Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Iritatie la bebelus

Mamici, bebelusei mele i-au iesit la "pasarica" si spre fundulet niste bubite rosii.Au iesit prima data vreo 3-4 la pasarica si apoi s-au extins si vad ca se extind spre fundulet.Am dat-o cu bepanthen dar vad ca la ea nu merge.Parca i-au iesit mai multe.Acum o dau cu sudocrem si Baby 4 you cu ulei de catina.O spal cu ceai de galbenele.Oare de la ce sa faca?de la Cacuta sau pipi?Oricum tin sa mentionez ca ea a avut infectie cu e-coli, i-am facut tratament cu cefaclor si saptamana viitoare trebuie sa repet urocultura sa vedem care e treaba.Sa fi recidivat iar infectia si bubitele sa fie un semn al infectiei?

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Baietelului meu ii apar genul asta de bubite daca face cacuta mai moale si mai acid, in special dupa piureul de fructe...Nici la noi nu functioneaza cremele, in schimb ii merge foarte bine cu pudra de talc...le usuca foarte repede...

Apar insa si la infectii urinare am auzit....si dat fiind ca se extind de la pasica spre fund...are sens. Dar prima oara a facut bubite cand avea infectia?

Sanatate multa...stiu din propria mea experienta cat de pacatoase sunt infectiile urinare cu E-Coli...

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    cand am descoperit infectia nu avea nici o bubita.am descoperit-o intamplator la un sumar de urina.nu avea nici un simptom, nimic.am ramas mirata cand i-a iesit infectia.
    Hayeti ati avut probleme cu infectia la copil?ati scapat repede?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    daca problema nu dispare, desi folosesti bepanthen si sudocrem,ar fi bine sa mergi la un medic dermatolog pediatru.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Draga mea, problema nu a avut-o copilul...ci chiar eu...si nu vreau sa te sperii in vreun fel, poate la copii este altfel, dar eu am facut-o acum 12 ani prima oara...si de atunci m-am tot chinuit....recidivele sunt foarte dese si infectia s-a cronicizat.
    Di propria experienta iti spun ca trebuie sa elimini cauzele din start: investigheaza aparatul urinar la o eco, sa nu fie vorba de o malformatie, apoi ar mai fi cauze de igiena incorecta - la fetite curatirea se face intr-un anume sens...plus ca trebuie evitata pastrarea umezelii si murdariei in zona respectiva....
    Tratamentul trebuie sa urmareasca si intarirea sistemului imunitar....
    Sunt multe de spus...eu am intors problema asta pe toate fetele, am urmat scheme de tratament complicate si fara rezultat, in cele din urma acum multi ani am refuzat sa mai iau antibiotice....
    Conditiile de baza sunt buna hidratare, ferirea de umezeala si frig de la brau in jos, intarirea sistemului imunitar, eliminarea cauzelor fiziologice - constipatie sau eventuale malformatii, igiena riguroasa.
    Bacteria E-Coli a devenit foarte agresiva si rezistenta la antibiotice, din pacate.
    Pe mine m-a ajutat si Urovaxom-ul, dar nu stiu in ce conditii se da la copii mici....

Sanatate si sa auzim vesti bune!

mada_lyna
    Guest
    eu te sfatuiesc ca dupa fiecare caca sa o speli la fundulet cu apa calduta ,fara sapun sau geluri etc. chiar si atunci cand ii schimbi pampersul (chiar dak e doar plin de pipi). incearca si alta marca de scutec pt k am auzit k unii copii nu prea tolereaza pampersul.(mai ales cel mai ieftin,cu ambalaj portocaliu). pt bubite incearca cu reviken(e ieftin si super bun).
    nu stiu cate luni are fetita, dar incearca deasemenea sa o lasi fara scutec cat poti de mult, sa i se aeriseasca pasa si funduletul.

sanatate!

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    fetita are 8 luni si la noi igiena intima e f stricta.de fiecare data cand o schimb o spal cu apa calda.am avut grija sa o schimb destul de des, chiar poate prea des dupa unele mamici cu care am mai vb.speram sa scapam repede de bubite si saptamana viitoare cand voi repeta urocultura sa nu avem iar vreo surpriza.Cum a zis o mamica mai sus daca nu trec bubitele facem o vizita la dermatolog

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Epitelinul este foarte bun pentru orice tip de iritatie. Iar daca tot nu ii trec bubitele, mercurocromul rezolva sigur problema.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Pe mine nu ma mai conving cremele "geniale" recomandate la tv sau cele mai scumpe produse de pe piata care-s "formidabile" ...de cate ori avea probleme fiica-mea cu iritatii(indiferent despre ce zona vorbim), mergeam la farmacie unde mi se prepara un amestec cu balsam de peru, care costa in jur de 6-7 lei si face minuni instant.

Floricica Nou Venita Andreead10's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2014
    Postari in forum
    1
    Am ajuns in sfarsit cu bebelina acasa de laspital si a venit momentul in care a trebuit sa-i face eu baita (in spital,dupa nastere, au imbaiat-o doar asistentele). Dupa ce am imbaiat-o la catevaminute i-a aparut o iritatie pe spate imediat sub gat, care se mentine si astazi. A mai patit cineva asta?
    Stiu ca pielea bebelusilor este f sensibia,dar nu imi dau seama care ar putea fi cauza pt ca am dezinfectat cadita,sapunul este special pt bebe cu ph neutru, apa este la temperatura de 37 de grade,lotiunea este spaciala fara parfum, prosopul si hainutele spalate cu detergentpt copii pe baza de aloe vera, luat din farmacie. Am omis eu ceva? Ajutati-ma cu nisteraspunsuri va rog!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari