Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rebeka24's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    1
    Piciul meu are 4 luni si adoarme numai infasat,cum reuseste sa si scoata manutele se si trezeste,si iar trebuie sa l infas. . . . Am incercat sa l adorm neinfasat dar nici o sansa. . . . E normal?

mischa2000
    Guest
    daca asa l-ai obisnuit?
    infasarea se practica in maternitate in lipsa hainelor ...

stefaniajohansson
    Guest
    eu nu credeam ca se mai practica infasarea[bebelus][socat]

mischa2000
    Guest
    din pacate se practica ...
    inceputul e in maternitate ...
    sa vezi cu ce dispret te privesc coanele de acolo daca nu iti ambalezi bine copilul ... parca totul sta in arta transformarii copilului in sarmaluta.
    ... mi se face rau ... de unde mai pui ca sunt si un pic claustrofoba ...

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    Parerea mea este ca tb sa incerci sa-l inveti sa stea si sa adoarma cu manutele libere. Imbraca-l intr-un body si pantalonasi sau o salopeta si incearca sa-l obisnuiesti asa. La 4 luni, daca nu a facut-o inca, tb sa inceapa sa descopere cu manutele intai propria persoana si apoi mediul in care sta. Baietelul meu nu adormea pana la 4 luni decat leganat insa dupa aia am zis "ok, e timpul sa adormim si fara leganat", nu de alta, insa cand am nevoie sa-l las cu babysitterul sau cu altcineva apropriat, nu vreau ca persoanele respective sa-si rupa bratele cu el. In 3 zile, nu mai stia ce-i aia leganat, si asta fara plansete sau mai stiu eu ce fasoane. Incearca sa-l tii de manute cand il adormi ca sa nu le aiba libere, sau daca nu adoarme la ora 6 sa zicem, ok, mai joaca-te cu el inca o ora, inca doua si-n cele din urma va adormi, caci va fi obosit.

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Al meu nu a fost infasat niciodata!In maternitate l-au imbracat direct cu hainutele aduse de noi de acasa,deci cred ca difera de la o maternitate la alta,la fel cum difera si problema cu chilotii la lauze!
    Si eu cred ca daca il obosesti putin va adormi si neinfasat,adorm ei si in fundulet cand sunt obositi!Dupa aceea ii va placea mai mult,va putea si el sa se miste in voie in patut,pe al meu il culc la un capat al patutului si il gasesc dimineata la celalalt sau pe diagonala...si asta fara sa planga pt a ma trezi!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Infasatul incepe sa fie recomandat din nou, ca una din tehnicile de linistire a bebelusilor care plang. Se spune ca bebelusilor chiar le place infasati, pt ca se simt ca in burtica mamei, si in plus ei se mai sperie si de miscarile involuntare ale manutelor. Pe langa leganat, supt, sunetul ca un shhhhhh prelung, infasatul este una din metodele recomandate de un expert american ca metoda de linistire a nou-nascutului. Cautati pe you-tube - eu acolo am gasit despre asta.
    Bun, acum devine o probl faptul ca nu doarme decat infasat, si incetul cu incetul e bine sa il dezveti, ca doar n-o sa stai sa=l infesi pana la patru ani. Dar nu as condamna infasatul ca fiind nociv.

Floricica Nou Venita miha06's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2010
    Postari in forum
    4
    Si eu am trecut prin asta si poate sfatul meu iti este de folos: posibil sa se loveasca cu manutzele la cap, si din cauza asta se trezeste! Eu am fost sfatuita sa nu infas copilul sa-l las sa-si gaseasca singur pozitia, dar minutzele au fost mereu protejate cu manusele. Succes si mai ales rabdare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari