Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Exclamatie Nu vrea sa ragaie de ce?

bebelina mea nu vrea sa ragaie indiferent in ce ozitie as tine-o sau orcat as bate-o usurel pe spate... e normal???? si dupa ce papa intodeauna da din laptele supt afara....

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dupa fiecare masa trebuie neaparat sa dea aerul afara pentru ca altfel i se inrautaesc colicii. In primul rand dupa ce a papat trebuie sa o tii pe umarul tau in pozitie verticala (sau cat mai aproape de verticala) si sa o bati usor pe spate sau sa te plimbi cu ea prin casa in aceeasi pozitie si sa o bati in continuare usor pe spate. Trebuie sa o tii asa pana da aerul afara si poate sa dureze si pana la o jumatate de ora insa este foarte important sa dea aerul afara.

Acum la fel important este cum da laptele afara pentru ca trebuie facuta clara distinctia intre varsaturi si regurgitatii. Daca vomita in jet atunci nu este deloc ok si trebuie sa mergi sa o vada un medic, daca doar ii iese putin laptic (putin insemnand cateva picaturi) atunci este ok, copiii mai regurgiteaza.

Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    bebelina mea nu vrea sa ragaie indiferent in ce ozitie as tine-o sau orcat as bate-o usurel pe spate... e normal???? si dupa ce papa intodeauna da din laptele supt afara....
    stie ea ce stie...domnisoarele nu "ragaie"!
    PS gabitzza ti-a dat un raspuns super pertinent asa ca mi-am permis si eu o mica gluma nesarata...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Gabita, aduc o completare mica: am citit ca e bine sa fie in pozitie verticala si putin inclinata pe dreapta pentru a elimina aerul mai usor. am probat si merge :)

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumim pentru completari Florina

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    nu da in jeturi afara doar cate putin asta depinde si cat a papat :D

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    nu da in jeturi afara doar cate putin asta depinde si cat a papat :D
    Pai astea sunt regurgitatii si pot sa fie si din cauza ca nu da aerul afara, deci foarte importat: sa dea aerul afara. A si iar important este dupa ce a papat sa nu o schimbi sau sa ii faci baita imediat dupa sau sa faci miscari bruste cu ea ca si din cauza asta poate sa regurgiteze daca este "agitata" dupa masa

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Uneori, odata cu regurgitarea bebe da afara si putin aer, nu toti ragaie sonor. Baiatelul meu nu prea ragaia cand era bebe si ne-a chinuit cu colicii foarte mult, deci incearca sa il tii in pozitia descrisa de Gabi si alterneaza bataile usoare pe spate cu un masaj usor de-a lungul spatelui.

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    De agitat nu o agit ba chiar o pun sa faca nani astazi dupa vreo jumatate de ora de chinuiala am reusit sa o fac sa ragaie chiar daca a ragait o singura data dar macar a ragait oricum sa speram ca mai incolo va fii mai bine ...

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Nici baietelul meu nu ragaia mereu. Uneori adormea la san si nu il trezeam, mai ales ca uneori adormeam eu inaintea lui, alaptandu-l in patul meu. Nu a avut nici colici nici nu a vomitat vreodata... Intr-adevar nu manca foarte repede, un alaptat dura jumatate de ora, chiar 40 min in primele luni. Nici nu cred ca papa foarte mult odata, alaptam destul de des, mai ales in timpul zilei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari