Sunt o multime de lucuri marunte care se intampla cu bebelusii despre care mai nimeni nu iti spune inainte de nastere si care pot sa sperie sau sa ingrijoreze proaspetele mamici.

Asa ca m-am gandit sa le trecem in revista aici.

Stranutul.
Bebelusii stranuta destul de mult insa asta nu este semn de raceala ci doar modalitatea lor de a-si curata nasucul

Sughitul. Bebelusii sughita (unii mai mult decat altii) destul de des pentru ca nu stiu sa isi dozeze foarte bine cantitatea de aer inghitita insa nu este nimic in neregula cu ei.

Maini si picioare reci. In general bebelusii au circulatia periferica mai lenta pana ajunge organizmul sa o regleze si astfel vor avea mainile si picorusele mai reci dar asta nu inseamana neaparat ca le este frig

Scaunul zilnic. Nu este o regula ca bebelusii sa aiba scaun zilnic. Sunt bebelusi care au scaun dupa fiecare masa (si este normal) si bebelusi care au scaun o data la 2 sau chiar 3 zile (si asta este normal daca scaunul nu este foarte tare si bebelusul nu se chinuie foarte tare)

Regurgitatiile si varsaturile.
Daca da afara o data cu aerul putin laptic nedigerat sunt regurgitatii si sunt ok, daca vomeaza in jet sau lapte "branzit" atunci sunt episoade de voma si trebuie consultat medicul.

Cam atat imi amintesc eu pentru moment, dar va astept pe voi cu completari!