Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AndreaD's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    3

Probleme cu somnul de zi

baietelul meu de 4 luni nu doarme ziua decat leganat pe picioare, asta nu ar fi o problema doar ca trebuie sa stau cu el pe picioare in timpul somnului pt ca simte atunci cand nu il mai legan, in felul asta nu pot sa fac nimic toata ziua stau numai cu el chiar si cand doarme, i-am cumparat si un leagan electric si nici nu vrea sa il vada, slava domnului ca noaptea nu avem probleme, doarme in patut(pe la 12 noaptea si tot leganat). cum pot sa il dezvat si sa doarma singurel si ziua? problema este ca am incercat si plange foarte tare de mai are putin si lesina...mi se rupe sufletul.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    poti incerca sa il pui in patut si sa te joci pana il ia somnul,ca inca e mititel si oboseste repede.noi la fata aveam un patut care se legana manual,ca sa zic asa,si stateam cu ea pana adormea leganand-o,cantandu-i,mangaind-o pe caput.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    mami cred ca ai gresit de la inceput punandu-l pe picioare..sunt tare nazdravani..se invata asa si tare greu se dezvata
    Ai incercat in leagan sa-l pui pentru inceput sa se joace..sa oboseasca,,si usor sa adoarma acolo?
    Patutul are leagan? ca se pare ca s-a invatat asa...mami greu..multa putere si incerca sa-l dezveti de nani pe picioare..ca o sa creasca si va fi foarte greu.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Andrea si al meu face la fel tot 4 luni are , pana pe la 2 luni aormea singurel nu aveam nici o problema acum cand este vorba de somn urla de nu se poate indiferent unde l-as pune si eu il mai pun pe picioare pentru ca numi asa se calmeaza i-mi este mila sa il las sa plnca ca la un moment dat nici nu mai respira de plans am incercat toate metodele, jucarii , gadilat, obosit dar nimic si partea proasta este ca nici el nu prea mai doarme ziua doarme doar 10-15 minute si gata cel mult 30 minute acum am inceput sa ii dau si ceai de noapte sa vedem cum este deja ii dau de 1 saptamana si sa mai calmat parca doarme mai bine ca si noapte se trezea de 4-5 ori

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu 2 ani am leganat o de cand am nascut o a avut dureri mari eu am nascut o cu 2 dinti la cateva luni era explozie in gurita ei ..si nu dormea deloc de dureri si doctora mi a zis sa o legan ca asa i alin durerea si asa o culcam si daca vroiam sa o dau jos urlaaaaa simtea si in somn...2 ani m am chinuit asa numai eu stiu cat am albit in acei ani nu puteam nici la pipi sa merg asa am ajuns la constipatie cronica...dar asta e o mama indura insa in cazul tau dc copilul nu are probl medicale si nimic care sa l doara eu cred ca poti sa l dezveti lasandu l in patut chiar dc plange se va obisnuii..sau pune l in pat langa tine si incearca sa l adormi asa in patul vostru macar pana scapi de leganat ai noroc ca se intampla doar ziua...eu eram 24/24 zombi....succes

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    E greu mami. Chestia cu "dormitul pe picioare" e cam greu de lasat pentru pitici. Fetita mea are 4 ani jumatate si tot pe picioare adoarme ... deci iti dai seama !!!

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    E greu mami. Chestia cu "dormitul pe picioare" e cam greu de lasat pentru pitici. Fetita mea are 4 ani jumatate si tot pe picioare adoarme ... deci iti dai seama !!!
    Lori nu 'incuraja' asa mamica...hi hi...
    deci e un invat..care are un greuuu dezvat..asa ca mami ia masuri acum pana nu e prea tarziu.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Ehe, fac parte din categoria copilasilor care au fost invatati cu leganatul. Si maica-mea saraca muuult a mai avut de tras cu mine. Cum se oprea din leganat, cum urlam de zici ca ma taia cineva. Odata a doborat-o oboseala in timp ce ma legana (eu nu prea am dormit noptile pana la un an) si m-a scapat de pe picioare pe niste botosi de langa pat si i-am tras un urlet de i-a pierit tot somnul. Eu pe la meu il iau in brate sa il legan din pasti in pasti, adica doar daca urla asa de tare si asa de mult timp incat trebuie sa il potolesc cu orice pret. Dar slava Domnului, e invatat bine. Dar asta nu inseamna ca nu il iubesc si el stie asta, ca acum profita la greu, smekerul!! Dar de luat in brate si leganat, nu. Iar pe picioare, l-am leganat de vreo 3 ori in perioada colicilor, ca ma batea maica-mea la cap si o prietena de familie. Iar acum il legan in joaca, dupa ce mannaca si cantam impreuna. Dar el stie ca nu il legan pentru somn.. Iar de dormit, adoarme singur, ca nu am rabdare sa stau s ail batai, doar daca nu adoarme cu nici un chip si este foarte obosit si agitat il mai batai pe brate, dar nu pe picioare..

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu am leganat-o pe a mea in perioada colicilor, in brate. pe picioare mi se pare foarte incomod, niciodata nu am pus-o. nu stiu, aveam senzatia ca e prea departe de mine. si da, aveti dreptate, se invatase... dar s-a dezvatat usor, am pus-o in chestia asta: Aviso de redirección
    si o leganam putin - 1-2 minute- si adormea dusa. acum, cand e agitata, se duce singura in balansoarul ala (desi e atat de lunga ca ii atarna picioarele :)))) si se calmeaza imediat.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si noi am avut asa ceva..in care dormea DUSSS..
    Imagini atasate

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu fac parte din categoria copiilor leganati, si la 4 ani adormeam doar leganata deci eram un chin pentru bunici. ;))0de aceea eu nu am vrut s-o legan pe Corina, si nu am leganat-o niciodata. adoarme singura cu biberonul cu ceai in gura, cand e pe punctul de a adormi il scoate si-l da deoparte. si noaptea cand se mai trezeste isi cauta biberonul, daca il gaseste prin patut nici nu ne mai trezeste. eu zic ca trebuie s-o dezveti cat mai repede acum cat e mica. incearca cu suzeta, biberonul sau o jucarioara. de astea e mai usor de dezvatat. multa bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari