Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudiaalexe's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56

Infasatul bebelusilor

Dupa venirea de la maternitate, unde a stat numai infasat bebita al nostru nu vrea sa renunte la infasat.Sta putin ziua si apoi incepe sa se agite si se caleaza de abia dupa ce il infasam.Eu asa vrea sa nu-l mai infas cel putin ziua, sa doarma doar imbracat, dar nu reusim deloc.Voi cum procedati?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu personal nu am infasat-o niciodata.
    e normal sa vrea, dar nu e vorba ca vrea infasat, ci vrea un spatiu mic in care sa se simta in siguranta. inca are "amintiri" din viata intrauterina. eu i-am luat o chestie din aia ca doua suluri intre care dormea si acolo se simtea bine. dar infasata in niciun caz. daca totusi o faci, nu-i strange picioarele deloc fiindca favorizeaza aparitia displaziei/luxatiei de sold si nu e de gluma. mai ales ca presupun ca folosesti scutece gen Pampers, care sunt foarte bune tocmai pentru a preveni aceasta afectiune. uite, asa arata chestia aia pe care o foloseam eu: Resultados de la Búsqueda de imágenes de Google de http://images.izideal.com/img/product/9625896/l/es/red-castle-cojin-antivuelco-para-bebe-bebecal-100-algodon-bio-sujeta-b.jpeg
    e foarte practica pentru ca mai incolo iti va folosi pentru a nu se rostogoli in somn.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    De unde ai procurat-o?Aici vad ca e un site din spania

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami dc vrei sa renunti la infasat?eu am infasat-o pana la 2 luni.asa esti sigura ca sta la caldura,doarme bine e linistit.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Offf, vechile metehne se pastreaza inca, in unele maternitati. Incearca sa il tii intr-un spatiu mic, daca nu vrei sa cumperi ceva, fa cate o paturica sul si pune-i in stanga dreapta. Are nevoie sa simta protectie. Pune-l peste zi cu tine in pat si stai langa el, inaconjoara-l cu bratele, sa se simta ocrotit.
    Eu nu mi-am infasat deloc fetele, si nu au iesit nici cracanate, nici strambe. Cred ca e un mit, usor barbar. Incerac pentru inceput, daca il infesi, sa nu il faci sarmaluta, lasa-i macar mainile afara

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Si mie mi se pare la fel de barbar si din aceasta cauza vrem sa renuntam la infasat.O sa v tin la curent cu rezultatele

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de claudiaalexe Vezi mesajul
    De unde ai procurat-o?Aici vad ca e un site din spania
    din cate stiu eu se gaseste si in Romania in magazinele de specialitate pentru bebelusi. uite-o:Perna anti rasturnare pentru bebelusi Jane [50203] - PiticShop.ro - lumea copiilor - 101,00 RON
    sau o comanzi online.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Ioana, si eu vroiam sa-i sugerez chestia cu paturica sau cu prosopele, mie asa mi-au aratat in maternitate. :)

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Ioana, si eu vroiam sa-i sugerez chestia cu paturica sau cu prosopele, mie asa mi-au aratat in maternitate. :)
    Eu am niste prosopele roz, cu elefantei brodati. Le-am folosit la amandoua, pentru ca se aflau in cutia Andreei, le-am scos si le-am folosit si la Sofia. Bine, eu am niste nebuneli cu facutul cutiilor de amintiri.
    Dar orice prosop, paturica din aia de flece, facute sul, ii pot ajuta

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Eu am niste prosopele roz, cu elefantei brodati. Le-am folosit la amandoua, pentru ca se aflau in cutia Andreei, le-am scos si le-am folosit si la Sofia. Bine, eu am niste nebuneli cu facutul cutiilor de amintiri.
    Dar orice prosop, paturica din aia de flece, facute sul, ii pot ajuta
    :)) si noi avem cutie cu amintiri... de la bratarica de la picior din maternitate pana la suvita de par de la primul tuns :))) si jurnal de momente importante... in care uit cateodata sa scriu :))

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Si fetita mea a fost infasata in maternitate, iar cand am venit acasa cu ea am "infasat-o" ( nu am legat-o niciodata ci doar o infasuram in scutec) numai inainte de somn ( altfel nu putea adormea, era fff agitata) 1-2 min, pana adormea , apoi o desfaceam usor si dormea doar acoperita cu o paturica. S-a dezvatat singura de aceasta "tehnica".

Frumoasa ideea de a avea cutie cu amintiri, cred ca o voi adopta si eu; noi avem doar un fel de jurnal.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari