sibiect recunosc ca pot fi putin subiectiva...Nu locuiesc in Romania si aici cu siguranta am posibilitatea sa imi aleg mai usor magazinele in functie de calitate si preturi. Dar chiar si asa stiu cam ce si la ce preturi poti gasi in magazinele romanesti.

Floricica Nou Venita star's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2006
    Postari in forum
    1
    Mie nu mi se pare deloc o aiureala incalzitorul de servetele umede. Depinde mult de copil. As fi vrut sa gasesc asa ceva la noi cand piticul meu era bebe (la fetita nu am avut probleme, dar baiatul era mai sensibil). Nu sunt de acord cu afirmatia ca servetele umede sunt oricum la temperatura camerei, si deci nu ai nevoie sa fie incalzite. Temperatura copilului este mai ridicata decat cea din camera, si faptul ca sunt umede, creeaza o senzatie de rece cand il stergi (mai ales iarna). Iarasi mie mi-a fost util suportul pentru cadita (de fapt cadita era cu suport). Cu altele sunt intr-adevar de acord. Dar depinde de fiecare ce crede ca are nevoie.

Floricica Nou Venita nykk's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2006
    Postari in forum
    2
    eu am cumparat o perna cu gaura in mijloc ca sa stea cu capul drept,dar nu am folosit-o niciodata,ca abia dupa ce am chizitionat-o am aflat ca pana pe la 1 an bebe nu are voie pe pene ca-si deformeaza coloana

Floricica Nou Venita verachanel's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2009
    Postari in forum
    1
    mi se pare foarte adevarat!

Floricica Nou Venita diaden's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2009
    Postari in forum
    1
    bun articolul, cu toate ca servetelele umede sunt chiar practice, sterilizatorul de biberoane e util (doar n-o sa fierbi sticlele si biceroanele toata ziua, asa seara le sterilizezi pe toate si nu mai ai probleme)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari