Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita fechetm's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2013
    Postari in forum
    1

Iritatie la fundulet

bebelusul nostru (o luna) are o iritatie la fundulet, foarte aproape de anus. se prezinta ca niste mici rani (ca niste fistule). am incercar toate cremele din lume (Bephanten, Petrini, vreo 3 de galbenele, Calendula de la Weleda, Violet de gentiana), iar singurele care au dat ceva rezultate au fost sudocrem si o crema Italieneasca de galbenele. rana insa nu s-a vindecat dupa aproape 2 saptamani. Va varsta lui (1 luna) se poate administra Nidoflor?

Va multumesc

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    De curand Marius a avut infectie urinara si din cauza urinei acide s-a iritat foarte tare . Doctorita pediatra mi-a recomandat sa il spal cu apa cu bicarbonat sau ceai de musetel cu bicarbonat . In baliutza lui ii pui apa cu bicarbonat cat sa stea el cu fundul . Apoi l-am dat cu crema Triderm amestecata cu crema Tetraciclina . Dupa 3 zile nu mai avea nimic .

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    Asa...ca o curiozitate, la medic ai incercat sa te duci?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Lasa-l cat mai mult posibil fara pampers. Spala-l de fiecare data dupa ce face treaba mare,cu apa calduta si sapun/lotiune/gel speciala pentru bebelusi incearca sa dai cu Nivea baby, crema intensiva.La fetita mea a dat randament! Daca nu trece nici asa, e cazul sa mergi la un medic.

jurnaluluneimame.ro
    Guest
    Si eu am avut aceeasi problema cu bebelusul meu. O doamna doctor pediatru din Constanta mi-a recomandat sa incep diversificarea cu suc de portocale. Rares avea 4 luni. Neavand experienta, am respectat intocmai planul de diversificare recomandat. Insa, la scurt timp dupa ce i-am introdus sucul de portocale, copilul meu a inceput sa se irite la fundulet, desi il schimbam de pampers imediat ce avea scaun. Am folosit diverse creme speciale pentru iritatia bebelusilor, insa fara vreun rezultat. Chiar iritatia se pronunta. O farmacista, si ea tanara mamica, mi-a deschis ochii, intrebandu-ma ce mananca bebelusul meu. Mi-a recomandat sa combin vreo 4 creme, imi pare rau ca nu mai tin minte combinatia, insa erau cremele pe care le foloseam individual. Am inlocuit sucul de portocale, care este acid, cu suc de morcovi si nu am mai avut probleme.

La voi nu este cazul de diversificare, dar gandeste-te, asta daca alaptezi, ce alimente consumi tu. Este posibil ca scaunul sa fie unul prea acid, produs de laptele matern influentat de alimentatia ta.

Floricica Nou Venita Mokocici's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    14
    Nu intotdeauna organismul reactioneaza la aceeasi crema la fel,in schimb la noi dau rezultate alternativ Triderm, Mustela cu Stelactiv, crema de fundulet de la Uriage sau Nivea... E drept ca ni se intampla foarte rar sa avem nevoie,dar cu asta tratam :-)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari