Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Plimbarea bebelusului in sezonul rece

bebei de 6-12luni: a venit sezonul rece!!ce nasol!!! Pagina 1 - - Comunitate
    ce facem cu bebei?cat ii scoatem pe afara si cum?
    Modificata de ancatavi; 21.10.2010 la 10:05:42.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    noi de 2 zile nu am iesit deloc afara ca avem niste mucosi
    dar cand o sa iesim nu o sa stam mult cam intre 30min

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Noi iesim de 1-2 ori pe zi. Si stam cat are chef micuta... de obicei in jur de 1 ora, 1 ora jumatate. O imbrac mai grosut, adica ce are pe ea in casa plus un combinezon mai grosut cu botosei si manusi + caciula. Si mi se pare de folos suzeta ca sa nu stea cu gura deschisa sa traga direct aer rece.

stefaniajohansson
    Guest
    si mie mi se pare absolut vital sa iasa bebe la aer:) soare, ploaie, frig, muci..nu conteaza, numai sa iasa la aer..sunt zile mai putin norocoase cand apucam sa iesim doar 10-15 minute, dar in mod normal suntem plecati chiar si cateva ore..fara limita de timp..stam in casa doar daca e vant puternic, ploaie torentiala, fulgera sau e sub -10 grade ;P

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    de acord cu tine, Stefania. sunt curioasa cum va reactiona Maria la frigul din tara, pentru ca aici inca e cald. ii place mult afara si nici noi nu avem limita de timp, am scos-o din primele zile si totul e ok.

stefaniajohansson
    Guest
    sa stii ca le place si aerul rece:) am observat la Matteo cum miroase :)) numai sa nu fie prea rece..sub -10 grade e periculos pt plamani. la asa bebe mic poate e chiar mai indicat sa nu iasa la mai putin de -5 grade..imbracati bine si la plimbare cu ei :P eu mai pun termometrul in caruior, sa vad cate grade sunt, pt ca in carucior e mai scutit, deci sunt cateva grade in plus. n-au voie fular peste gura..chiar sunt pe iesite, dar azi e o zi superba: soare, vreo 7 grade..e placut

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    sa stii ca le place si aerul rece:) am observat la Matteo cum miroase :)) numai sa nu fie prea rece..sub -10 grade e periculos pt plamani. la asa bebe mic poate e chiar mai indicat sa nu iasa la mai putin de -5 grade..imbracati bine si la plimbare cu ei :P eu mai pun termometrul in caruior, sa vad cate grade sunt, pt ca in carucior e mai scutit, deci sunt cateva grade in plus. n-au voie fular peste gura..chiar sunt pe iesite, dar azi e o zi superba: soare, vreo 7 grade..e placut
    la noi inca sunt 18-20 de grade, e foarte frumos afara... mai profitam cat putem...in schimb in casa e destul de rece, mai ales spre dimineata...

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    saptamina trecuta, cind erau in jur de 10 grade ziua, cel mic dormea afara cite 2,5-3,5 ore.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de k3loo Vezi mesajul
    saptamina trecuta, cind erau in jur de 10 grade ziua, cel mic dormea afara cite 2,5-3,5 ore.
    si eu am observat ca ii place sa doarma cand e mai racoare, doarme mai bine acum noaptea decat vara, cand erau 30 de grade... de fapt, si mie imi place mai mult asa, sa ma invelesc bine, dar sa respir aer curat si racoros... :)

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Noi am iesit afara toata iarna, chiar si la mai putin dè -10. Avem un sac de dormit, sufletul tras si panza de insecte peste suflet. Cand adormea, dupa cateva minute.... puneam o paturita peste suflet si putea sa doarma ore intregi acolo, nu era frig deloc. Nici macar obrajorii nu ii erau reci.
    Bebele meu nu a fost chiar f mic in iarna, 6-7 luni la inceputul iernii.

Floricica Nou Venita jesse's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    125
    Buna!Baietelul meu l-am nascut prematur si am avut probleme de sanatate(pneumonie congenitala si hemoragie intraventriculara de gr 2)adik acum avem 3luni si nu stiu daca e bn sa-l scot afara.Pot sa-l scot afara si cum trebuie sa procedez ca sa-l previn de boli?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari