Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lacry.Rosu906's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2013
    Postari in forum
    3

Iritatie dupa urechiuse

Fiica mea are 2 luni si are o piele foarte sensibila, se irita foarte repede. Acum desi ii fac baie la 2 Zile am observat ca i se face dupa urechiuse un fel de cojite si e foarte putin rosie.Ar trebui sa ii fac baie in fiecare seara ? Sa schimb samponul(folosim un sampon care nu este din tara )? Sau cu ce asi putea sa o dau dupa urechiuse?
    Va multumesc!

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    nu trebuie sa te ingrijorezi de acea pielicica de dupa urechiuse;toti bebelusii o au.este de ajuns sa o cureti dupa urechiuse in fiecare zi si cu timpul va disparea.bebelusii chiar si la varsta de 2luni inca se curata dupa periaoda de 9luni in care au stat in burta la mami.si in plus pielea lor incearca sa se adapteze mediului de viata extrauterin

Membru inregistrat la
    06.12.2013
    Postari in forum
    3
    multumesc mult. Eu imi faceam griji crezand ca poate nu am curatato suficient desi mereu am fost atenta la urechiuse.

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    cu cea mai mare placere.in plus pielea de dupa urechiuse e putin mai sensibila din cauza ca bebele poarta caciulita si urechea ii sta lipita de cap sau mai transpira daca ii este mai cald si se formeaza acea iritatie.multa sanatate!

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de Lacry.Rosu906 Vezi mesajul
    Fiica mea are 2 luni si are o piele foarte sensibila, se irita foarte repede. Acum desi ii fac baie la 2 Zile am observat ca i se face dupa urechiuse un fel de cojite si e foarte putin rosie.Ar trebui sa ii fac baie in fiecare seara ? Sa schimb samponul(folosim un sampon care nu este din tara )? Sau cu ce asi putea sa o dau dupa urechiuse?
    Va multumesc!
    Buna mamico
    eu nu as spune sa stai asa linistita, in sensul ca, avand piele sensibila, are nevoie de ingrijire speciala. copilul meu are piele atopica/sensibila si la fel, cand era mic, dupa urechiuse avea mereu cojite, desi il curatam de-i inroseam urechile. eu iti recomand un bun dermatolog care sa te invete cum sa-i hidratezi pielea. de ex, noua ne-a spus dr sa nu-l spalam zilnic, pielea se usuca mai repede si se irita. pe de alta parte, dupa fiecare baie, sa-i hidratam pielea cu o crema (noi avem de la Bioderma) si folosim un gel de baie, tot de la aceasta firma, pt piele sensibila. iar sampon, eu am folosit mustela f mult timp.
    o zi frumoasa!

Floricica Nou Venita Grigore_Stefan_x3's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.10.2013
    Postari in forum
    7
    Buna. Referitor la pielea sensibila si noi am avut aceeasi problema. Doctorul ne-a prescris Atoderm de la Bioderma ( il poti folosi pana la 3 aplicatii pe zi ), dar eu ii dau o singura data la 2 zile si nu sunt probleme. Referitor la pielicica de dupa ureche nu este o problema, dar dupa fiecare baita sa nu neglijezi locul respectiv, aici ma refer sa o stergi cat poti de bine dupa urechiusa. Alte zone in care cel mai probabil se aduna murdarie sunt : sub brat ( trebuie insistat deoarece nu prea deschid bratele sa ajungi acolo), intre degetelele de la maini si in special de la picioare. Sper sa fie de ajutor. Multa sanatate tie si fetitei tale.

Membru inregistrat la
    06.12.2013
    Postari in forum
    3
    am inceput sa o dau cu ulei de corp pt bebelusi de la gohnsons baby,am dato ieri de 2 ori si deja este mai bine. pe manute si pe ochisori o spal in fiecare dimineata. Da in general sunt foarte atenta la urechiuse degetele,subrat,la gat si la incheieturi pentru ca este umpic mai grasuta. caciulita nu ii dau decat cand iesim afara si jumate de ora dupa baita atat. Multumesc mult tuturor. multa sanatate si bebeilor si copilasilor vostri!

Floricica Nou Venita Geanina.Negrea159's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2013
    Postari in forum
    57
    nu prea iti recomand sa folosesti Johnsons, e unul dintre produsele care provoaca foarte multe alergii intreaba-ti pediatrul cati copii se prezinta cu diverse probleme de la johnsons:), sfaturile date de ceilalti sunt foarte bune

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari