Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289

Necesitatea decalotarii penisului la copiii sub 2 ani

Topicul este raspuns la articolul Necesitatea decalotarii penisului la copii sub 2 ani

buna.si eu am un baietel de 1 an si 5 luni.ii decalotez putica,dar nu s-a retras de tot.ii dau cu rivanol,binenteles dupa ce e spalat si curatat

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    voi cum a-ti decalotat putica baietelului,a-ti reusit?eu o sa merg la dctr cu el.nu vr sa am surprize mai trz si sa-l doara.mai bnm acum,k nu simte

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Stai linistita ca o sa simta si el si tu.cel putin 2 zile dupa decalotare o sa aiba un disconfort local destul de mare,o sa planga de fiecare data cand o sa urineze.Referitor la mesajul de mai sus nu am inteles de ce il dai cu Rivanol?

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    asa mi-a zis medicul de fam.nici eu nu stiu pt ce,banuiesc pt cratare,dar il folosesc

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Cred ca medicul de familie ti-a recomandat sa dezinfectezi zona cu Rivanol in cazul in care incerci sa-i decalotezi putulica chiar tu.In cazul asta ,poate.Dar daca nu incerci sa decalotezi singura,o toaleta riguroasa cu sapun si apa este mai mult decat suficienta.Eu l-am dus pe Rares la doctor cand avea 1 an ca sa-i decaloteze putulica si nici atunci nu mi-a spus sa pun altceva acolo decat apa si sapun.Se poate sa ma insel ,insa eu asa stiu.

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    hop si eu.o intrebare.la toti baieteii este recomandata trebusoara asta?pediatrul a spus sa fac acelasi lucru,dar nu inteleg la ce foloseste,am o pediatra ce vorbeste repede si n-o inteleg mereu).baietelul nu ma lasa sa-i ating putuca si am renuntat.oricum indata mergem la control si vom vedea parerea medicului.

Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    si cum sa fac,cu apa si sapunul?te rog sa-mi raspunzi,mersi mult

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Parerile sunt impartite,unii zic ca da,unii zic ca nu.Eu l-am dus pe Rares la 1 an la doctor9medic pediatru,nu medicul de familie) pentru un control general si acolo a decis sa ii decaloteze putulica ,precizez ca era partial decalotata.Lui Remus i-a decalotat putulica la o luna jumate din motive medicale,deoarece fiind nedecalotat puteau sa se adune acolo diferite bacterii care puteau sa-i favorizeze aparitia infectiei urinare.cert este ca odata decalotat scade drastic posibilitatea aparitiei fimozei.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Ideea este sa tragi preputul foarte gentil,fara sa fortezi,atat cat iti permite.Sa speli cu apa si sapun,ai grija ca zona sa fie foarte bine clatita.Nu ti-as reconamda sa fortezi sau sa incerci tu decalotarea acasa desi este un proces relativ usor care dureaza foarte putin asta doar daca totul este ok.iti recomand toaleta zonei zilnic iar daca baietelul tau foloseste inca pampers,de cate ori are scaun iti recomans sa speli bine.multa sanatate.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    In zona "Ingrijirea bebelusului" din site, mai exista un articol in care am adunat informatii necesare unei mamici de baietel. Va las link-ul si sper sa va fie de folos: Ingrijirea penisului necircumcis la baietei.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Este intradevar un articol foarte complex care raspunde la foarte multe intrabari insa eu personal cred ca decalotarea timpurie(in jurul varstei de 1 an) poate evita aparitia fimozei iar daca decalotarea se face intr-un mediu steril iar igiena post procedeu de decalotare se face corespunzator riscul aparitiei infectiei este foarte mic,chiar nul.

Asadar cred totusi ca inainte de a lua orice decizie de a decalota sau nu sfatul medicului este esential.

Un alt aspect care nu era pe deplin dezvoltat(sau deloc) in acel articol era ca penisul baietelului fiind nedecalotat favorizeaza acumularea de secretie iar daca igiena zonei in cauza nu este facuta corespunzator poate influanta de ex.rezultatul unei uroculturi.

Va doresc multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari