Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita p.eleny's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    5

Mesele de noapte ale bebelusului

Buna ziua.

Am un baietel de 4 luni, David Sebastian (astazi implineste 4 luni) si nu stiu cum sa fac sa ii scot mesele de noapte. Inca mai mananca din 3 in 3 ore noaptea. Daca se poate dati-mi si mie un sfat. Multumesc
    Elena

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    de la 4 luni un copil nu trebuie sa mai manance si noaptea. dar nici nu poti sa i le scoti pe toate deodata. depinde daca il hranesti la san sau cu lapte praf. laptele praf e mai satios si ai controlul cantitatii. incearca sa i le scoti treptat, adica in loc de lapte sa-i dai ceai. trebuie doar sa ai rabdare si nervi tari. bafta!

Floricica Avansata catalin_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2012
    Postari in forum
    2.415
    Buna. Al meu are 5 luni si inca mai mananca noaptea, poate ca nu la 3 ore, dar la 4 sau 5 ore. As vrea sa nu se mai trezeasca noaptea sa manance, dar nici nu il pot forta. Nu inteleg cum ma ajuta faptul ca in loc de lapte ii dau ceai, nu tot se trezeste si noaptea? Simonacio, tu ai incercat si merge asa? Eu una nu am vazut sa mearga la mine, eu ii dau apa intre mese, dar tot se trezeste sa pape laptic (mentionez ca e lapte praf).

Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    cu lapte praf e mai usor. dandu-i apa intre mese ii reglezi organismul sa manance regulat. cand se scoala sa-i dai lapte, da-i apa si astfel se va obisnui organismul sa nu mai simta foame si nu se va mai scula. nu te astepta ca sa nu se mai scoale dupa primele 3 nopti in care ii dai apa in loc de lapte. dureaza cel putin 2 saptamani pana se obisnuieste, intai ii scoti o masa si pe urma incet, incet...celelalte. altfel o sa ajunga la un an si se va trezi tot asa cum e obisnuit. fetita mea nu s-a mai trezit noaptea de la 2 luni, am hranit-o cu lapte praf. am avut multe prietene care asa au procedat. multa rabdare va doresc! dupa ce incepeti diversificarea se vor mai rari oricum trezirile noaptea.

mada_lyna
    Guest
    pai daca vi se trezesc copilasii sa pape noapte,este clar ca le este foame. fie papa putin inainte de somnul de noapte, fie sunt mai mancaciosi.
    dar de la 4 luni se incepe diversificarea copiiilor hraniti cu formula sau mixt,deci seara se pot introduce alimente mai solide,evident respectand schema diversificarii. si incet incet renunta la lapticul din noapte.
    dak sunt hraniti la san,sanse slabe sa renunte la tzitzi noaptea pt simplu fapt ca va vor linga ei.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    de la 4 luni un copil nu trebuie sa mai manance si noaptea. dar nici nu poti sa i le scoti pe toate deodata. depinde daca il hranesti la san sau cu lapte praf. laptele praf e mai satios si ai controlul cantitatii. incearca sa i le scoti treptat, adica in loc de lapte sa-i dai ceai. trebuie doar sa ai rabdare si nervi tari. bafta!
    fara suparare, dar de unde ai scos chestia asta ca de la 4 luni un copil nu trebuie sa mai manance si noaptea???? ce facem cu copiii alimentati natural, care sug la cerere???'si de unde inlocuitul laptelui cu ceaiul?

Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    asa zic unii doctori, poti sa-i amani putin masa dandu-i ceai. sigur ca pana in 4 luni ii dai de cate ori cere (ma refer aici la san) dar dupa aia trebuie sa-i faci un program, nu poti rezista daca si la un an te scoala noaptea, mai ales daca incepi serviciul. Trebuie sa-l obisnuiesti din timp cu un anumit program, bineinteles daca se poate!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    asa zic unii doctori, poti sa-i amani putin masa dandu-i ceai. sigur ca pana in 4 luni ii dai de cate ori cere (ma refer aici la san) dar dupa aia trebuie sa-i faci un program, nu poti rezista daca si la un an te scoala noaptea, mai ales daca incepi serviciul. Trebuie sa-l obisnuiesti din timp cu un anumit program, bineinteles daca se poate!
    Doctorii nu recomanda ceai si apa copilului alaptat exclusiv la san pana la varsta de 6 luni.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Fara suparare dar de ce te grabesti la 4 luni sa ii scoti masa daca el nu e pregatit?
    Eu una nu pot fii de acord cu "dresarea" asta a copiilor sa nu manance numa la ratie,de la x luni gata e bebe mare ii dau mancarea x si y care defapt nu e indicata deloc doar ca zic unii si altii sau mai rau ca asa ne-au crescut si pe noi.

Fetita mea chiar daca are imediat 14 luni e alaptata la cerere adica daca noaptea vrea ii dau indiferent de ce a mancat seara.Iar faza cu dai cereale nu tine si mai stiu foarte multi care se trezesc noaptea si cer sau care pur si simplu se trezesc noaptea.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    In momentul in care vei incepe diversificarea si masa de seara va fi una solida, probabil ca nu se va mai scula atat de des.Pana atunci, hraneste-l de cate ori doreste.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    Doctorii nu recomanda ceai si apa copilului alaptat exclusiv la san pana la varsta de 6 luni.
    Exact.Iar mai nou e recomandat ca nici celor hraniti cu lp sa nu se inlocuiasac cu apa sau ceai iar diversificarea sa se faca cat mai aproape de 6 luni .

Ce ar fii sa bei apa sau ceai cand defapt ai vrea sa mananci ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari