Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Postare Prevenirea iritatiei de scutec la bebelusi

Cred ca fiecare mamica de bebelus e preocupata cand vede ca puiutul ei e iritat si ca sufera din acest motiv. Iritatia de scutec apare foarte frecvent, datorita atat urinii, cat si materiilor fecale.
    Simpla aplicare a apei pe piele produce un efect de hiperhidratarecare dezorganizeaza celulele primului strat al epidermei si ii altereaza functiile. Urina este si mai dura, iar umiditatea permanenta favorizeaza proliferarea microorganismelor. Mai mult, amoniacul din urina si alcalinitatea sa o fac foarte iritanta.
    Enzimele continute in materiile fecale, indiferent daca sunt de origine pancreatica sau bacteriana, joaca un rol important, fiind responsabile de caracterul iritant. Pe langa acestea, la bebelusii care au inceput diversificarea, alimentatia poate fi cauza sau poate favoriza aparitia iritatiilor de scutec/eritemului fesier.
    Exista cateva reguli de baza pentru a evita iritatia de scutec:
    Schimbarea bebelusului imediat ce s-a udat; in primele luni asta poate insemna si de 10 ori pe zi.
    Nu-l schimbati inainte, ci dupa masa.
    La fiecare schimbare se curata cu atentie zona cu apa calduta, nu neaparat cu sapun, si se seaca foarte bine inainte de a aplica crema de protectie.
    Nu se utilizeaza niciodata manusi pentru a manevra si a schimba copilul, ci doar mainile foarte curate ale mamei/tatalui.
    Pentru curatare se folosesc tesaturi fine, moi, nu burete sau tesaturi aspre, si nu se freaca.
    Crema protectoare trebuie aplicata in strat foarte fin, ea avand rolul de a izola si neutraliza factorii iritanti.Exista creme speciale care contin inhibitori de enzime bacteriene prezente in urina si materii fecale si care asigura protectie, lasand pielea sa respire.
    Scutecele trebuie sa fie groase si absorbante.
    In niciun caz nu se vor utiliza scutece de plastic, in niciun moment al vietii de bebelus.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cate reguli!!sincer cate din voi le-ati respectat?eu ca sa evit iritatiile o spal zilnic ,o data pe zi,si tot o data pe zii o dau cu ulei de bebelusi.asa fac acum,iar cand avea pampers ii dadeam cu bepanten de 2 ori pe zii,si la fel o spalam o data pe ziisi am avut o data probleme cu ea,a facut niste bubite mici la fund si sa si inrosit.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    cate reguli!!sincer cate din voi le-ati respectat?eu ca sa evit iritatiile o spal zilnic ,o data pe zi,si tot o data pe zii o dau cu ulei de bebelusi.asa fac acum,iar cand avea pampers ii dadeam cu bepanten de 2 ori pe zii,si la fel o spalam o data pe ziisi am avut o data probleme cu ea,a facut niste bubite mici la fund si sa si inrosit.
    uite, eu le-am respectat... si nu sunt multe, sunt reguli de baza. exista bebelusi care nu au nicio problema si altii care sunt predispusi la aparitia iritatiilor de acest gen. a mea a facut prima data la 10 zile de la iesirea din maternitate si nu am scapat de ea decat dupa 2 saptamani de tratament (care mi-a fost schimbat de 2 ori pentru ca nu ajuta). si, colac peste pupaza, chiar daca probabilitatea e infima, e alergica la substanta activa din Bepanthene. a doua oara mi s-a intamplat cand avea 7 luni, in Romania, ca reactie adversa la tratamentul cu Augmentin. nu iti explic cum arata ca ma treceau fiori de cate ori o schimbam... deci, depinde de copil... nu e singura care e predispusa la asa ceva, cunosc o gramada de mame care se confrunta cu problema asta si altele care nici nu stiu cum arata o iritatie de scutec (fericitele!)...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari