Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

I-a copt o unghiuta la piciorus la bebe

Dragi mamici fetitei mele in varsta de 8 luni jumatate i s-a inrosit coltul unghiutei de la degetul mare la piciorul stang.De cateva zile se vede acolo un punct alb si am apasat un pic si a curs puroi f putin.Am avut grija mereu sa tai unghiile corect, sa nu ramana colturi, nu i-am dat incaltaminte stramta.Nu pot sa imi dau seama de la ce este.Exact asa am avut si eu dar acum cateva luni, acelasi picior si exact in acelasi loc.Am sunat dr.si mi-a zis sa o dau cu rivanol si cu fucidin.Am pus-o si cu piciorusul in apa calda cu sapun pret de cateva minute.Ce sa mai fac?Ati mai patit careva dintre voi asa?cum ati procedat?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    intocmai mamii tu nu stii ca nu se taie colturile la copilasi?nu trebuia.se taie drept,eventual pilesti putin daca zgarie.apeleaza la un doctor

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Tinctura de propolis, turnata direct pe rana. Si Andrei a avut la o unghie ceva asemanator si s-a rezolvat destul de repede si fara complicatii.

Irinuk1604
    Guest
    daca mai ai probleme foloseste un unguent cu ichtiol+oxacilina (gaseste preparat la farmacie), apoi dai cu Betadine si pui un plasture deasupra, nu foarte strans.
    Pe viitor ai grija cum tai unghiutele, se taie drept, nu la rotund deoarece risti sa-i creasca unghia in carne.
    Multa sanatate puisorului tau

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari