Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Ii curge un ochisor

mamici, de ieri la bebe a inceput sa-i curga ochisorul drept, nu se vede a fi inflamat si nimic de genul, doar ii curg lacramioare in permanenta. ati mai patit careva asa? de asemenea tot pe partea dreapta i-au aparut niste pete rosii. ce poate sa fie? alergie nu stiu de la ce ca nu i-am schimbat detergentul, balsamul, nu i-am dat haine noi nespalate...de papat papa doar lapte praf, curent nu a fost la el in camera. dupa-masa mergem la medic dar nu prea am incredere in medicul asta...voi ce ziceti?ce poate sa fie.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Tin minte ca si eu am patit ca Antoniei sa ii curga ochisorul si am bagat un disc demachiant in lapte de mama si apoi am sters o pe ea la ochi cu el,imediat i a trecut.Dar pentru linistea ta mergi si la un pediatru bun,dai un ban dar stai linistita.Petele rosii pot fi o alergie sau dermatita atopica,medicul iti va spune mai bine.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    laptic nu mai am....alergie de la ce?

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    poate sa fie conjunctivita.eu am patit cu fetele mele.le curgea ochisorul dar elimina si un lichid galben,cand adormeau se trezeau cu ochisorul lipit.le curatam ochisorul cu ser fiziologic si le administram picaturi netacin dat de medicul pediatru.cel mai bine e sa mergi cu el la medic sau sa il telefonezi ca sa iti administreze ceva.multa sanatate

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    dupa-masa mergem la medic dar nu prea am incredere in medicul asta...voi ce ziceti?ce poate sa fie.
    1.pai la ce te mai duci la el daca nu ai incredere?
    2. oricate opinii ti-am da, se poate sa nimerim sau se poate sa nu si copilul sa faca intre timp conjunctivita...

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    1.pai la ce te mai duci la el daca nu ai incredere?
    .
    ma duc la el pt ca este singurul pediatru din orasul meu, nu as purta copilul pe drumuri in alba, sau cluj, daca nu e neaparat nevoie, mai ales ca nu avem masina...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    mami cred ca are canalul lacrimal infundat daca este doar un ochisor, este cel mai probabil posibil!trebuia sa incerci cu masaj pe canalul lacrimal, se dau si picaturi uneori dar te sfatuiesc ca mergi pt asta la oftalmolog nu la pediatru!iar pete rosii daca sunt pe fata si pe partea care lacrimeaza e de la lacrimi, sta umeda mereu pe partea aceeasi si de aici si roseala!

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    am fost la pediatru si si intr-adevar e canalul care comunica cu nasucul infundat dar pediatrul mi-a zis sa-i dau pace ca o sa-si dea drumul singur...nu stiu ce sa zic...de pete mi-a zis ca asa fac bebelusii in zonele ude se freaca de caciulita,hainele noastre cand ii dan sa pape,cersaf,etc. cu ochisorul inca nu sunt in clar...mai astept pana luni,ca maine e sarbatoare si au toti liber daca pana atunci nu-si revine dau o fuga la oftalmolog sa mai aud o parere ca ma gandesc ca nu e bine sa stea cu canalul ala infundat...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    mami sunt cazuri in care se desfunda si fara tratament si fara masaj, dar sunt cazuri in care trebuie sa mergi la oftalmolog sa il desfunde!la treaba cu iritatia, si noi am avut problema asta chiar si cand statea la san...pe pielea mea si tot se irita....multa sanatate si sunt prin preajma daca mai ai nevoie de ceva!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    laptic nu mai am....alergie de la ce?
    Poi alergie poate face de exemplu daca i ai dat ceva din comertz,cum ar fi iaurt..eu de ex i am dat Antoniei iaurt Danone Disney si o colega s a luat dupa mn si i a dat si ea la fetita si a facut alergie.Acum nici eu nu mai fac greseala de ai da produse de la Danone si sper ca nici tu sa nu o faci.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    nu iam dat nimic din comert ca nu are decat 7 saptamani si mai avem pana ajungem la diversificare. sper sa i se desfunde singur canalul, daca n o sa mergem la oftalmolog. multumesc mult de raspunsuri, chiar ajuta sa otii mai multe pareri. cum sunt la primul copil am multe nelamuriri si imi fac girji din orice...cred ca e normal...multumesc mult inca o
    data

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari